Байер мина през ада, за да запази рекордната си серия, класирайки се за финала в Лига Европа

Байер (Леверкузен) е финалист в Лига Европа! Тимът завърши наравно 2:2 с Рома в реванша помежду им на "БайАрена" и преодоля полуфиналната фаза на турнира с общ резултат 4:2 заради победата си с 2:0 на "Олимпико“ преди седмица. Леандро Паредес (43’, 66’) отбеляза головете за „вълците“ от две дузпи, но автогол на съотборника му Джанлука Манчини (82’) и късно попадение на резервата Йосип Станишич (90+7’) зарадваха новия германски шампион.

Леверкузен пренаписа историята и вече е най-дълго непобеденият отбор

Въпреки че известно време "аспирините" трябваше да треперят, тъй като авансът им от първия мач беше заличен, те за пореден път показаха, че са майстори на късните попадения и така успяха да запишат 49-и пореден мач без загуба във всички турнири през сезона, което е абсолютен рекорд за отбор, състезаващ се на домашна сцена и в Европа. Това реми прати Леверкузен на третия му европейски финал в клубната история, като отборът ще има възможността да спечели трофея в турнира за втори път след триумфа през 1988 година, когато надпреварата беше известна като Купата на УЕФА.

Не на последно място, Байер си отмъсти на "вълците" за отпадането си от тях от турнира преди година, и то в същата му фаза. За да подчертаят този факт, веднага след последния съдийски сигнал от германския клуб пуснаха на уредбите на стадиона популярната италианска партизанска песен Bella Ciao.

Чаби Алонсо предприе три промени сред титулярите си в сравнение с първия мач. Така сред стартовите 11 отсъстваха Станишич, Роберт Андрих и Флориан Виртц, като последните двама отбелязаха головете в двубоя в Рим. За сметка на това шанс за изява получиха Йонас Хофман и Адам Хложек, които помагаха на Амин Адли в нападение, както и Есекиел Паласиос.

Даниеле Де Роси също извърши три промени сред играчите, които загубиха от „аспирините“ в италианската столица. Рик Карсдорп и Крис Смолинг отстъпиха местата си съответно на Анхелиньо и Еван Ндика. Предвид мускулните проблеми на Пауло Дибала през последните дни, той беше заменен от Сардар Азмун, който играеше в атака заедно с Ромелу Лукаку и Стефан Ел Шаарауи.

Още в четвъртата минута Лоренцо Пелегрини изведе по чудесен начин Лукаку, но нападателят не овладя топката достатъчно добре, което позволи на Матей Коварш да излезе напред и да блокира опита на белгиеца за удар. Пет минути по-късно Гранит Джака отговори с далечен шут, при който топката мина високо над вратата. В 16-ата минута Паласиос стреля и принуди Миле Швилар да се намеси, а секунди по-късно Пиеро Инкапие със своя удар прати топката в аут. "Вълците" бързо отвърнаха с удар с глава на Пелегрини, но Коварш успя да улови топката.

В 20-ата минута се стигна до разправия между играчите на двата тима, която завърши с жълти картони за Джанлука Манчини, Пелегрини и Едмонд Тапсоба. Междувременно, Леонардо Спинацола напусна терена заради мускулна травма, като беше заменен от Никола Залевски. В следващите минути удар с глава на Адли при корнер се оказа доста неточен, а изстрел на Хложек беше блокиран. В 25-ата именно чехът изпълни пряк свободен удар, но Швилар изби топката в корнер. Четири минути по-късно домакините изпълниха пряк свободен удар по заучен начин, което доведе до изстрел на Паласиос от дъгатана на наказателното поле. При тази ситуация топката срещна първо напречната греда, а след това и гърба на Швилар, но така и не премина голлинията преди да бъде изчистена.

В 32-рата минута коварен шут на Джереми Фримпонг принуди стража да избие топката в корнер. Пет минути след това топката профуча покрай вратата след удар на Хофман. В 39-ата минута Швилар първо се справи с изстрел на Адли, а след това спаси и добавката на Хложек. Три минути по-късно Йонатан Та събори Азмун в наказателното поле при центриране на гостите и така се стигна до дузпа в тяхна полза. Паредес не сгреши при удара си от бялата точка и така даде изненадващ аванс на римляните.

Втората част започна с шут по земя на Браян Кристанте, при който Коварш улови топката. В 54-тата Адли стреля от дистанция, но топката мина покрай вратата. Две минути по-късно вратарят на домакините се намеси при удар на Азмун от голямо разстояние. Малко след това Коварш изби и удар по земя на Ел Шаарауи. В 58-ата минута "аспирините" организираха много опасна контраатака, но Швилар излезе напред и отрази шута на Хофман. В 61-вата минута Хложек направи нов опит да се разпише, но сърбинът отново не беше преодолян.

При изпълнение на корнер в 63-тата минута именно Хложек игра с ръка и след проверка с ВАР Дани Макели посочи бялата точка за втори път в двубоя, откъдето Паредес отново се разписа за 2:0 в полза на Рома. В 73-тата минута с пропуски се отчетоха както Та, така и Адли. В 80-ата минута Фримпонг също не успя да намали изоставането на Байер. Две минути по-късно правещият отличен мач Швилар увисна при центриране от корнер, а топката се удари в главата на Манчини, след което отиде в мрежата на гостите за радост на Леверкузен.

В заключителните минути Фримпонг и Адли стреляха общо три пъти по посока на противниковата врата, но Швилар спаси всеки един от тези удари. В добавеното време пък влезлият на терена от пейката Патрик Шик направи безуспешен опит да прехвърли излезлия напред вратар. И все пак в последните секунди на срещата домакините организираха добра атака, при която Станишич финтира противников играч и с хубав шут оформи крайното 2:2.

По този начин Леверкузен заслужено се класира за финала на Лига Европа, който е в Дъблин на 22 май. Там германският първенец ще срещне друг италиански тим, а именно Аталанта. Ако Байер триумфира с трофея в турнира и три дни по-късно спечели финала за Купата на Германия срещу Кайзерслаутерн, клубът ще запише исторически требъл през този сезон.

БАЙЕР (ЛЕВЕРКУЗЕН) - РОМА 2:2

0:1 Паредес (43' - дузпа)

0:2 Паредес (66' - дузпа)

1:2 Манчини (82' - автогол)

2:2 Станишич (90+7')

Байер: Коварш, Инкапие, Та, Тапсоба, Фримпонг, Паласиос, Джака, Грималдо, Хложек, Хофман, Адли

Рома: Швилар, Анхелиньо, Манчини, Ндика, Спинацола, Кристанте, Паредес, Пелегрини, Азмун, Лукаку, Ел Шаарауи