България изтръгна първа победа в Лигата на нациите

България спечели първа победа и при жените във Волейболната лигата на нациите (VNL).

Българките стартираха турнира в Арлингтън (САЩ) с драматичен успех над Република Корея 3:2 (25:23, 20:25, 24:26, 25:21, 15:13) в първия си двубой от Група 4 на надпреварата.

Драмата на американска земя беше от началото до края на двубоя.

А над всички беше Мерелин Николова с 30 точки, която ще играе именно в Република Корея от новия сезон.

Много силно се представиха капитанът Мирослава Паскова и Борислава Съйкова.

Следващият двубой за родните представителки е на 1 юни (събота) от 04:00 часа.

Волейболистките на Република Корея поведоха в началото на двубоя с 3:2. Петя Баракова пусна технично топката и България поведе с 5:4. Ас на Мария Кривошийска и националките поведоха с 9:5. Борислава Съйкова атакува мощно в центъра за 10:6. Мерелин Николова атакува мощно за 11:8. Мирослава Паскова атакува технично от зона 4 за 12:9. Волейболистките на Република Корея успяха да изравнят при 12:12. Перфектна комбинация Петя Баракова - Мария Кривошийска - 13:12. Ас на Мерелин Николова - 14:12. Пайп на Мария Йорданова и 15:13 за България. Мощна атака на Мерелин Николова - 16:13. Мария Йорданова атакува по диагонала от зона 4 за 17:15. Волейболистките на Република Корея поведоха с 21:20, след като бе отсъдена бъркана топка на Петя Баракова. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Мирослава Паскова изравни резултата при 22:22. Националките поведоха с 23:22 след грешка на корейките. Фернандо Хавиер Моралес Лопес взе прекъсване за Република Корея. Атака на Мерелин Николова атакува мощно за геймбол при 24:22. Грешен начален удар на Република Корея донесе успеха на България в първата част с 25:23.

Българските волейболистки поведоха в началото на втората част с 3:1 след атака в центъра на Борислава Съйкова. Мерелин Николова атакува мощно за 4:4. Нова атака на Мерелин Николова и 5:5. страхотна защита на Мира Паскова донесе точка на България за 7:5. Единична блокада на Мария Йорданова - 9:6. Технична атака на Борислава Съйкова в центъра донесе 10:7. Мария Йорданова атакува в аут и Република Корея поведе с 13:10. Елена Бечева замени Мария Йорданова. Ас на Борислава Съйкова и равенство при 14:14. Мерелин Николова атакува по правата от зона 2 за 15:15. Волейболистките от Република Корея поведоха с 19:17. Елена Бечева атакува по диагонала от зона 4 за 18:19. Технична атака на Мерелин Николова - 19:20. Борислава Съйкова атакува мощно в центъра - 20:21. При 20:23, Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Тройна блокада спря атака на Мерелин Николова - 20:24. Ас на Даеон Лий и Република Корея спечели втората част с 25:20.

Мерелин Николова атакува технично, а Елена Бечева заби ас за 4:4 в началото на третата част. Технична атака на Мерелин Николова за 5:5. Мира Паскова с технично пускане направи резултата 6:6. Националките дръпнаха с 8:7 след атака на Мерелин Николова. Двойна блокада спря атака на Мерелин Николова 12:14. При 12:15, Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Българските състезателки изравниха резултата при 17:17. Елена Бечева атакува в аут - 17:19. Ива Дудова атакува по блокадата за 18:20. Блокада на Борислава Съйкова - 19:20. Нова блокада на Борислава Съйкова и равенство при 20:20. Фернандо Хавиер Моралес Лопес взе прекъсване за Република Корея. Мерелин Николова атакува успешно срещу двойна блокада за 21:22. Още една блокада на Борислава Съйкова донесе равенство при 22:22. Мира Паскова атакува в дълго разиграване за 23:23. Мощна атака на Мира Паскова по правата от зона 4 - 24:24. Корейска блокада донесе успеха на азиатките в третата част с 26:24.

Възпитаничките на Фернандо Хавиер Моралис Лопес поведоха с 5:2 в началото на четвъртата част. Елена Бечева игра с блокадата и България излезе напред с 8:7. Единична блокада на Мира Паскова и 10:7. Отлична комбинация Петя Баракова - Борислава Съйкова и 11:7. Ас на Елена Бечева и 12:7. Фернандо Хавиер Моралес Лопес взе прекъсване за Република Корея. Нов ас на Елена Бечева и 14:8. Елена Бечева атакува безкомпромисно по диагонала от зона 4 - 18:12. нова успешна атака на Елена Бечева - 19:14. Мерелин Николова с категорична атака от зона 2 - 20:15. Мерелин Николова атакува по блокадата за 21:18. Мирослава Паскова атакува категорично за 23:19. Мира Паскова атакува уверено и България спечели четвъртата част с 25:21.

Блокаут на Мерелин Николова донесе първата точка в тайбрека в полза на България. Елена Бечева атакува по правата от зона 4 за 2:1. Марелин Николова завърши дълго разиграване с атака по блокадата - 3:2. Технична атака на Мира Паскова 5:6. Мария Кривошийска атакува в центъра за равенство при 6:6. Прецизно пусната топка от Мерелин Николова - и България поведе със 7:6. Фернандо Хавиер Моралес Лопес взе прекъсване за Република Корея. Мира Паскова атакува точно за 8:8. Българските волейболистки поведоха с 10:8. Фернандо Хавиер Моралес Лопес взе второто си прекъсване за Република Корея в тайбрека. Елена Бечева атакува мощно по блокадата за 11:9. Контраатака на Петя Баракова и 12:10. Борислава Съйкова атакува в центъра за 13:11. Единична блокада на Борислава Съйкова и мачбол за националките при 14:11. При 14:12, Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Лоренцо Мичели взе прекъсване за България. Мерилин Николова пусна технично и България спечели тайбрека с 15:13 и мача с 3:2 гейма.

Мерелин Николова бе и най-резултатна за тима ни - с 30 точки (2 аса).

Със 17 точки приключи капитанът Мирослава Паскова (1 ас, 3 блокади), 13 точки добави Борислава Съйкова (1 ас, 3 блокади).

С 12 точки завърши Елена Бечева (3 блокади, 1 ас).