България бе равностойна на лидера Бразилия само в един гейм във VNL

Националният отбор на България допусна загуба №10 във Волейболната лига на нациите.

Тимът, воден от Лоренцо Мичели, загуби от олимпийския вицешампион Бразилия с 0:3 (11:25, 11:25,  23:25) в третия си мач от турнира в Хонконг, който се игра пред 3890 зрители в зала "Хонконг Колизеум" и продължи едва един час и 18 минути.

България продължава да е на последното 16-о място във временното класиране на VNL с една победа, 10 загуби и 2 точки.

Лидерът Бразилия записа безпроблемна 11-а поредна победа в Лигата на нациите, като води във временното класиране с актив от 31 точки и си гарантираха първата позиция преди началото на 1/4-финалните двубои.

Утре България излиза срещу Доминиканската република от 8,30 часа в Хонконг последния си двубой от Лигата на нациите за 2024 година.

Бразилия почива утре, а в неделя среща от 12,00 часа европейския шампион и победител в Лигата на нациите от 2023 година Турция в битка за първото място в световната ранглиста.

Лоренцо Мичели направи 4 промени в стартовия състав. Маргарита Гунчева, Ива Дудова, Елена Бечева и Жана Тодорова замениха Петя Баракова, Мерелин Николова, Мария Йорданова и Мила Пашкулева.

Ас на Маргарита Гунева даде преднина на България в началото на двубоя - 1:0. Тройна българска блокада спря звездата Габи Гимараеш за 3:3. Ива Дудова успя да вкара топката между блокадата и мрежата за 4:4.

Тайнара атакува в аут и България поведе с 5:4. Ана Кристина би сервис в аут - 6:5. Тайнара Сантос атакува по правата за 6:6. Ас на Таиса Менезеш и Бразилия поведе със 7:6. двойна блокада спря атака на Мира Паскова и "Селесао" поведе с 8:6. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. контра атака на Тайнара Сантош 11:7 за Бразилия. Роберта Ратце заби ас за 12:7. Тайнара Сантош атакува технично и "Селесао" поведе с 16:9. Габи Гимараеш пусна технично за 17:9. Мария Йорданова замени Мирослава Паскова. Двойна блокада спря атака на Мария Йорданова - 10:21. Таиса Менешеш пусна технично топката в полето на България - 22:10. Жулия Бергман замени Габи Гимараеш. Ас на Ана Кристина де Соуза и "Селесао" стигна до геймбол при 24:11. лошо подадена топка към Микаела Стоянова донесе успеха на Бразилия в първата част с 25:11.

Олимпийските вицешампионки от Бразилия поведоха с 3:0 в началото на втората част. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Микаела Стоянова атакува по блокадата за 3:5. Контраатака на Таиса Менезеш и 7:3. При 3:8 в игра за България се появява Емилета Рачева. Ас на Тайнара Сантош - 9:3. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Пореден мощен сервис на Тайнадра Сантош и контраатака на Таиса Менезеш - 10:3. Преднината на Бразилия стана 7 точки при 13:6. Разликата стана 10 точки при 16:6. Ива Дудова се появи в игра за България.

Ас на Роберта Ратцке и 17:6. Емилета Рачева се справи в атака за 7:17. Петя Баракова успя да излъже на мрежата Таиса Менезеш - 10:22. Ас на Таиса Менезеш донесе успеха на Бразилия във втората част с 25:11.

"Допускаме много директни точки и това е разликата – каза пред камерата Лоренцо Мичели след втория гейм. - Те са много агресивни и играят на добро ниво. Искам да вкарам млади състезателки и да покажем малко повече защита. Трябва да ги поставим под напрежение с нашия сервис, но това не се случва. Всичко започва от сервиса."

Петя Баракова, Мерелин Николова и Емилета Рачева започна в състава на България в началото на третата част. Мощна атака на Мерелин Николова и 1:2 в началото на третия гейм. Страхотен сервис на Мерелин Николова и контра на Емилиета Рачева - 2:2.

Българските волейболистки изравниха при 4:4. Блокада на Мария Кривошийска срещу атака на Жулия Бергман - 5:5. Отлично пусната топка от Мерелин Николова - 6:6. Мира Паскова атакува технично от зона 4 и България поведе със 7:6. Мира Паскова остана на единична блокада, последва мощна атака за 8:7. Ас на Жулиа Бергман и Бразилия поведе с 9:8. Мерелин Николава атакува мощно за 9:11. нова атака на Мерелин Николова - 10:12. Ас на Тайнара Сантош и 14:10 за "Селесао". Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Ас на Мария Кривошийска - 13:18. Таиса Менезеш сгреши в атака и 14:18. Блокаут на Мира Паскова - 15:18. Блокада на Александра Съйкова - 16:19.

Жозе Роберто Гимараеш взе първото си прекъсване за Бразилия в мача. Александра Съйкова атакува в центъра за 18:22. Мария Кривошийска атакува в центъра за 19:23. Добър сервис на Емилета Рачева принуда Таиса Менезеш да атакува в аут - 21:24. Мирослава Паскова атакува успешно и България спаси втори пореден мачбол - 22:24. Жозе Роберто Гимараеш взе второ прекъсване за "Селесао" в третия гейм. Ана Кристина атакува в аут - 23:24. Ана Кристина атакува успешно и Бразилия спечели третата част с 25:23 и мача с 3:0 гейма.

Мирослава Паскова и Мария Кривошийска завършиха с по 6 точки за българския тим, който за цял мач взе едва 4 точки от блокада.

Тайнара Сантош беше най-резултатна за Бразилия с 19 точки.

Ана Кристина добави 15, а Таиса Менезеш остана с 10.

БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:3 (11:25, 11:25, 23:25)
БЪЛГАРИЯ: Маргарита Гунчева 1, Ива Дудова 1, Елена Бечева 1, Мирослава Паскова 6, Александра Съйкова 3, Мария Кривошийска 6 - Жана Тодорова-либеро (Мария Йорданова, Микаела Стоянова 1, Емилета Рачева 3, Петя Баракова 2, Мерелин Николова 4, Мила Пашкулева-либеро)
Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ
БРАЗИЛИЯ: Роберта Ратцке 3, Тайнара Сантош 19, Габи Гимараеш 1, Ана Кристина де Соуза 15, Таиса Менезеш 10, Диана Дуарте 6 - Ниеме Нунеш-либеро (Жулия Бергман 8, Присила Даройт, Лорен Тайшейра, Макрис Карнейро, Наталия Арауджо - Натиня-либеро)
Старши треньор: ЖОЗЕ РОБЕРТО ГИМАРАЕШ.

СНИМКИ: volleyballworld.com