Тони Зетова изведе България U18 до четвърта поредна победа на ЕвроВолей 2024

Националният отбор на България за девойки до 18 години продължава с чудесното си представяне на Европейското първенство в Гърция и Румъния. Момичетата на Антонина Зетова постигнаха 4-а поредна победа в Група II, след като се наложиха категорично над аутсайдера Литва с 3:0 (25:15, 25:21, 25:17) в 4-ия си мач от групата, игран този следобед в залата в Ираклион (о. Крит).

Така младите "лъвици" остават едноличен лидер в групата с 4 победи от 4 мача и 11 точки до момента във временното класиране. Утре (6 юли) България ще изиграе следващата си среща от групата срещу Финландия. Двубоят е отново от 14,30 часа българско време.

Мощно начало за България срещу Литва и серия от 5:0 в началото на първия гейм на срещата. Очаквано треньорският щаб на Литва взе прекъсване, а след него успяха да запишат и първата си точка. Разликата в класите бе осезаема в тази част и българските момичета уверено трупаха преднина. Не след дълго тя стана и двуцифрена при 19:9. Силен удар на Дарина Нанева нямаше как да бъде спасен и се стигна до геймбол при 24:14. Българските девойки не успяха да го реализират от първия път, но след това националките на Литва сгрешиха на начален удар и България затвори частта при 25:15 в своя полза след 23 минути игра.

Втората част започна обещаващо като първата – 3:0. Този път обаче съперникът бе по-мобилизиран и бързо изравни. Последваха оспорвани разигравания, а при 8:8 Антонина Зетова взе прекъсване. То даде резултат и България направи серия от 4 поредни точки. Последва тайм-аут за Литва. Преднината на българските момичета обаче продължи да се трупа и увеличиха серията до 6 точки. Литва опита да догони българките, но се доближи максимум на 3 точки. Калина Венева реализира последната точка за България за тази част за 25:21.

Съвсем малко по-оспорвано начало предложи третият гейм, но отново предимството беше на българска страна. Разликата бързо набъбваше и Никол Окоро направи разликата 13:6. Литва поиска прекъсване, а успешните атаки на българките продължиха с влизането на Симона Иванова. Волейболистките на Литва не се отказаха и с повече борба в защита успяха да компенсират донякъде изоставането. Тони Зетова на свой ред взе тайм-аут при 19:13. Концентрацията на българските девойки се завърна, а натрупаният аванс им позволи спокойно да доиграят частта. След грешка на начален удар на Литва се стигна до мачбол при 24:16. България пропусна първата възможност, но Габриела Жекова го стори при следващата атака - 25:17 и 3:0.

Най-полезна за България стана Никол Окоро с 14 точки (1 блок и 54% ефективност в атака - +11) за победата. Деница Ангелова добави още 10 точки (3 блока, 1 ас и 60% ефективност в атака - +8) за успеха.

За тима на Литва единствената с двуцифров актив беше Гинтаре Натаутаите с 12 точки.

БЪЛГАРИЯ - ЛИТВА 3:0 (25:15, 25:21, 25:17)

БЪЛГАРИЯ: Димана Иванова 1, Никол Окоро 14, Вяра Парапунова 6, Калина Венева 4, Деница Ангелова 10, Дарина Нанева 3 - Виктория Нинова-либеро (Габриела Жекова 4, Стефани Дянкова, Елисавета Сариева, Божидара Иванова 2, Една Тодорова 2, Симона Иванова 2, Мария-Магдалена Недялкова-либеро)

Старши треньор: АНТОНИНА ЗЕТОВА

ЛИТВА: Камиле Витартаите, Угне Куликаустаите 8, Гинтаре Натаутаите 12, Меда Дедураите 3, Барбора Ракаускаите 7, Диана Ивценкаите 2 - Неда Баранаускаите-либеро 1 (Русне Радавичиуте 1, Даниеле Кляуз, Карина Вилкицка 1)

Старши треньор: КЕСТУСТИС ГАЛДИКАС.

Снимки: CEV.EU