Дания надделя над Швеция, Кристиан Ериксен в основата на успеха

Дания надделя с 2:1 в първата си контрола преди предстоящото Евро 2024. Двата тима си размениха по едно попадение още в първите десетина минути, като домакините откриха чрез Пиер-Емил Хьойберг (2’), но Александър Исак (9’) изравни. Капитанът на датчаните Кристиан Ериксен (87’), който подаде за първия гол, отново показа висока класа и донесе победата на своя тим в края на срещата.

Двата тима, които са съседи и се познават отлично, изобщо не губеха време в опознаване и подходиха много директно. “Червения динамит” успя да излезе напред в резултата още във втората минута след първия корнер в срещата, когато центриране на Кристиан Ериксен на първа греда завърши с гол на Пиер-Емил Хьойберг.

Радостта им обаче бе попарена още преди изминаването на десет игрови минути. “Тре кронур” осъществи добра атака, левият защитник Йенс Каюсте опита да стреля малко пред наказателното поле, топката отскочи от крака на бранител в червено, но отиде право в краката на Александър Исак, който не се поколеба да отбележи за 1:1. Само минута по-късно домакините можеха да си върнат преднината, но този път Александър Ба отново от ъглов удар не успя да уцели рамката на вратата. Те продължиха да са по-активния тим на терена и успяваха да владеят топката в по-продължителни периоди от време, а нов сериозен пропуск в тяхна полза отиде на сметката на Кристиан Ньоргард.

Нещата през второто полувреме не се промениха особено, като датчаните водеха играта, а футболистите на Швеция по-скоро търсеха контраатаките. При едната атака Антъни Еланга стреля покрай дясната греда. Дани отговори добър пробив и хубав изстрел на Расмус Хойлунд, който се оказа неточен. Играчите на “тре кронур”, които бяха водени от своя датски селекционер Йон Дал Томасон, бяха близо до пълен обрат след час игра, когато Никлас Елиасон пропусна златна възможност, но и Фредерик Рьонов се намеси отлично.

Датчаните сякаш усилиха допълнително своя натиск в последните десетина минути в търсене на пълния успех. Първо те претендираха за дузпа след падане в наказателното поле на Йоаким Мееле, но то не бе уважено от рефера, макар ситуацията да бе прегледана с ВАР. Малко след това капитанът на тима Кристиан Ериксен отново показа своя огромен футболен интелект. Изпълни фал като двойно подаване със свой съотборник, след което напредна в празно и с много точен изстрел реализира за 2:1. В добавеното време шведите отново пропуснаха златна възможност да възстановят равенството, но Емил Холм, който превзе огромно празно пространство и се озова очи в очи с вратаря се колеба твърде дълго дали да подава или да стреля и в крайна сметка бранител изчисти топката пред краката му.

Следващата контрола на Дания е срещу Норвегия след три дни. “Червеният динамит” е в група със Словения, Сърбия и Англия на Евро 2024.