Маркос Хирон спаси мачбол, за да спечели титлата в Нюпорт

Маркос Хирон доказа, че възрастта е само число. 30-годишният американец играе най-добрия тенис в кариерата си през 2024 година и в неделя спечели първата си титла от АТР Тур, побеждавайки сънародника си Алекс Михелсен с 6:7(4), 6:3, 7:5 в битката за трофея на АТР 250 турнира в Нюпорт (САЩ) с награден фонд 718 245 долара.

Шампионът спаси мачбол с ас при 4:5 и 30-40 в решаващия сет и завоюва победата с 13-ия си ас в мача, продължил два часа и 37 минути.

“По-добре късно отколкото никога, каза Хирон през смях. - Има толкова много хора, на които съм благодарен и не мога да бъда по-голям късметлия, че ги имам в живота си. Семейство, треньори, приятели. Това е наистина специално за мен, но и за цялата помощ и подкрепа през годините.”

Маркос Хирон, който претърпя операция на дясното бедро през далечната 2015 година и още една на лявото бедро през 2016-а, достигна първите си два финала в АТР Тур преди две години в Сан Диего и по-рано този сезон в Далас.

Третият в схемата Михелсен взе първия сет след тайбрек. 19-годишният американец допусна пробив в откриващото си подаване, но успя да изравни за 3:3, а впоследствие показа класа и поведе в резултата.

Опитът на Маркос Хирон обаче му помогна да запише пълен обрат, като той спечели втория сет с 6:3, а в решаващия се справи с два критични момента. Първият от тях дойде, когато сервираше при 2:3. Хирон бе изправен пред точка за пробив, но със страхотен удар от форхенд успя да избегне неприятностите. След това Михелсен беше на един удар от титлата, когато Хирон сервираше при 4:5. По-възрастният от двамата американци обаче записа ас, последван от уинъри от форхенд, за да затвори играта, преди да пробие Микелсен още в следващия гейм.

Поставеният под №2 Хирон спаси осем от деветте точки да пробив, пред които се изправи, спечели 82% от точките си на първи сервис и отбеляза общо 41 уинъра.

“Честно казано, Алекс направи невероятен турнир, невероятен мач, заяви Хирон по адрес на своя сънародник. Нереално е, че е само на 19. Тренирахме заедно. На корта той е изключително зрял и добър. Чака го светло бъдеще. Щастлив съм, че го победих сега, докато мога.”

Михелсен, който не загуби нито веднъж подаването си до този мач, записа второ поредно участие в битката за титлата в Нюпорт. Миналата година той достигна до финала, след като преди това не беше печелил мач на ниво АТР Тур.