Португалия 0:0 Словения /Първо продължение/

Япония на исторически финал в Лигата на нациите

Волейболистите от националния отбор на Япония се класираха на исторически финал в Лигата на нациите. Момчетата на селекционера Филип Блейн удариха трудно, но категорично бронзовият медалист от ЕвроВолей 2023 Словения с 3:0 (25:21, 27:25, 31:29) във втория полуфинал от финалния турнир на Лигата, игран тази вечер в пълната зала "Атлас Арена" в Лодз (Полша).

Така Япония ще играят в големия финал на VNL за първи път в историята, след като миналата година спечели бронзовите медали. Словения пък ще играе за бронзовите медали отново след 2021-а година, когато остана на 4-о място.

Франция разплака "Дружина полска" и 10 000 поляци в Лодз и ще спори за титлата във VNL

На финала японците ще спорят с настоящия олимпийски шампион Франция, който разплака домакините от Полша с 3:2 след невероятна драма в първата полуфинална среща днес.

Финалната битка за титлата в Лигата на нациите е утре (30 юни) от 21,00 часа българско време. Преди това от 18,00 часа ще бъде срещата за бронза между Словения и "Дружина полска".

В началото на първия гейм Япония успя да поведе с 5:2 след две силни атаки на капитана на тима Юки Ишикава. Японците задържаха аванса си до 9:6 след нова силна атака, този път на Юджи Нишида. Разликата стана 11:7 след контра блок-аут през центъра на Акихиро Ямаучи, което пък накара селекционерът на Словения Джордже Крецу да вземе прекъсване. Постепенно словенците успяха да изравнят при 12:12 след контра на Клемен Чебул, аут на Ишикава и отлична блокада на Сашо Щалекар. Двата тима продължиха напълно равностойно до 17:17, като си размениха водачеството в резултата по веднъж, след което Япония отново дръпна с 19:17 след страхотна атака на Ишикава и грешка на Щалекар. Преднината на японците стана 22:19 след грешка в атака на Тине Урнаут. В крайна сметка Япония спечели спокойно гейма с 25:21 след силен ас на Юджи Нишида.

Япония бързо дръпна и във втората част с 5:0 след силни изяви на Юки Ишикава и Юджи Нишида, след което Джордже Крецу поиска прекъсване за Словения. Словенците успяха да намалят изоставането си до 4:7 след атака на Клемен Чебул и технично пускане на Тине Урнаут, а след това до 8:9 след успешно нападение на Тончек Щерн и нова пусната топка на Урнаут. Япония успя да си върне част от преднината си при 13:10 след нови две атаки на Ишикава. Последваха сбъркан сервис на Акихиро Ямаучи и мощен ас на Щерн и 13:12. Словения съумя да стигне до равенство при 15:15 след атака през центъра и ас на Ален Пайенк, което пък принуди селекционерът на Япония Филип Блейн да вземе тайм-аут. Словенските волейболисти дори излязоха напред в резултата при 19:17 след отлична блокада на Ян Кожамерник и контра блок-аут на Чебул. Последваха атака и блокада на Ишикава и 19:19. Двата отбора продължиха да се борят за всяка топка и точка до 23:23. Първи до геймбол стигна Словения при 24:23 след блок-аут на Урнаут. Последваха сервис в аут на Пайенк и ас на влезлия като резерва за Япония Кентаро Такахаши и геймбол за азиатския тим - 25:24. Атака в аут на Ишикава и 25:25. Япония измъкна частта след 27:25 след атака през центъра на Таиши Онодера и нов ас на Юджи Нишида.

Третата част стартира равностойно до 3:3, след което Япония отново поведе с 5:3 след две атаки-пайп на Тацунори Оцука и Юки Ишикава. Разликата стана 9:6 за японците след ас на Оцука, а след това 11:7 след страхотна контра на Ишикава. Това накара Джордже Крецу да вземе тайм-аут за Словения. Въпреки това, преднината на Япония стана 13:8 след контра блок-аут на Юджи Нишида. Предимството на азиатският тим стана 16:10 след грешка при мрежата на словенците. Последваха силни минути за Тончек Щерн в атака и на блокада, след което Словения намали изоставането си до 15:18, а Филип Блейн поиска прекъсване за Япония. Нова успешна атака на Щерн и 16:18. Словенците стигнаха и до 18:19 след отличен блок на Ален Пайенк, а след това и до равенство при 20:20 след мощна контра на Клемен Чебул. Словения дори дръпна с 23:20 след силна атака и два бомбени аса на Тончек Щерн. Сгрешен сервис на Щерн и директна точка от начален удар на Таиши Онодера и 23:22. Япония успя да изравни при 24:24 след атака в аут на Клемен Чебул. За пореден път двата тима продължиха да се борят до край и да играят точка за точка до 29:29, като по веднъж си размениха водачеството в резултата, но в крайна сметка Япония спечели гейма с 31:29 след поредна атака на Юджи Нишида и аут на Клемен Чебул, а с това и мача с 3:0, с което се класира на исторически първи финал в Лигата на нациите.

Най-полезен за Япония стана капитанът Юки Ишикава с 21 точки (2 блока, 53% ефективност в атака и 19% перфектно посрещане). Юджи Нишида добави още 18 точки (1 блок, 2 аса и 56% ефективност в атака) за победата.

За тима на Словения Тончек Щерн бе над всички с 20 точки (2 блока, 3 аса и 50% ефективност в атака). Клемен Чебул и Ален Пайенк пък се отчетоха с още 12 и 10 точки.

СЛОВЕНИЯ - ЯПОНИЯ 0:3 (21:25, 25:27, 29:31)

СЛОВЕНИЯ: Грегор Ропрет, Тончек Щерн, Тине Урнаут, Клемен Чебул, Сашо Щалекар, Ян Кожамерник - Яни Ковачич-либеро

Старши треньор: ДЖОРДЖЕ КРЕЦУ

ЯПОНИЯ: Масахиро Секита, Юджи Нишида, Юки Ишикава, Тацунори Оцука, Акихиро Ямаучи, Таиши Онодера - Томохиро Ямамото-либеро

Старши треньор: ФИЛИП БЛЕЙН.

Снимки: volleyballworld.com