Чехия се постара, но ВАР и фантастичен вратар донесоха историческо реми на Грузия

Националните отбори на Грузия и Чехия завършиха наравно 1:1 на “Фолкспаркщадион” в Хамбург във втория си двубой от група F на Евро 2024. Жорж Микаутадзе вкара гола за грузинците, а точен за чехите беше Патрик Шик. Това реми донесе историческа първа точка на “кръстоносците” на Европейско първенство. Заслуга за тази точка на дебютантите имат най-вече фантастичното представяне на вратаря Гиорги Мамардашвили, който направи цели 11 спасявания в мача, както и ВАР, откъдето дадоха дузпа за грузинците и отмениха гол на чехите, които днес отправиха внушителните 27 удара срещу едва 5 на съперника.

Вили Саньол предприе само една промяна в своя стартов състав след загубата с 1:3 от Турция. Тя беше свързана с включването на Зурико Давиташвили вместо Гиорги Чакветадзе. В предни позиции отново играеха Микаутадзе и Хвича Кварацхелия. От друга страна, Иван Хашек извърши три промени сред титулярите си след драматичното поражение с 1:2 от Португалия. Така вместо Павел Шулц, Давид Доудера и Ян Кухта играеха Давид Юрашек, Вацлав Черни и Адам Хложек, като последните двама си партнираха с централния нападател Шик

Чехите можеха да поведат още в третата минута, но тогава Гиорги Мамардашвили отрази ударите на Хложек и Шик. Секунди по-късно вратарят се намеси и след нов изстрел на централния нападател. Натискът на състава на Хашек продължи, като в 13-ата минута Мамардашвили улови топката след рикоширал далечен шут на Лукаш Провод, а две по-късно Шик стреля неточно.

В 23-тата минута Хложек се разписа с куриозен гол след два рикошета, но се оказа, че вторият е бил в ръката му, поради което ВАР отмени неговото попадение. В 27-ата минута чехите направиха добра комбинация в наказателното поле, но ударът на Черни беше твърде слаб и Мамардашвили се справи с него. Две минути по-късно стражът спаси и изстрел от голяма дистанция на Хложек.

В следващите минути грузинците се съвзеха, като в добавеното време преди почивката Индрих Станек направи първата си намеса в мача, спасявайки удар на Гурам Кашия след центриране от фал. След проверка с ВАР обаче се оказа, че при тази ситуация Робин Хранац е играл с ръка и така главният съдия посочи бялата точка. Оттам Микаутадзе вкара втория си гол в турнира, с който даде аванс на Грузия. В последните секунди на първото полувреме Мамардашвили направи осмото си спасяване в срещата след шут на Шик.

В 57-ата минута Давид Юрашек се отчете с пропуск след изпълнение на корнер. Последва бърза ответна атака на грузинците, но ударът на Анзор Меквабишвили мина покрай вратата. Две минути по-късно при центриране от корнер резервата Ондрей Лингър стреля с глава, а топката първо се отби в далечната греда, след което се отклони в гърдите на Шик и накрая премина голлинията за шестото попадение на нападателя на Европейско първенство.

Три минути по-късно имаше бърза проверка с ВАР заради възможна игра с ръка на Гиорги Цитаишвили. Въпреки това вместо дузпа чехите получиха само корнер, след който Ладислав Крейчи стреля с глава и прати топката встрани от вратата. В 66-ата минута резервата Матей Юрашек отправи далечен шут, но не успя да преодолее Мамардашвили. В следващите минути Кварацхелия и Давид Юрашек също направиха безуспешни опити да се разпишат.

19 Евро 2024: Грузия - Чехия 1:1

В 77-ата минута влезлият като смяна Моймир Хитил стреля с глава, но така прати топката в аут. Малко след това Мамардашвили изби удар на Лингър, а Матей Юрашек стреля покрай вратата. В последните секунди на срещата и двата тима имаха възможности за победен гол, но Мамардашвили спаси шут от голяма дистанция на Матей Юрашек, а резервата Саба Лобжанидзе стреля над вратата и така равенството се запази.

Така и двата тима спечелиха първата си точка в турнира, като Чехия е на третата позиция в групата, а Грузия е на последното четвърто място. В третия кръг от груповата фаза чехите ще играят с Турция, а грузинците ще се изправят срещу Португалия.

ГРУЗИЯ - ЧЕХИЯ 1:1

1:0 Микаутадзе (45+4' - дузпа)

1:1 Шик (59')

Грузия: Мамардашвили, Кверквелия, Кашия, Двали, Цитаишвили, Давиташвили, Меквабишвили, Кочорашвили, Какабадзе, Микаутадзе, Кварацхелия
Чехия: Станек, Холеш, Хранац, Крейчи, Цоуфал, Провод, Соучек, Д. Юрашек, Черни, Шик, Хложек

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!