Станаха ясни полуфиналите на Свети Влас Фючърс

Оформиха се полуфиналните сблъсъци на големия турнир Фючърс от световната верига по плажен волейбол Beach Pro Tour, който ще приключи в неделя на живописния плаж Венид в Свети Влас. При дамите нидерландките Брехт Пийрсма & Вийс Бекхаус ще се изправят срещу американките Кенеди Коукли & Брук Сует, а другата американска двойка - Карли Кан & Мадълайн Андерсън, ще срещне Елза Декам & Марин Кина. В мъжките битки за място на финала една с друга ще спорят двете австрийски двойки Флориан Шнетцер & Лоренц Петучних и Кристоф Дреслер & Максимилиан Трумер, както и нидерланците Мейс Сенгерс & Дирк Буле с американците Хейгън Смит & Лоуган Уебър.

Първи български победи в Свети Влас

Поставените под номер едно в женската основна схема Пийрсма & Бекхаус бяха първите, които в съботния следобед си осигуриха място сред полуфиналистите. След 2:0 (21:12, 21:13) срещу белгийските квалификантки Инес Пире & Анелоре Бекс в четвъртфиналите, нидерландският тандем е все още без загубен гейм в Свети Влас.

“Плажът тук е толкова красив, а хората са толкова приятни, че това прави класирането ни за полуфиналите още по-хубаво!” възкликна 22-годишната Бекхаус след победата. “Ще се борим за място на почетната стълбичка, така че ще дадем всичко от себе си утре.

“Да, много се радваме, че сме в полуфиналите, но се надяваме да се класираме и за финала”, добави настоящата световна шампионка за жени до 21 години Пийрсма.

Останалите полуфиналистки при дамите също са без загубен гейм дотук и след убедителните си победи в групите вчера спечелиха и днешните си четвъртфинални срещи чисто. Номер 5 в схемата Коукли & Сует надвиха поставените под номер 2 нидерландки Кирстен Брьоринг & Ейми фан Дрийл с 2:0 (24:22, 21:17). Номер 6 Кан & Андерсън надиграха чехкините Валерие Дворникова & Анна Поспишилова с убедителното 2:0 (21:12, 21:16), а номер 7 Декам & Кина победиха израелките Анита Дейв & Яли Ашуш с 2:0 (21:19, 21:9).

Двете български двойки, които достигнаха до осминафиналите на турнира, се представиха отлично в съботната сутрин и предизвикаха много емоции сред феновете около централния корт, но след като спечелиха първите си геймове, отстъпиха след тайбрек. Първо Ирена Мишонова & Десислава Николова загубиха от Пире & Бекс с 1:2 (21:16, 17:21, 11:15), а после Дарина Киндова & Ева Петрова бяха победени от Дейв & Ашуш с 1:2 (21:18, 8:21, 10:15).

И поставените под номер 2 в мъжката схема Шнетцер & Петучних, и сънародниците им с номер 5 Дреслер & Трумер трябваше да наваксват изоставане от един гейм в своите четвъртфинални мачове, но в крайна сметка се поздравиха с победи. Шнетцер & Петучних обърнаха израелците Томер Хадар & Давид Ланчано за 2:1 (16:21, 21:17, 16:14), а Дреслер & Трумер се поздравиха с място сред полуфиналистите след 2:1 (13:21, 22:20, 15:9) над гръцките квалификанти Ясон Канелос & Панайотис Йоанидис. Номер 3 в схемата Сенгерс & Буле също трябваше да се справят със своите четвъртфинални съперници в тайбрек – 2:1 (21:19, 17:21, 15:6) над австралийците Джошуа Хауат & Джеймс Такън, докато водачите в схемата Смит & Уебър изковаха чиста победа с 2:0 (21:15, 21:17) над нидерландците Куинтен Хруневолд & Сам фан дер Лоо.

За съжаление, нито една българска мъжка двойка не успя да се поздрави с победа в Свети Влас, но в съботните мачове отново най-голям потенциал да мерят сили с международната конкуренция показаха Димитър Механджийски & Димитър Калчев, които се бориха равностойно с Хруневолд & Фан дер Лоо, но отстъпиха с 0:2 (17:21, 16:21).

Първата съдийска свирка в неделната сутрин ще прозвучи в 09,00 часа с първия полуфинал при жените, а след това на всеки кръгъл час следват другият женски полуфинал, полуфиналите при мъжете, мачовете за третото място, женският финал в 15,00 и мъжкият в 16,00.