Испания покоси Германия точно преди дузпите, но всички ще говорят за съдията

Испания е първият полуфиналист на Европейското първенство след инфарктна победа с 2:1 над Германия след продължения в среща от четвъртфиналите, играна в Щутгарт. Победното попадение падна минута преди дузпите, като негов автор беше Микел Мерино. Малко по-рано обаче - в 106-ата минута при резултат 1:1 - се стигна до дискусионна ситуация за евентуална дузпа за домакините. Тогава удар на Джамал Мусиала срещна лявата ръка на Марк Кукурея, който се намираше в наказателното поле. Главният рефер Антъни Тейлър обаче не посочи бялата точка, а не последва сигнал за нещо такова и от колегите му от ВАР.

Възможно е в случая арбитрите в стаичката да са отчели някакво друго нарушение на правилата като засади на Никлас Фюлкруг или Флориан Виртц при атаката, но това така и не се разбра по време на срещата.

Иначе в редовното време "ла роха" беше взел аванс след попадение на Дани Олмо в 51-вата минута, а в 89-ата Виртц беше изравнил, за да прати срещата в продължения.

За място на финала испанците ще играят с Франция.

В може би най-атрактивната среща досега на финалите иберийците доминираха през първата част на двубоя и заслужено излязоха напред в резултата. После обаче германците се разиграха и макар късно стигнаха до гол за 1:1. Преди това Кай Хавертц направи няколко пропуска, включително и в ситуация сам срещу вратаря, а удар на Фюлкруг срещна гредата.

Този двубой сложи край на бляскавата кариера на Тони Кроос. Още в началото на мача обаче той контузи тежко Педри, който беше заменен и най-вероятно повече няма да играе на европървенството.

В стартовите 11 на испанците нямаше никакви изненади. Това бяха същите футболисти, на които Луис де ла Фуенте заложи и в осминафинала срещу Грузия. В същото време селекционерът на Бундестима Юлиан Нагелсман включи сред титулярите за първи път на форума Емре Джан. Той действаше в халфовата линия вместо Роберт Андрих. Льорой Сане и Давид Раум запазиха местата си сред 11-те от осминафинала срещу Дания за сметка на Мителщет и Флориан Виртц. В течение на срещата обаче това бяха част от смените на селекционера.

Срещата започна вихрено и още в 52-рата секунда Педри отправи опасен удар, който беше отразен от Мануел Нойер.

Малко след това пък Тони Кроос фаулира грубо Педри, но не получи картон, което доведе до протест от страна на селекционера на Испания. Оказа се, че халфът на Барселона е получил травма при въпросното влизане на германеца, заради което той беше заменен от Дани Олмо.

В 13-тата минута Олмо изпревари Рюдигер, който го спъна и получи официално предупреждение, защото спря опасна атака. От последвалия пряк свободен удар Нойер имаше шанс, че Ямал не уцели вратата.

Бундестимът стигна до първия си шанс в 20-ата минута, когато Кимих центрира и Хавертц засече с глава. Унай Симон обаче нямаше проблем да улови топката.

Острите единоборства обаче бяха доста и до първия половин час съдията Антъни Тейлър вече беше показал три жълти картона. Един от тях беше за Льо Норман, което означава, че защитникът на Испания ще бъде наказан за полуфиналите. По-късно в двубоя сходна съдба застигна и Дани Карвахал.

И второто чисто положение пред германците се откри пред Хавертц - в 35-ата минута, но и този път завършващият му удар не беше убедителен и съответно не се стигна до гол.

Грешка на германския играч в 39-ата доведе до положение пред Нойер. В случая Олмо нанесе силен удар, който стражът на Байерн успя само да отбие, а после Мората не съумя да стреля при добавката.

Изненадващо на полувремето двамата селекционери направиха общо три смени, като при нито една от тях не ставаше дума за контузия. В състава на Испания Начо Фернандес зае мястото на получилия картон Льо Норман, а Виртц и Андрих си върнаха местата от Джан и Сане.

23 Евро 2024: Испания - Германия 2:1

И сега като през първата част много бързо се стигна до шанс пред "ла роха". в 47-ата Ямал подаде към Мората около границата на вратарското поле, но нападателят шутира над гредата.

При следващата си възможност играчите на Де ла Фуенте вече бяха точни. В 51-вата Ямал асистира към Олмо, който с точен удар по земя реализира за 1:0.

Бундестимът веднага реагира и натисна в търсене на изравнителен гол. Последваха няколко разбърквания, при които обаче испанците успяваха да се справят. Междувременно Нагелсман вкара чакания от феновете таран Никлас Фюлкруг.

Чак в 70-ата обаче на Унай Симон му се наложи да спасява след шут на Андрих. Две след това Хавертц отново не успя да намери път към мрежата.

В този период най-близо до гола германците бяха в 77-ата, когато Фюлкруг засече подаване отдясно, но нацели страничната греда. В ситуацията централният нападател и Начо Фернандес взаимно се държаха за фланелките, макар испанецът да правеше това по-отявлено.

За последните десетина минути на редовното време "маншафтът" заигра Вабанк, след като Томас Мюлер влезе вместо централния бранител Та. До шанс обаче се стигна след грешка на вратаря Симон, който в 82-рата не съумя да изрита силно топката напред. Хавертц се възползва от това и се оказа сам срещу него, но заложи на прехвърлящ удар, който мина над напречната греда.

Усилията на германците дадоха резултат в 89-ата, когато Виртц успя да изравни за 1:1. Тогава той изстреля в мрежата топката след подаване на Кимих с глава.

Ентусиазираните домакини продължиха да нападат и в оставащите няколко минути и Томас Мюлер направи пропуск, макар повторенията да показаха, че по-скоро той е бил в засада.

Последваха продължения. В първите 15 минути двата отбора имаха по едно аналогично положение чрез Оярсабал и Виртц.

Второто продължение започна с крайно дискусионна ситуация, при която удар на Мусиала срещна лявата ръка на намиращия се в наказателното поле Кукурея. Главният съдия обаче прецени, че това не е за дузпа, а не последва сигнал и от колегите му от ВАР.

Германците все така бяха по-опасни и в 117-ата Фюлкруг отново показа отлична игра с глава, но Симон намери начин да отрази.

И някак от нищото испанците стигнаха до втори гол. В 119-ата Олмо центрира към Мерино, който атрактивно я насочи в мрежата с глава.

Остана време Бундестимът да стигне до положение, но в добавеното време Фюлкруг не уцели вратата от няколко метра.

Карвахал пък получи червен картон малко след това, но той и без това вече си беше заработил наказание за полуфинала заради жълти картони.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!