Силно второ полувреме и дебютният гол на Мбапе донесоха рекордна Суперкупа на Реал Мадрид

Реал Мадрид спечели Суперкупата на УЕФА за рекорден шести път в историята си, след като надигра с 2:0 Аталанта във Варшава. Първото полувреме не бе особено интересно, като двата отбора си размениха по една греда. След почивката обаче тимът на Карло Анчелоти вдигна значително нивото и с голове на Федерико Валверде (59') и дебютиращата нова суперзвезда на кралския клуб Килиан Мбапе (68') стигна заслужено до победата.

Реал до момента имаше пет суперкупи на Европа във витрината си, с колкото са и Барселона и Милан, но днес стана първият клуб с шест такива отличия. За Карло Анчелоти това е 14-и трофей с Реал и така италианският специалист се изравни на върха с Мигел Муньос в класацията на треньорите, спечелили най-много отличия с кралския клуб. Аталанта пък не успя да спечели трети значим трофей в историята си, след като преди няколко месеца триумфира в Лига Европа.

Новото галактическо попадение на Реал Килиан Мбапе стартира като титуляр в своя дебют с бялата фланелка. Винисиус и Родриго бяха другите двама играчи, които оформиха нападателното трио. Въпреки че вчера имаше хипотези, че Джуд Белингам ще остане на пейката, английският национал също бе част от титулярния състав. В последния момент контузия получи Едуардо Камавинга, който отпадна от сметките. Орелиан Чуамени и Федерико Валверде действаха малко зад по-офанзивно настроения Белингам в халфовата линия. На вратата застана Тибо Куртоа, а четворката пред него бе Дани Карвахал, Едер Милитао, Антонио Рюдигер и Ферлан Менди. Лука Модрич остана на пейката за началото. Там бе и новото попълнение Ендрик. Промените от финала с Борусия (Дортмунд) бяха общо три.

Джан Пиеро Гасперини не можеше да разчита на Скамака, Скалвини, Дзаниоло и Толой, които са контузени, както и на Копмайнерс, който е пред трансфер в Ювентус. Най-новото попълнение Матео Ретеги остана на пейката за началото. Шарле Де Кетеларе и Адемола Луукман, който отбеляза хеттрик във финала в Лига Европа, водеха атаката на Аталанта, а Марио Пашалич им помагаше от втора позиция. Общо девет от титулярите от финала с Байер (Леверкузен) стартираха и днес.

44 Реал Мадрид 2:0 Аталанта

Реал се настани в половината на съперника още от първите минути. Отбраната на Аталанта обаче се справяше, макар и с цената на доста нарушения. Бергамаските организираха една опасна атака в първите десетина минути, след като Де Кетеларе изведе много добре отдясно Дзапакоста. Но и това нападение бе спряно заради фаул в атака на Луукман.

В 15-ата минута Мбапе имаше първата възможност след центриране на Валверде отдясно, но ударът на капитана на Франция бе блокиран. Малко след това Винисиус изведе Белингам отдясно, но центрирането на англичанина не стигна до Мбапе. След това и Дани Карвахал не успя да намери Винисиус.

В 25-ата минута бергамаските можеха да поведат от нищото, след като Де Роон получи в наказателното поле и центрира. Милитао отклони с глава в опита си да изчисти, след което топката срещна напречната греда на вратата на Куртоа.

Малко след това Едерсон стреля от 25 метра, но над вратата. Аталанта обаче започна да играе по-добре след много дефанзивното начало. В 33-тата минута Адемола Луукман бе напът да се измъкне след лош пас в средата на терена, но Рюдигер се намеси перфектно в решаващия момент.

В 35-ата Винисиус отправи прехвърлящо подаване в наказателното поле към Белингам, който си свали топката, но след това игра опасно срещу Мусо. Стражът на Аталанта трябваше да получи лекарска помощ, а англичанинът получи заслужен жълт картон. Малко след това официално предупреждение заради опасна игра получи и Винисиус.

В добавеното време защитата на Аталанта много лесно допусна едно слабо подаване по земя на Винисиус от границата на наказателното поле да стигне до Родриго, който стреля от десетина метра, но топката срещна напречната греда. Това бе и най-чистото положение за гол преди почивката.

Само три минути след подновяването на играта Аталанта имаше страхотна възможност да открие резултата. Де Кетеларе добре извади топката на границата на наказателното поле за Де Роон, който центрира перфектно към Пашалич. Хърватинът отправи много качествен изстрел с глава, но Куртоа се намеси виртуозно и изби. Това бе ключов момент в срещата.

Двата отбора вдигнаха темпото и атаките започнаха да се редят и към двете врати. Луукман на два пъти нахлуваше на скорост, но му липсваше финалното подаване. Белингам, Мбапе и Винисиус също се раздвижиха. В 59-ата минута Реал поведе с първия си точен удар в мача. Лошо изчистване напред от Мусо бе пресечено, след което Белингам изведе отляво Винисиус, който проби много добре, справи се с Джимсити и сервира на поднос топката на Валверде, който само трябваше да подложи крак и да я прати във вратата за 1:0.

Голът разклати Аталанта и в следващите минути бергамските можеха да получат още две попадения. Първо Винисиус излезе сам срещу Мусо, но не успя да го преодолее. След това удар на Белингам бе блокиран, а след това Мусо се намеси много добре и улови пред голлинията, непосредствено преди Милитао да прати топката във вратата.

В 68-ата минута интригата приключи, след като Мбапе откри головата си сметка с екипа на Реал Мадрид. Родриго отне топката в половината на Аталанта и веднага изведе Винисиус, който потърси подаване към далечната греда.Там Белингам пое, задържа добре, след което пусна около точката за дузпа, където Мбапе засече от движение, стреляйки под гредата за 2:0.

Родриго пропусна да увеличи преднината на Реал, а Аталанта така и не успяваше да се върне в мача.

В 82-рата минута Винисиус проби за пореден път отляво до голлинията, топката рикошира в бранител и тупна пред голлинията, но така и не влезе във вратата на Мусо за трети път.