Щатите унищожиха Йокич и Сърбия преди Олимпийските игри

Националният отбор на САЩ по баскетбол записа третата си поредна победа в подготовката си за Олимпийските игри в Париж. Селекцията на Стив Кър изигра най-силния си неофициален мач за това лято и разпиля Сърбия на Никола Йокич с крайното 105:79 (28:28, 31:17, 24:13, 22:21) в среща, проведена в Абу Даби. От ротацията на американците отново отсъстваше Кевин Дюрант, който е с контузия в прасеца, докато в игра за “орлите” не се появи капитанът им Богдан Богданович, както и Никола Милутинов, Огньен Ярамаз и Андр. Интересен факт е, че САЩ и Сърбия ще се изправят един срещу друг в груповата фаза на Олимпийските игри - на 28 юли от 18:15 часа.

До този момент американците победиха Канада с 86:72 и Австралия с 98:92, но в нито един от двата мача не демонстрираха такава доминация, каквато наложиха днес срещу Сърбия. Възпитаниците на Светислав Пешич бяха по-добри в откриващите минути от срещата, но за последно равенството се запази при 40:40 и оттам нататък олимпийските шампиони диктуваха събитията на паркета в “Етихад Арена”.

Това е втора поредна загуба за сърбите, които вчера допуснаха поражение и от Австралия със 73:84.

Следващата контрола на САЩ е в събота от 22:00 часа срещу Южен Судан. Сърбия пък се изправя срещу Япония на 21 юли в Белград.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Още в първото нападение на американците Стеф Къри бе намерен сам на тройката и по този начин той откри резултата. Веднага след това Филип Петрушев надигра ЛеБрон Джеймс на поста и направи резултата 3:2, а само след 36 секунди игрово време на селекционера на сърбите Светислав Пешич му бе отсъдено техническо нарушение - 4:2 в полза на "янките". Стеф бе настроил мерника си доста рано и впоследствие наниза още две стрелби, като в началото той бе реализирал всички точки на американския тим - 9:6. От другата страна обаче той имаше достоен съперник в лицето на Алекса Аврамович, който отвърна с две последователни точки стрелби от тройката, за да предизвика обрат при 9:12. Никола Йокич също се събуди и отбеляза първите си две точки в мача, като така европейците вече се намираха в серия от осем поредни при 9:14. Щатите намалиха до 13:14, а при следващото заставане на Жокера на наказателната линия от трибуните се чуваха възгласи "MVP".

След първия таймаут за полувремето американците излязоха с чисто нова петица, в която личаха Антъни Едуардс и Антъни Дейвис. Сърбия обаче продължаваше да бъде водач в резултата, като западните ни съседи направиха страхотна бърза атака след изпуснат фал на Антъни Дейвис, завършила със страхотна забивка на Марко Гудурич за 16:20. Бам Адебайо се включи силно от пейката с пет точки, но сърбите не се даваха и разчитаха на изключителна отборна игра с много заслони без топка и движение по паркета, за да се създават отворени стрелби - 19:22. Тимът на Стив Кър също играеше хубав баскетбол, а звездата на Минесота Антъни Едуардс върна преднината в полза на своя тим след тройка и два успешни наказателни за 26:24. До края на първата четвърт предимно се изпълняваха наказателни удари заради честите нарушения, като тя завърши при равенство - 28:28.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Първата петица на американците се върна на паркета за началото на втората четвърт, докато от страната на сърбите Никола Йокич и Василие Мицич продължаваха да ръководят нападенията на своя отбор. Лидерът на шампионите от Бостън Селтикс Джейсън Тейтъм извърши бързи две нарушения, но остана в игра и получи тройка на главата си от Марко Гудурич за 28:31. Веднага след това Василие Мицич последва примера на своя съотборник и също наниза далечен шут, за да направи разликата шест при 28:34. Това остана така, докато ЛеБрон Джеймс не премина като товарен влак през Филип Петрушев за кош и фал - 31:34. Очевидно имаше известна липса на комуникация в някои моменти между суперзвездите на американците - Къри и ЛеБрон не успяха да се разберат за една борба и тя отиде в притежание на Сърбия, а след това Ембийд прати пас в аут, очаквайки, че на 45-градусовия ъгъл ще има негов съотборник.

