Евро 2024: Нидерландия - Франция 0:0 /почивка/

„Димитровград“ за първи път с отборната титла на Държавното по борба в свободния стил

Борците на спортен клуб „Димитровград“ за първи път взеха отборния трофей при мъжете в свободния стил на Държавното по борба за мъже и жени.

Селекцията на старши треньора Салим Наим и президента Георги Петров събра 161 точки в крайното класиране и вдигна купа „Никола Станчев“ на първенството в Пловдив. Принос за успеха имаше и по-малкият му син на треньора Денис Наим, шампион на България при юношите. На финала талантът отстъпи единствено на опитния Георги Вангелов, пети от олимпийските игри, с туш в категория до 61 кг.

„Димитровград“ си тръгна с две титли в индивидуалната надпревара. Богомил Бонев бе над всички в категория до 86, след като в изключително оспорван финал се наложи над Киро Михов, а победните точки взе в последните секунди за резултат 9:7.

Преди това Бонев постигна още три победи – над представителя на домакините Гюрсес Юсеин, Денис Михайлов и Тихомир Иванов.

Георги Иванов пък ликува при най-тежките до 125 кг. В решителната схватка носителят на златния пояс „Дан Колов“ тушира Умар Исраилов с японска сърма. Това бе втори туш за еврошампиона до 23 г. от миналия сезон на първенството. Преди това той победи категорично и Драгомир Димов в полуфиналите, а на старта прегази Вълчо Делчев с технически туш – 10:0.

10 Оспорвани схватки на Държавното по борба в свободния стил

Шампионите от „Димитровград“ имаха медалисти в шест от общо 10 категории. Бронз прибавиха Делчо Нейчев (65), Георги Жисгов (70), Веселин Петров (74), Мирослав Иванов (86) и Драгомир Димов (125).

Домакините от „Тракиец“ (Пд) пък се придвижиха с едно място нагоре от миналата година, когато завършиха трети. Тогава отличието бе първо в новата им история.Сега са втори в отборното подреждане със 148 т. Титла за „Тракиец“ взе Мюрен Мурад при 97-килограмовите след успех на финала над Георги Димитров с 5:1. Това бе и единствената среща, в която талантът даде точка. Останалите три битки той спечели с технически туш 10:0 – срещу Димитър Манолов, Мерт Славов и Денислав Димитров.

Другият финалист на домакините Иван Бадавров взе сребро в категория до 65 кг, единствената му загуба бе срещу опитния Микяй Наим, втори в Европа при мъжете от 2023-а, с 0:10. Състезателите на "Тракиец" взеха и пет бронзови медала.

Трети в отборното класиране се нареди тимът на „НСА – Васил Левски“ със 131 точки. „Студентите“ имаха най-много финалисти – четирима, които взеха сребро в отделните категории.

С две титли си тръгнаха борците на "Берое" (Стара Загора), спечелени от Калоян Атанасов (70) и Иван Стоянов (74), както и "Юнак Локомотив" (Русе). Националът Ахмед Магамаев взе бърза победа на финала, само за 19 секунди в категория до 92 кг.

Първи стана и Георги Вангелов. Петият от олимпийските игри спечели и трите си срещи с по 10:0. В останалите категории националите очаквано станаха първи - Михаил Георгиев (79 кг), както и Ивайло Тисов при най-леките до 57 кг.

Ето и пълни резултати от финалите:

57 кг Ивайло Тисов (Локомотив, Пд) – Таньо Танев (НСА) – 12:1

61 кг Георги Вангелов (Юнак Локомотив, Русе) - Денис Наим (Димитровград) - туш

65 кг Микяй Наим (Левски) – Иван Бадавров (Тракиец, Пд) – 10:0

70 кг Калоян Атанасов (Берое, Стара Загора) – Николай Димитов (ЯП ЦСКА) – 9:6

74 кг Иван Стоянов (Берое, Стара Загора) – Петко Петков (Левски Симеон Щерев) 12:2

79 кг Михаил Георгиев (А. Гочев, Созопол) – Айкан Сеид (НСА) – 3:0

86 кг Богомил Бонев (Димитровград) - Киро Михов (НСА) - 9:7

92 кг Ахмед Магамаев (Юнак Локомотив, Русе) – Алекандър Ваканин (Левски) - 10:0 за 19 сек.

97 кг Мюрен Мурад (Тракиец, Пд) - Георги Димитров (НСА) – 5:1

125 кг Георги Иванов (Димитровград) – Умар Исраилов (Юнак Локомотив, Русе) - туш

Пълен списък с медалистите можете да видите тук.

Снимки: start-photo.bg