Най-добрата българска състезателка Валентина Георгиева, която в началото на месец май спечели сребърен медал на прескок на европейското първенство по спортна гимнастика в Римини (Италия), гостува в студиото на „Арена спорт“. Пред камерата на БНТ възпитаничката на Филип Янев коментира емоциите от завоювания първи медал от голямо първенство, както и плановете ѝ за подготовка за Олимпийските игри в Париж през лятото.
„Тази година направих много добър старт. На четири световни купи съм с четири медала. Спечелих олимпийска квота, на европейското първенство направих успешен завършек. На последното европейско нямахме много добри моменти, но този път преодолях нещата и показах това, което мога и тренирам“, каза Георгиева.
Тя коментира и страхотното посрещане, което ѝ бяха устроили от нейния клуб Левски Спартак.
„Малките дечица много ми се радваха, надявам се да бъда пример за тях занапред – какво е да не се отказваш и да гониш това, което обичаш. Да се занимаваш с него и да правиш всичко възможно това нещо да ти носи щастие“, добави Георгиева.
Валентина Георгиева спечели сребро на прескок на Европейското в Италия
Тя коментира и тежката контузия, която получи преди 2 години и начина, по който е успяла да се възстанови.
Европейската вицешампионка на прескок Валентина Георгиева беше посрещната в родния си клуб Левски-Спартак
„Доста трудно се възстанових, с много постоянство, но ключът е желанието. Имах желанието да покажа отново този прескок, трябваше да го покажа още на първата световна купа, на която отидохме, но на световните купи залагахме на сигурното, на по-лесното. Този път усещах, че прескокът ще стане. Разбира се, че имаше малко притеснение, но когато стъпих на пътеката знаех, че няма какво да се обърка“, каза Георгиева.
Георгиева сподели в какво физическо състояние е в момент и какви болежки има.
„Добре съм, не мога да се оплача засега. Правя упражнения, правя раздвижване. Болката (в кръста) няма как да изчезне напълно. Това е хронична травма, от много време. Но на състезанията, когато има и адреналин, забравям за болката. Когато изляза на пътеката затварям очи и слушам музика. По този начин успявам да се изолирам и да се затворя вътре в себе си. Изигравам си няколко пъти прескоците в главата. Научих се да се изолирам и да не обръщам внимание на публиката – когато стъпя на пътеката, виждам само прескока, не чувам и не виждам нищо друго“.
Нейният треньор Филип Янев не скри задоволството си от постиженията на Георгиева.
„Кой треньор не би бил доволен и горд от състезателя си, когато достига до почетната стълбичка на едни от най-големите форуми. Спортът ни е много сложен и на състезанията винаги има напрежение. Колкото и добре да е подготвен един спортист, винаги може да има някоя неприятна изненада.
Относно съветите, които получава от Силвия Митева, Янев каза следното:
„Аз лично съм човек, който взима съвети и вярвам, че мога да се науча от всеки. Просто взимаш това, което ти харесва и мислиш, че е най-доброто. Силвия Митева ми помогна много за хореографските елементи, особено когато започнах да тренирам момичета. Тя ме научи на много подготвителни упражнения, техника.
Янев коментира и архивни кадри на БНТ от Олимпийските игри в Атина, където той като спортист завършва на пето място.
„Помня, че бях доста притеснен. На втория прескок, ако бях стъпил малко по-добре, щях да съм на стълбичката. Тогава на момента бях разочарован, сега отчитам петото място като много добро постижение“.
Относно целите на Олимпийските игри в Париж, треньорът коментира така:
„Винаги тръгваме с идеята за успешно състезание, да покажем това, което сме тренирали през годината. Резултатите ще дойдат сами, ако съумее да запази спокойствие“.