Драматичен успех запази надеждите на Унгария, Варга напусна терена в тежко състояние

Унгария стигна до изключително драматична победа с 1:0 над Шотландия и запази шансовете си за класиране за осминафиналите. Резервата Кевин Чобот реализира победния гол в десетата минута на продължението. Причината да се играе толкова дълго след края на редовното време бе неприятна ситуация в 78-ата минута, след която нападателят на маджарите Барнабаш Варга напусна терена на носилка, а състоянието му изглеждаше доста сериозно.

39 Евро 2024: Шотландия - Унгария 0:1

Тимът на Марко Роси спечели първи точки на Евро 2024 и завърши на трето място в група "А". Шансовете на отбора да продължи в следващата фаза обаче са сериозни. Шотландците останаха на последно място в групата с актив от една точка.

"Гайдарите" стартираха агресивно и държаха инициативата в първите минути. Те владееха топката в по-големи периоди, но това не доведе до нищо освен до няколко опита за центрирания към наказателното поле. Унгарците започнаха по-предпазливо и идеята им бе да разчитат на контраатаки. Именно по този начин те стигнаха до първия точен удар в мача. В осмата минута Бола стреля от дистанция, но Гън се справи и отрази удара.

И двата отбора показаха, че няма да рискуват много, а ще чакат грешка на съперника. Това доведе до нарушения, накъсана игра, предпазливи опити за атака и липса на голови положения. Интересни ситуации пред двете врати липсваха. Звездата на унгарците Собослай пробва един удар от фал от сериозна дистанция, но не успя да преодолее стената.

Малко преди почивката Че Адамс опита да изрита топката, но вдигна прекалено високо крака си и игра опасно, което доведе до отсъждане на нарушение. Мадзарите го изпълниха със заучено положение. Собослай центрира към Орбан, той стреля с глава, а топката се отби в горната греда преди да излезе от терена. Евентуално попадение обаче едва ли щеше да бъде зачетено, тъй като бранителят изглеждаше в положение на засада.

След почивката ситуацията на терена не се промени много. Чак в 53-ата минута Шотландия стигна до първи удар към вратата на съперника. Робъртсън напредна отляво и пусна към Гилмор, който намери Адамс. Нападателят стреля, а топката мина доста над вратата. Този удар малко оживи мача, като малко по-късно добра бърза атака на унгарците завърши с изстрел на Шалай, който бе блокиран.

В 68-ата минута вратарят на шотландците излезе лошо и в опита си да стигне до топката удари Варга и Ралстън. Нападателят на Унгария пострада тежко при падането и медицински екип се отправи към него, за да му окаже помощ. Той бе изнесен на носилка малко по-късно, а камерите не го показаха, което означава, че ситуацията е доста сериозна.

Чак в последните минути на двубоя двата отбора решиха да нападат по-сериозно, а темпото значително се повиши. Въпреки това до удари не се стигаше. В 79-ата минута Армстронг бе изведен сам срещу вратаря от Мактоминей. Той бе настигнат и след сблъсък с бранител на Унгария падна, като останаха сериозни съмнения за дузпа. Съдията обаче бързо подмина ситуацията.

Поради дългото спиране на играта при инцидента с Варга бе дадено продължение от 10 минути. В него унгарците се развихриха. Първо Собослай бе изведен отдясно в наказателното поле. Той стреля от малък ъгъл и Гън отрази удара. Секунди по-късно вратарят направи блестящо спасяване след нов негов удар, но бе вдигната засада. Веднага след това защитата на Шотландия отново се пропука. Резервата Собот излезе сам срещу Гън и стреля покрай него, а топката се удари в гредата.

В този период и двата отбора се хвърлиха да търсят победата и оставиха защитата на заден план. Това доведе и до възможности за Шотландия. Мактоминей пропусна отлична възможност, но се оказа, че е имало засада. Малко по-късно отново той се озова на отлична позиция. Този път Гулачи отрази удара му. Така се стигна до 100-ата минута, когато Унгария организира отлична контраатака, започнала след ъглов удар за съперника. Шалай бе изведен зад защитата, напредна отдясно и намери Чобот, който след прецизен удар донесе победата на маджарите.

ШОТЛАНДИЯ - УНГАРИЯ 0:1
0:1 - Чобот (90+10)

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!