Лудогорец излъга Левски в края след рикошет

Шампионът на България Лудогорец надви с 1:0 Левски в мач от 5-ия кръг на efbet Лига. Единственото попадение бе дело на Кайо Видал в 86-ата минута, след като ударът му рикошира сериозно в Икена и спря в мрежата на Андреев. Така Захари Сираков дебютира успешно, а хегемонът у нас през последните 13 сезона успя да се съвземе след унизителната загуба е с 2:7 от Карабах преди няколко дни в квалификациите на Шампионската лига и да спечели с доза късмет.

Поражението бе първо за "сините", които останаха на първо място с 12 точки, докато "орлите" вече имат девет точки, но и два мача по-малко от лидера. Голът, който бе първи за Видал в шампионата през тази кампания, пък бе първи във вратата на 26-кратните шампиони след 440 минути. Левски пристигна на "Хювефарма Арена" като лидер за първи път от 12 години, но и това не помогна на тима да спре негативната си серия за първенство при гостуване на "зелените", след като записа 18-и пореден мач без успех - 14 поражения и едва четири равенства. Именно равенството, ако беше постигнато този път, щеше да остави много голям ентусиазъм сред феновете.

По-важното за привържениците на "сините" е, че Левски показва израстване. Все още изостава стабилно от Лудогорец като селекция и клуб, но се вижда, че Генчев работи добре и гледа трезво на нещата. Доказва го и фактът, че само преди четири месеца "сините" паднаха с 1:5 в Разград, а сега могат спокойно да съжаляват, че не останаха непобедени в първенството. Това трябва да бъде основната, която да държи столичани в битката за водещите места през следващите месеци, но предстои много работа.

Новият наставник на разградчани, който посвети победата и на Дерменджиев, смени петима играчи от стартовите 11 срещу шампиона на Азербайджан. Хендрик Бонман, Оливие Вердон, Антон Недялков, Якуб Пьотровски и Дерой Дуарте бяха заменени от Серджо Падт, Аслак Фон Витри, Едвин Куртулус, Ивайло Чочев и Кайо Видал,. Сон, Диниш Алмейда, Педро Нареси, Руан Секо, Рик Джонатан и Квадво Дуа бяха останалите титуляри.

Ентусиазмът сред привържениците на столичани бе голям, след като отборът направи най-добрия си старт от 11 години, като фенове изкупиха сектора за гости за минути и получиха допълните места в Сектор "А". Така 3000 фенове на Левски подкрепяха отбора си в Разград, което бе рекорд за родните стандарти за гостуваща агитка в Разград.

Станислав Генчев се завърна в Разград срещу бившия му тим с надежда да спре негативната серия на столичани срещу шампионите на техния стадион в мачовете за първенство, където 26-кратните шампиони нямат победа от 2013 година.

Той направи две промени сред титулярите от мача с Крумовград (3:0), като Мартин Петков и Мустафа Сангаре стартираха. Това бе дебют от първата минута за френския таран, който се превърна вече в любимец на "сините" фенове. Те смениха Асими Фадига и Евертон Бала.

Пламен Андреев бе вратар, а Килиан Ван дер Каап, Кристиан Димитров и Цунами тримата бранители. Алдаир и Майкон баха двамата халф-бекове, докато, Карлос Охене, Джавад Ел Джемили и Марин Петков трябваше да помагат на двамата тарани Александър Колев и Мустафа Сангаре, които вече имат общо шест попадения през сезона.

Пред страхотна подкрепа от 3000 фенове, играещите в жълто гости, опитаха от първата минута да атакуват, но оставяха големи пространства. Така още в петата минута Видал стреля много силно, но топката мина на сантиметри от дясната греда. След това и Едвин Куртулус пробва изстрел от въздуха, този път далеч от целта. Вон Фитри стреля силно в 9-ата минута, а Андреев не изби добре, но защитата изчисти.

27 Лудогорец 1:0 Левски

В 13-ата минута капитанът на "зелените" в този двубой Падт поиска смяна и бе заменен от Хендрик Бонман.

