Драма в Мюнхен, Сърбия измъкна точка от Словения след гол в 95-а минута - на живо от Германия

Реал Мадрид отчая Борусия (Дортмунд) и за рекорден 15-и път е кралят на Европа

Отборът на Реал Мадрид за рекорден 15-и път е носител на трофея в Шампионската лига! “Кралския клуб” триумфира в тазгодишното издание на турнира, след като спечели с 2:0 срещу Борусия (Дортмунд) на финала на “Уембли” в Лондон. Даниел Карвахал (74') и Винисиус Жуниор (83') отбелязаха попаденията, които отново направиха “лос бланкос” властелини на Стария континент.

Така Реал Мадрид вече има 15 спечелени от общо 18 финала в цялата история на надпреварата. Освен това мадридчани продължиха победната си серия в битките за трофея и тя вече наброява девет успеха, тъй като тимът не познава вкуса на загубата в подобен двубой от 1981 година насам. От друга страна, Борусия за втори пореден път е на губещата страна във финал на ШЛ, и то отново на “Уембли” след поражението с 1:2 от Байерн (Мюнхен) през 2013 година. Наставникът на испанците Карло Анчелоти пък стана единственият треньор с пет трофея в турнира, като първите две са с Милан, а останалите три са с настоящия му отбор.

Един Терзич заложи на очакваната титулярна единайсеторка. Така на вратата застана Грегор Кобел, а в центъра на отбраната действаха Матс Хумелс и Нико Шлотербек, докато по фланговете защитаваха Юлиан Риерсон и Ян Маатсен. Двамата опорни полузащитници бяха Емре Джан и Марсел Забитцер, а в по-предни позиции играеха Карим Адейеми, Юлиан Брант и Джейдън Санчо. На върха на атаката беше поставен Никлас Фюлкруг. Това означаваше, че легендарният Марко Ройс стартира на пейката и чакаше да влезе от пейката в последния си мач с жълто-черния екип.

Нямаше никакви изненади и в 11-те на Карло Анчелоти. На вратата очаквано беше Тибо Куртоа вместо преболедувалия грип Андрий Лунин, който остана на пейката. В защита личеше името на капитана Начо Фернандес, чийто партньор беше Антонио Рюдигер, а двамата бекове бяха Даниел Карвахал и Ферлан Менди. Триото в халфовата линия беше съставено от Федерико Валверде, Едуардо Камавинга и Тони Кроос, за когото това беше последен мач на клубно ниво в неговата кариера. Тандемът в атака беше съставен от Родриго и Винисиус Жуниор, а от по-задна позиция звездата Джуд Белингам помагаше на двамата бразилци.

По традиция минутите преди началото на двубоя бяха посветени на музикално шоу. Честта да подгрее финала в ШЛ беше за американската рок звезда Лени Кравиц, който направи впечатляващо шоу на удивителна сцена в центъра на терена. На трибуните и край игрището пък можеха да бъдат забелязани редица футболни знаменитости като сър Алекс Фъргюсън, Юрген Клоп, Жозе Моуриньо, Димитър Бербатов, Кака, Луиш Фиго, Роберто Карлош, Рууд Гулит, Рио Фърдинанд, Гарет Бейл, Михаел Балак и Зинедин Зидан.

Лени Кравиц със страхотно шоу преди финала на “Уембли”
Привържениците на Борусия освиркаха Моуриньо и се зарадваха на Клоп

Именно Зизу изнесе на терена трофея на Шампионската лига, като в тази задача му помагаше друг емблиматичен друг футболист: Карл-Хайнц Ридле. Докато звучеше химнът на турнира двете агитки показаха своите специални хореографии, посветени на финалния сблъсък.

Феновете на Борусия: Тук сме, за да откраднем короната
Феновете на Реал също с фамозна подкрепа

Още в първите секунди на мача фен нахлу на терена и така играта беше прекъсната за около две минути, докато той бъде изведен от охраната. Първият удар в двубоя беше дело на Фюлкруг, който в седмата минута стреля неточно. Пет минути по-късно Валверде също отправи разочароващ шут. Малко след това Брант също получи възможност да стреля, но и неговият удар мина встрани от вратата. Винисиус почти веднага отговори със свой шут, но и той не намери целта.

45 Борусия (Дортмунд) - Реал Мадрид

В 21-вата минута Хумелс изведе по отличен начин Адейеми, който успя да заобиколи Куртоа, но се забави със своя удар и така той беше блокиран от Карвахал. В 23-тата минута Адейеми направи нов пропуск, а секунди по-късно гредата попречи на Дортмунд да поведе в резултата, след като спря удар на Фюлкруг. В 28-ата минута Борусия отново предприе опасна атака, но Адейеми и Фюлкруг отново не успяха да се разпишат. В 41-вата минута, на Куртоа му се наложи да отрази далечен шут на Забитцер. За сметка на това мадридчани се оттеглиха на почивката, без да са отправили нито един точен удар.

Първата намеса на Кобел за вечерта дойде чак в 49-ата минута, когато вратарят изби пряк свободен удар на Кроос в корнер. При последвалото центриране Карвахал стреля с глава, но топката мина над вратата. Малко след това германците също стигнаха до корнер след блокиран шут на Маатсен. След друг ъглов удар Хумелс игра с глава, но не успя да насочи достатъчно добре топката. В 57-ата минута Карвахал стреля от воле от удобна позиция, но Маатсен пресече пътя на топката и Кобел я улови.

В 63-тата минута Фюлкруг стреля с глава, но не успя да преодолее Куртоа. Три минути по-късно Винисиус също отправи удар с глава, но опитът му се оказа неуспешен. Малко след това именно бразилецът центрира коварно, но Белингам се размина с топката до далечната греда на вратата. В 72-рата минута Ройс най-после се появи на терена, заменяйки Адейеми. Само две минути по-късно обаче дойде звездният момент на Карвахал, който даде аванс на "лос бланкос", разписвайки се с глава след центриране от корнер.

В 77-ата минута Белингам можеше да удвои преднината, но ударът му по земя претърпя рикошет и мина на сантиметри от вратата. Три минути след това Кроос изпълни пряк свободен удар, но Кобел успя да го отрази. В 81-вата минута Камавинга опита техничен удар, но вратарят се справи и с него. При последвалия корнер Начо стреля с глава, но Кобел се намеси и този път. В 83-тата минута Маатсен подари топката на Белингам, който веднага я подаде на Винисиус, а той прати топката покрай стража за втория гол в двубоя.

В 86-ата минута Кроос беше заменен от Лука Модрич и обра овациите на феновете по трибуните, тъй като германецът изигра последния си мач за мадридчани. Минута по-късно Фюлкруг най-после прати топката в противниковата мрежа, но беше вдигнат флага за засада заради неговата нередовна позиция. В заключителните минути BVB не успя да направи нищо, за да избегне загубата и така неговият съперник триумфира с трофея за 15-и път в своята история.

След първоначалните празненства дойде и най-жадуваният момент, а именно награждаването. Капитанът Начо първи вдигна историческия 15-и трофей над главата си, а след това същото направиха и неговите съотборници, които дълго празнуваха на терена и пред своите фенове.

БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) - РЕАЛ МАДРИД 0:2

0:1 Карвахал (74')

0:2 Винисиус (83')

Борусия (Дортмунд): КобелРиерсонХумелсШлотербекМаатсенДжанЗабитцерАдейемиБрантСанчоФюлкруг

Реал Мадрид: Куртоа, Карвахал, Рюдигер, Начо, Менди, Валверде, Камавинга, Кроос, Белингам, Родриго, Винисиус

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!