България срази Турция и записа трети успех в Лигата на нациите

Мъжкият национален отбор на България записа трета победа във Волейболната лига на нациите.

В първия си двубой от третата седмица на турнира момчетата на старши треньора Джанлоренцо Бленджини надиграха Турция с 3:1 (27:25, 25:20, 12:25, 25:22) в "Арена Стожице" в Любляна (Словения).

По този начин българите вече имат 8 точки в актива си от 3 победи и 6 загуби, като продължават да заемат 14-о място във временното класиране.

С 5 точки (една победа и осем загуби) Турция е на предпоследното 15-о място в класирането.

Следващият мач на България е в четвъртък от 17:30 часа срещу Италия.

Селекционерът Джанлоренцо Бленджини заложи на традиционния си стартов състав в лицето на Симеон Николов, Алекс Грозданов, Аспарух Аспарухов, Георги Татаров, Димитър Димитров и либеро Мартин Божилов.

Страхотна блокада на Илия Петков и България поведе с 2:1 в началото на мача. Мощна атака на Димитър Димитров и 6:4. Блокада на Симеон Николов и 8:7. Алекс Грозданов атакува в центъра за 9:9. Георги Татаров атакува пайп в аут - 10:13. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Аспарух Аспарухов атакува в аут - 10:15. Разпределителят на Турция Мурат Йенипазар получи контузия и бе заменен Арда Бостан. Ас на Аспарух Аспарухов и 12:15. Димитър Димитров атакува по диагонала от зона 2 за 13:16. Грешка на турците и 14:16. Блокаут на Георги Татаров - 15:16. Двойна българска блокада възстанови равенството при 17:17. Алекс Грозданов атакува в центъра за 19:20. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Технична атака на Аспарух Аспарухов - 21:22. Димитър Димитров атакува по правата за 23:24. Ас на Димитър Димитров - 24:24. Седрик Енар взе прекъсване за Турция. Димитър Димитров атакува мощно по диагонала от зона 2 - 25:25. Дълго разиграване завърши нова атака на Димитър Димитров и геймбол за националите при 26:25. Ас на Георги Татаров и България спечели първата част с 27:25.

България поведе с 6:5 в началото на втората част. мощна атака на Димитър Димитров - 7:6. Ас на Симеон Николов и 8:6. Нова технична атака на Димитър Димитров и 9:6. Седрик Енар взе прекъсване за Турция. Аспарух Аспарухов атакува успешно за 10:6. Блокаут на Димитър Димитров и 13:8. Илия Петков записа точка с гръб към мрежата за 14:9. При 18:14, Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Националите поведоха с 24:19 с технична атака в центъра на Алекс Грозданов и геймбол. блокада на Алекс Грозданов спря атака на Бедърхан Бюлбюл и България спечели втората част с 25:20.

Волейболистите на Турция поведоха 4:1 в началото на третата част. Джанлоренцо Блендзжини взе прекъсване за България. Звездата на Турция Адис Лагумджия се появи в игра. Ефе Мандъраджъ атакува в аут - 5:8. Остра топка в центъра за Алекс Грозданов и 6:9. Турските волейболисти поведоха с 15:7. добра комбинация в центъра Светослав Станков - Алекс Грозданов - 11:18. Ас на Ефе Мандъраджъ - 21:12. Денислав Бърдаров дебютира за мъжкия национален отбор на България. Денис Карягин атакува в аут и възпитаниците на Седрик Енар стигнаха до геймбол при 24:12. Турция спечели третата част с 25:12.

Пайп на Георги Татаров и 3:3 в началото на четвъртата част. Георги Татаров се справи с двойна блокада за 5:5. Отлична комбинация в центъра Симеон Николов - Алекс Грозданов - 6:7. Ас на Георги Татаров и равенство при 7:7. Страхотна атака н Димитър Димитров - 9:9. Георги Татаров се справи с тройна блокада - 10:9. Ас на Илия Петков - 12:10. Технична атака на Георги Татаров - 13:11. Адис Лагумджия записа 10-а точка и Турция поведе с 16:15. Джанлоренцо Бленджини взе прекъсване за България. Аспарух Аспарухов атакува успешно и равенство при 16:16. Турските волейболисти поведоха с 20:19, Джанлоренцо Бленджини взе ново прекъсване за България. Георги Татаров атакува технично за 20:21. Перфектна атака на Аспарух Аспарухов и 23:21. Грешка на съперниците ни и България стигна до мачбол при 24:21. Алекс Грозданов атакува мощно и България спечели четвъртата част с 25:22 и мача с 3:1 гейма.

Най-резултатен за България стана диагоналът Димитър Димитров с 15 точки (1 ас).

Аспарух Аспарухов, който се развихри в решаващата четвърта част, завърши с 13 точки (1 ас).

Капитанът Алекс Грозданов приключи с 12 точки (1 ас, 2 блока).

За Турция Ефе Мандъраджъ реализира 16 точки (2 аса, 3 блока).