Първият удар за столичани бе в 26-ата минута, но изстрелът на Ел Джемили мина доста над гредата на домакините. Постепенно ритъмът на игра падна, а Сон пробва удар в 42-ата минута, който обаче не затрудни Андреев.

Второто полувреме започна на по-високи обороти, а в 49-ата минута Алекс Колев пропусна отлична възможност. Марин Петков проби отляво и намери непокрития Колев, който обаче не стреля достатъчно силно и Бонман спаси. Това бе първи удар в очертанията на вратата за гостите, който обаче върна още повече ентусиазма сред подкрепящите ги фенове.

Последваха силни минути за Левски. Първо Петков се забави и ударът му бе блокиран на границата на наказателното поле, след което Сангаре проби технично отдясно и намери Алдаир, който от мястото на дузпата стреля, но бранител изби в корнер. При последвалото центриране топката стигна до Колев, който от отлична позиция опита да стреля, но отново ударът му бе блокиран и се стигна до нов корнер.

В този момент феновете скандираха и името на Генчев, който водеше тима в едва пети мач, както и на Живко Миланов, първи помощник на старши треньора.

В 60-ата минута Лудогорец пропусна най-добрата си възможност до този момент, след като Дуа с пета се размина с попадение. Той засече центриране на Рик, но топката мина покрай лявата греда на Андреев. Секунди по-късно Охене получи жълт картон за фаул на границата. Вон Фитри стреля над гредата, а Генчев замени Петков и Охене с Асими Фадига и Клемент Икена.

Георги Кабаков посочи бялата точка в 65-ата минута след подаване на Сон към Видал и съприкосновения с Андреев. Реферът веднага поправи решението си, тъй като бе отсъдена засада, а на повторенията се видя, че бразилецът първо е в засада и посяга с ръка към топката, а след това вратарят на гостите изчисти чисто топката.

Агиубу Камара и Георги Русев дебютираха за шампионите, а именно родният национал бе в основата на опасна така за "орлите" в 78-ата минута, когато се възползва от греша на Майкон и напредна и намери Вон Фитри, но той не успя да нанесе точен удар.

Евертон Бала и Асен Митков също влязоха секунди по-рано вместо Сангаре Ел Джемили. Смените на домакините вкараха свежи сили в играта на Лудогорец и в 86-ата минута те поведоха. Топката стигна до Видал, който от 17 метра с много силен шут нацели лявата греда на Андреев, коженото кълбо обаче се върна при него и при втория му удар имаше късмет, тъй като топката рикошира в главата на Икена и отиде в другия ъгъл на Андреев за 1:0.

Бразилецът полудя от радост след гола си, докато помощникът на Генчев Живко Миланов бе изгонен от Кабаков.

В продължението играчите на Левски се опитаха да стигнат до равенство. Удар с глава на Цунами мина покрай гредата, а в 95-ата минута Колев имаше претенции за дузпа, след като беше избутан леко от Сон при центриране към нападателя.

Така въпреки страхотната си подкрепа Левски отново си тръгна с празни ръце от Разград, където няма победа в елита на България от декември 2013 година, а през този период от 18 мача има едва четири равенства.

Левски ще гони пети успех срещу Хебър в петък, а ден по-рано единственият ни участник в евротурнирите ще излезе в първи плейоф за влизане в групите на Лига Европа срещу молдовския Петрокуб.

ЛУДОГОРЕЦ 1:0 ЛЕВСКИ
1:0 Видал (86)

ЛУДОГОРЕЦ: Серджио Падт, Аслак Фон Витри, Едвин Куртулус, Сон, Диниш Алмейда, Педро Нареси, Ивайло Чочев, Кайо Видал, Руан Секо, Рик Джонатан, Квадво Дуа

Старши треньор: Захари Сираков
ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Килиан Ван дер Каап, Кристиан Димитров, Цунами, Алдаир, Майкон, Карлос Охене, Джавад Ел Джемили, Марин Петков, Александър Колев, Мустафа Сангаре

Старши треньор: Станислав Генчев
Начало: 21:15 часа
Стадион: "Хювефарма Арена" (Разград)