Драма в Мюнхен, Сърбия измъкна точка от Словения след гол в 95-а минута - на живо от Германия

България се бори, но не успя срещу САЩ в Лигата на нациите

Волейболистките от националния отбор на България записаха нова загуба в тазгодишната Лига на нациите за жени. След първата си победа - 3:2 срещу Република Корея, момичетата на селекционера Лоренцо Мичели отстъпиха и паднаха от олимпийските шампионки от САЩ с 0:3 (17:25, 22:25, 22:25) във втория си мач от турнира в Група 4 от втората седмица на Лигата, игран тази нощ пред около 1700 зрители в "Колидж Парк Сентър" в Арлингтън (САЩ).

Така българските "лъвици" остават на последното 16-о място във временното общо класиране с 1 победа, 5 загуби и 2 точки. Утре (2 юни) отново от 04,00 часа сутринта България ще излезе срещу световния шампион Сърбия за третата си среща на турнира.

Селекционерът Лоренцо Мичели заяви: "Виждам нещо хубаво в нашите изяви. Нямаме какво да губим, всеки би искал да играе срещу олимпийския шампион."

Олимпийските шампионки от САЩ пък са 6-и в подреждането с 4 победи, 2 загуби и 12 точки в актива си. Също утре, но преди двубоя на България, от 00,30 часа българско време американките ще играят срещу непобедения до момента тим на Полша.

Началото на първия гейм беше по-добро за домакините от САЩ, които бързо дръпнаха със 7:3 след две мощни атаки на Ейвъри Скинър, аут на Микаела Стоянова и контра през центъра на Хейли Уошингтън. Това накара селекционерът на България Лоренцо Мичели да вземе тайм-аут. Постепенно българските "лъвици" намалиха изоставането си до 9:11 след грешка на американките и силна атака на капитанката Мирослава Паскова. Олимпийските шампионки моментално си върнаха предимството и дори го увеличиха до 14:9 благодарение на Ейвъри Скинър и играта на блокада на Ейша О'Нийл. Въпреки усилията на българските момичета, САЩ запази преднината си до 18:13 след пусната топка на разпределителката Миша Ханкок и контра от краче на Хейли Уошингтън. Последваха две силни контри на Александра Франти и 20:13. България отново намали пасива си до 16:20 след ас на Мария Йорданова и блокадата на завърналата се в игра Микаела Стоянова. Блок-аут и блокада на Франти и 22:16 за домакините. В крайна сметка състезателките на Карч Кирали запазиха преднината си и без проблеми спечелиха гейма с убедителното 25:17 след атака в аут на Микаела Стоянова.

На старта на втората част България поведе с 3:1 след две отлични блокади на Мирослава Паскова и Петя Баракова. САЩ успяха да изравнят при 5:5 след ас на Ейвъри Скинър и контра през центъра на Хейли Уошингтън. Двата тима продължиха равностойно до 8:8, след което българките отново дръпнаха с 11:8 след атака през центъра на Борислава Съйкова, контра блок-аут на Ива Дудова и грешка при мрежата на домакините. Прекъсването, което взе Карч Кирали, даде ефект и САЩ стигнаха до равенство при 12:12 след нови две атаки на Скинър и аут на Дудова от българския състав. Олимпийските шампионки дори излязоха напред в резултата при 14:12 след атака в аут на Паскова и нова силна контра на Скинър. Разликата стана 16:13 след поредна атака в аут на българките, този път на Мария Йорданова. Преднината на американките стана 18:14 след поредна успешна атака на Скинър, което накара Лоренцо Мичели да вземе тайм-аут за България. Резултатът стана 21:16 след ас на Хейли Уошингтън, след което САЩ затвори спокойно гейма в своя полза след 25:22 след атака на Калия Лейниър.

И третия гейм започна с преднина за България - 3:1 след ас на Ива Дудова и контра блок-аут на Мирослава Паскова. САЩ изравни при 4:4 след блок на разпределителката Миша Ханкок и аут на Дудова. Успешна атака на Мария Йорданова, грешки на Ейвъри Скинър и Александра Франти и ас на Мария Кривошийска - 8:4 за българските "лъвици" и прекъсване за Карч Кирали. Американките успяха да намалят изоставането си до 7:9 след две отлични блокади на Франти и Скинър. След прекъсването за Лоренцо Мичели, последва контра на Калия Лейниър и 9:8. Олимпийските шампионки стигнаха до ново равенство при 12:12 след блок на Миша Ханкок. Българските момичета поведоха отново при 15:13 след блок-аут на Мирослава Паскова и силен ас на влязлата като резерва Елена Бечева. Атака на Александра Франти и аут на Ива Дудова - 15:15 и тайм-аут за Мичели и България. САЩ успяха да дръпнат в резултата при 19:16 след пусната топка и два поредни аса на Миша Ханкок. България веднага стигна до 19:19 след грешки на Ханкок от сервис и на Франти в атака както и контра блок-аут на Мария Йорданова. САЩ за пореден път поведоха при 23:20 след две поредни атаки на Калия Лейниър и контра на Ейвъри Скинър. Възпитаничките на Карч Кирали успяха да спечелят гейма с 25:21 след нова атака на Скинър, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за България стана Ива Дудова с 11 точки (4 блока, 1 ас и 24% ефективност в атака).

Капитанката Мирослава Паскова завърши с 8 точки, а Мария Йорданова и Мария Кривошийска се отчетоха с по 7.

За олимпийските шампионки от САЩ над всички бе Ейвъри Скинър с 19 точки (2 блока, 50% ефективност в атака и 7% перфектно посрещане) за победата. Александра Франти, Хейли Уошингтън и Калия Лейниър пък приключиха с по 10 точки за успеха.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 0:3 (17:25, 22:25, 22:25)

БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 2, Микаела Стоянова 2, Мирослава Паскова 8, Мария Йорданова 7, Мария Кривошийска 7, Борислава Съйкова 2 - Мила Пашкулева-либеро (Ива Дудова 11, Мирела Шахпазова, Мерелин Николова 2, Елена Бечева 3, Жана Тодорова-либеро)

Старши треньор: ЛОРЕНЦО МИЧЕЛИ

САЩ: Миша Ханкок 7, Калия Лейниър 10, Ейвъри Скинър 19, Александра Франти 10, Хейли Уошингтън 10, Ейша О'Нийл 7 - Моргън Хенц-либеро

Старши треньор: КАРЧ КИРАЛИ.

Снимки: volleyballworld.com