Трудно начало за Беретини, Тийм се сбогува с публиката в Кицбюел

Матео Беретини пристигна в Кицбюел със самочувствието на шампион от турнира в Гщаад, но трябваше да даде най-доброто от себе си, за да не допусне неприятна изненада на Generali Open срещу един от най-прогресиращите тенисисти в АТР Тур. Италианецът, който в неделя спечели втората си титла за сезона, победи Павел Котов със 7:6(6), 7:6(5) на австрийския клей.

Беретини се съвзе от ранен пробив в първия сет, а в тайбрека спаси и сетбол по пътя към успеха, дошъл след 2 часа и 16 минути игра. Във втората част никой от двамата не успя да осъществи пробив и така се стигна до нов тайбрек.

“Наистина труден мач. Очаквах го, каза Беретини след победата си. - Все още играем на клей, но условията са напълно различни от Гщаад и ми трябваха няколко гейма, за да свикна. Най-важното е, че колкото повече играех, толкова по-добре се чувствах на корта. Щастлив съм от моята победа и очаквам с нетърпение следващия си мач.”

Заемащият 50-о място в световната ранглиста Беретини спечели 86% (49/57) от точките на първи сервис и вече е с баланс 13-1 на клей през сезона.

В следващия кръг италианецът ще се изправи срещу срещу втория поставен Алехандро Табило. Това ще бъде вторият сблъсък между двойката и първият им на клей.

“Той прави страхотен сезон. Спечели две титли и стигна далеч в Рим. Играе уверено, но аз също, така че мисля, че ще направим добър мач. Играхме веднъж в Индиън Уелс, но при напълно различни условия и в различен етап от кариерите ни. Очаквам битка, но съм готов за нея”, заяви Беретини по адрес на Табило.

Представителят на домакините Доминик Тийм загуби с 2:6, 4:6 от Тиаго Агустин Тиранте в прощалното си участие на домашния турнир. 30-годишният австриец обяви през май, че ще се пенсионира в края на сезон 2024 и този мач беше последният му на клей в АТР Тур и пред родна публика.

Това бе 11-ото участие в Кицбюел на Тийм, чийто баланс в турнира е 18-10. Австриецът спечели титлата през 2019 година и има три финала в надпреварата, включително през миналия сезон, когато отстъпи пред Себастиан Баес в спора за трофея.