България допусна разгромна загуба от Китай във VNL

България загуби първия си мач от третия турнир във Волейболната лигата на нациите.

Волейболните ни националки допуснаха разгромна загуба от Китай с 0:3 (15:25, 12:25, 17:25) в Хонконг.

Китай се бори за класиране на Олимпийските игри в Париж 2024.

Българките пък имат само една победа в турнира – срещу Република Корея с 3:2.

През тази година треньорът Лоренцо Мичели извика почти само млади състезателки, които да трупат опит. С приключването на турнира в Китай няма да има повече ангажименти за женския ни национален отбор до края на 2024-а.

На 13 юни България ще се изправи срещу Тайланд, а ден по-късно среща състава на Бразилия, който е световен и олимпийски вицешампион.  Българският тим остава на 16-то място в класирането със само една победа и осем поражения. Китай е на шестата позиция, с баланс 5-4.

Мира Паскова изведе България напред с технична атака - 1:0. Националките поведоха с 2:0 след единична блокада с една ръка на Мира Паскова. Блокада спря атака на Мерелин Николова и Китай поведе с 3:2.

Китайските волейболистки дръпнаха с 6:3. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Ас на Диао Линю и 16:8 за Китай. Мария Кривошийска атакува в центъра за 12:20. Добър сервис на звездата Тън Жу доведе до контраатака на Линю Диао и Китай спечели първата част с убедителното 25:15.

Хубава атака на Мерелин Николова даде преднина на България от 2:1 в началото на втората част. Нова мощна атака на Мерелин Николова и 3:3. Сианю Юан атакува в центъра за 6:3 за Китай. Ива Дудова игра с блокадата за 4:6. При 6:12, Маргарита Гунчева замени Петя Баракова. Китай поведе повече от убедително с 18:6. Петя Баракова пусна технично за 7:19. Мария Йорданова атакува технично за 8:19. Ас на Линю Диао и 21:8 за Китай. Ива Дудова атакува успешно за 9:21.

Ас на Йинйин Ли 23:9. Александър Съйкова атакува в центъра за 10:23. Блокаут на Ива Дудова - 11:23.

Александър Съйкова атакува в центъра за 2:3 в началото на третата част. Тън Жу атакува на единична блокада за 5:3 за Китай. Ива Дудова атакува успешно за 6:7. Александър Съйкова атакува в центъра за 7:8. Технична атака на Мария Йорданова и 8:12. Ас на Ива Дудова намали разликата до 2 точки при 12:14. "Краче" на Мария Кривошийска - 13:15. При 14:19, Лоренцо Мичели взе прекъсване за България.

Влязлата като резерва Емилета Рачева атакува успешно за 15:20. Блокада на Ива Дудова и Александра Съйкова - 16:20. Мощна атака на Ива Дудова по правата от зона 2 - 17:23. Грешка на българските волейболистки донесе успеха на Китай с 25:17 в третата част и мача с 3:0 гейма.

Ива Дудова се отличи с 8 точки за България, а Мария Кривошийска добави още 6 точки.

Юанюан Уан и Инин Ли записаха по 13 точки за тима на Китай.

БЪЛГАРИЯ - КИТАЙ 0:2 (15:25, 12:25, 17:25)
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 2, Маделин Николова 2, Мира Паскова 5, Мария Йорданова 4, Мария Кривошийска 6, Александра Съйкова 5 - Мила Пашкулева-либеро (Микаела Стоянова, Маргарита Гунчева, Ива Дудова 8, Елена Бечева 2, Емилета Рачева 1, Жана Тодорова-либеро)
Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ
КИТАЙ: Юанюан Уан 13, Сианю Уан 12, Йинйин Ли 13, Тън Жу 6, Сианю Гон 10, Линю Диао 2 - Менжи Уан-либеро
Старши треньор: БИН ЦАЙ.

СНИМКИ: volleyballworld.com