Винисиус е номер 1 в Шампионската лига, Белингам също взе награда

От УЕФА официално обявиха най-добрите футболисти през изминалия сезон в Шампионската лига. Очаквано двете големи награди отидоха при звездите на носителя на трофея Реал Мадрид.

Нападателят Винисиус Жуниор спечели приза за Най-добър играч. 23-годишният бразилец изигра 10 мача в турнира, като в тях се отчете с 6 гола и 5 асистенции. В полуфиналите с Байерн (Мюнхен) той отбеляза две попадения, като се разписа и във финала срещу Борусия (Дортмунд). В елиминациите с РБ Лайпциг и Манчестър Сити Вини също имаше голови приноси.

Неговият съотборник Джуд Белингам пък беше избран за Най-добър млад играч. 20-годишният англичанин се отчете с 4 попадения и 5 голови паса в 11 срещи. Всичките му голове бяха в груповата фаза на ШЛ, докато в елиминациите той направи важни асистенции срещу Лайпциг и Дортмунд.

Стана ясен и Идеалният отбор на турнира за сезон 2023/24, в който място намериха по четирима футболисти както от Реал Мадрид, така и от Борусия (Дортмунд). По един представител имат полуфиналистите Пари Сен Жермен и Байерн (Мюнхен), като същото важи и за четвъртфиналиста Манчестър Сити. На вратата е Грегор Кобел, четиримата защитници са Даниел Карвахал, Антонио Рюдигер, Матс Хумелс, Ян Маатсен, тримата халфове са Марсел Забитцер, Джуд Белингам и Витиня, а триото в атака е оформено от Фил Фоудън, Хари Кейн и Винисиус.

Третата индивидуална награда също отиде при новия първенец в ШЛ. Става въпрос за приза за Гол на сезона, който беше отбелязан от Федерико Валверде при зрелищното реми 3:3 между неговия тим и Манчестър Сити в четвъртфиналите. Негови подгласници в класацията от 10 избрани попадения станаха Рафиня от Барселона и Никлас Фюлкруг от Борусия заради техни попадения отново в четвъртфиналната фаза на надпреварата.