За Сърбия пък Алекса Аврамович поемаше по-сериозна отговорност в отсъствието на Богдан Богданович и вече имаше 10 точки за 7 минути. Към средата на втората част резултатността се покачи, а Стеф Къри започваше да си прави каквото си поиска, след като вкара четвъртата си тройка в мача, плюс че беше и фаулиран от Аврамович - 44:40 в полза на САЩ. Една атака по-късно втората петица на олимпийските шампиони отново бе на паркета, а Антъни Едуардс наниза нова тройка за 47:40. Йокич стопира серията на американците при 49:42, но те имаха твърде много оръжия в нападение и този път Адебайо бе точен от средно разстояние за 51:42. Антъни Дейвис раздаваше правосъдие с два поредни чадъра, а Адебайо вдигна дистанцията до двуцифрените размери при 53:42 в полза на САЩ. Селекцията на Стив Кър доминираше изцяло срещу Никола Йокич и компания в последните минути от първото полувреме и резултатът на почивката бе 59:45 за Щатите.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Американците продължаваха да увеличават разликата в началото на третата четвърт, като след кошове на Джоел Ембийд и Джрю Холидей преднината им достигна 19 точки при 64:45. ЛеБрон също се разписа и така серията на Щатите от 40:40 насам вече бе 26:5 за 66:45. Отворените стрелби на сърбите вече не намираха целта, като те нямаха кош от началото на второто полувреме в рамките на над четири минути. Петрушев се погрижи да спре пропадането им, но твърде късно при 71:47. Момчетата на Стив Кър вече можеха и да експериментират в отделни случаи, като това доведе до минисерия от страна на сърбите, които съкратиха дистанцията до 18 точки при 73:55. Този спад в концентрацията на американците предизвика таймаут от страна на Кър, който свърши работа на неговия тим - серия от 8:0 след прекъсването за 81:55. Антъни Дейвис изглеждаше супер солиден в дефанзивен план и имаше 4 чадъра в мача, 2 от тях срещу Йокич, а неговият отбор разполагаше със значителна преднина след края на третата четвърт - 83:58.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Дейвис раздаде още два чадъра на своите съперници и се отправи към резервната скамейка с общо шест на сметката си, а две минути и половина след старта на последната четвърт титулярите на Щатите се върнаха на паркета при 87:61 в полза на отбора си. ЛеБрон и Адебайо сътвориха страхотна въздушна комбинация, завършила със страхотна забивка на Краля за 92:66. Никола Йокич получи почивка в последната четвърт, докато американците продължаваха да разчитат на най-добрите си играчи - 99:69. Във финалните три минути от срещата на паркета за американците се появиха и някои от състезателите, които не са в основния състав, но тренираха с тима в подготовката му за Олимпиадата - Ленгстън Гелуей, Найджъл Хейс-Дейвис и Мика Потър. Гелуей и Потър дори се разписаха, за да може резултатът да набъбне до 105:74 в полза на САЩ. Крайният резултат бе фиксиран при 105:79 в полза на американския супертим.

Лидерът на Голдън Стейт Уориърс Стеф Къри поведе американците днес с 24 точки при 6/9 стрелба от тройката. Бам Адебайо допринесе със 17 точки и 7 борби, Антъни Едуардс реализира 16 точки, ЛеБрон Джеймс записа 11 точки, а Антъни Дейвис записа 7 точки, 6 борби и 6 чадъра.

За Сърбия пък Никола Йокич бе над всички със своя дабъл-дабъл от 16 точки и 11 борби, но при 6/19 стрелба от игра. Алекса Аврамович отбеляза 14 точки, Филип Петрушев наниза 11 точки, а Огньен Добрич се разписа с 10.