Радост в Пазарджик! Хебър остава в елита след голям обрат срещу Етър

Хебър със сигурност ще бъде част от футболния елит на България през следващия сезон. Момчетата на наставника Любослав Пенев победиха Етър с 3:1 в Пазарджик. Трите точки не дойдоха никак лесно, защото домакините трябваше да правят обрат, след като изоставаха с един гол на почивката. Гостите поведоха с гол на Мартин Моран (45+3), а Жоао Сеско (48) възстанови равенството в началото на второто полувреме. Шейх Диаманка (62) направи пълен обрата за домакините, но голът му беше отменен след намесата на ВАР. Диаманка (65) отново отбеляза след грешка на вратаря на гостите, с което зарадва феновете, а Атанас Кабов (84) отбеляза третия гол във вратата на Етър. Така Хебър се спаси директно, Ботев (Враца) ще играе бараж, а Пирин ще напусне лигата на майсторите.

Домакините от Пазарджик нямат право на грешка, ако искат да се борят за директно спасение, но трите точки са от изключителна важност дори и за четвъртото място в Трета група, което дава право за участие в баража за оставане в елита. Преди мача отборът на Любослав Пенев се намира именно на тази позиция с актив от 31 точки, като в мачовете от тази фаза на шампионата има само една спечелена точка и три загуби. В последния кръг Хебър направи 0:0 срещу Пирин.

Етър от своя страна играе за честта си, след като изпадна математически от елита преди две седмици.

Срещата започна с добри атаки към двете врати, но без удари, които да накарат вратарите да се намесват. В 24-ата минута удар на Букхолда от състава на Етър излезе в аут. Напрежението се покачи, когато стана ясно, че Ботев (Враца) е повел в резултата срещу Берое, което математически изхвърляше Хебър от елита.

В 31-рвата минута Етър показа интересно заучено положение, но при удара на Кольо Станев топката прелетя високо над вратата. В 37-ата минута наставникът на домакините Любослав Пенев извърши принудителна смяна. Йохан Н'зи се строполи на терена, без да е влязъл в контакт с противник. Това наложи изваждането му от игра с носилка. На негово място се появи Стилиян Тисовски.

В третата минута на добавеното време на първата част Етър смълча феновете в Пазарджик. Дидис Пита изпълни корнер, центрирайки на първа греда, а Мартин Моран атакува топката с глава. Ударът на футболиста изненада защитата и въпреки усилията на Петър Дебърлиев топката се оплете в мрежата.

След тройната смяна, която Пенев направи в началото на второто полувреме, Хебър веднага стигна до изравнително попадение. Три минути след подновяването на играта Жоао Сеско се разписа за 1:1. Кабов стреля в стената от фаул, но топката попадна право на главата на защитника, който от близка дистанция до голлинията я прати във вратата.

В 60-ата минута опит за центриране на Бастунов можеше да се превърне в ефектен гол, но топката кацна върху мрежата на вратата. Две минути по-късно обратът за Хебър стана факт. Страхотно изпълнение на Шейх Диаманка, при което нападателят се обърна с човек на гърба, завърши с мощен удар от дъгата на наказателното поле, попаднал в долния ляв ъгъл на вратата. ВАР обаче разочарова феновете на Хебър, защото след намесата му попадението беше отменено заради засада на Диаманка.

В 65-ата минута нищо не можеше да отмени втория гол на Диаманка, който се възползва от ужасяваща грешка на стража Кристиян Секулич. Вратарят изпусна топката след центриране от тъча, с което подари топката на Диаманка, а нападателят наказа жестоко тази неточност.

В 78-ата минута Мартин Моран нанесе удар с глава, при който Дебърлиев внимаваше и улови топката с плонж. Драмата в мача приключи в 84-ата минута. Защитата на Етър проспа подаване зад гърба си, а за Атанас Кабов, останал сам срещу вратаря, беше лесна задача да го преодолее.

ХЕБЪР – ЕТЪР 3:1
0:1 Мартин Моран (45+3)
1:1 Жоао Сеско (48)
2:1 Шейх Диаманка (65)
3:1 Атанас Кабов (84)

Стартови състави:

Хебър: 1. Петър Дебърлиев, 43. Жоао Сеско, 24. Лазар Марин, 13. Архан Исуф, 75. Йохан Н‘зи, 44. Николай Николаев, 10. Ангел Бастунов, 99. Георги Каракашев, 9. Николас Пенев, 17. Марк-Емилио Папазов, 29. Шейх Диаманка

Етър: 12. Кристиян Секулич, 4. Георги Александров, 6. Горка Ларучея, 13. Дидис Пита, 94. Жан-Марк Тибоуе, 9. Иван Василев, 7, Кольо Станев, 77. Мартин Николов, 8. Мартин Моран, 44. Принс Мбака, 24. Шахредин Букхолда

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!