Турнир на талантите U14 : Зона Варна - Зона Велико Търново /Почивка/

Марсилия и Аталанта не се победиха, всичко ще се реши в Бергамо

Марсилия и Аталанта завършиха 1:1 в първи мач от полуфиналите в Лига Европа. Всичко най-интересно в двубоя на "Велодром" се случи до почивката. Джанлука Скамака откри в полза на гостите в 11-ата минута, но в 20-ата Шансел Мбемба изравни и запази шансовете на ОМ да стигне до големия финал.

Френският гранд можеше да направи и пълен обрат, но не материализира по-добрата си игра през второто полувреме. Резервата Азедин Унахи уцели греда, а преди това попадение на Исмаила Сар беше отменено заради засада.

На четвъртфиналите Марсилия отстрани Бенфика след изпълнение на дузпи, а преди това се справи с Виляреал и Шахтьор (Донецк). Във всеки от тези сблъсъци ОМ спечели на "Велодром".

Аталанта поднесе една от големите изненади в турнира, като елиминира Ливърпул. Отборът от Бергамо показа класа и на осминафиналите, където предоля Спортинг (Лисабон).

На вратата на Марсилия застана Пау Лопес, а четиримата бранители пред него бяха Жонатан Клос, Шансел Мбемба, Леонардо Балерди и Майкъл Мурийо. Жофри Кондогбия, Жордан верету и Амин Арит си партнираха в средата на терена, а в атака Жан-Луи Гасе се довери на Исмаила Сар, Пиер-Емерик Обамеянг и Луис Енрике.

Джанлука Скамака и Шарле Де Кетеларе бяха двамата нападатели на Аталанта, а зад тях действаше Тюн Копмайнерс. Едерсон и Мартен де Роон оформиха двойката вътрешни халфове. По двата фланга стартираха Давиде Дзапакоста и Матео Руджери, а в защита Джан Пиеро Гасперини избра Джорджо Скалвини, Берат Джимсити и Сеад Коласинак. Под рамката застана Хуан Мусо.

Марсилия опита да притисне съперника в началото, но футболистите на Аталанта не се стъписаха нито от агресивната игра на домакините, нито от латиноатмосферата по трибуните. в 12-ата минута Копмайнерс намери по прекрасен начин в наказателното поле Скамака, а неговият удар не остави шансове на Пау Лопес. Това беше 16-о попадение за италианския нападател от началото на сезона. "Бергамаските" действаха спокойно дефанзивен план и не даваха никакви свободни пространства на ОМ. Още в 17-ата минута обаче Коласинак се контузи и не можа да доиграе мача срещу бившия си тим, а неговото място зае Марио Пашалич.

Само три минути по-късно Марсилия изравни. Централният защитник Шансел Мбемба се включи в предни позиции и никой не му попречи да стреля от границата на наказателното поле. Топката срещна левия страничен стълб, след което спря в мрежата за радост на феновете на "Велодром". Аталанта продължи да контраатакува опасно и Дзапакоста проби между няколко футболисти на домакините, но ударът му премина встрани от целта.

В края наполувремето Верету изпълни серия от корнери, които не доведоха до нищо опасно пред вратата на Мусо. В 42-ата минута Амин Арит пусна чудесен пас към Обамеянг, но ветеранът пропусна от чиста позиция. Французите нямаха почти никакви други възможности до почивката и на практика стигнаха до гол с единиствения си точен удар през първите 45 минути. Аталанта играеше търпеливо и дебнеше за грешки на съперника.

В началото на втората част силен удар на Обамеянг попадна право в ръцете на Мусо, а малко по-късно Пау Лопес се справи с изстрел на Копмайнерс. В 55-ата минута Мбемба отново се включи в предни позиции и посрещна една лошо отбита топка след центриране от корнер, но не можа да я насочи в очертанията на вратата. Последва и коварен шут на Кондогбия, който също мина над напречната греда.

Двубоят продължи с превъзходство на французите, които на всяка цена искаха да вземат аванс преди реванша след седмица. В 61-ата минута Копмайнерс шутира опасно, но Пау Лопес внимаваше. Силно включване от пейката направи Адемола Луукман. Нигериецът се запомни с великолепен рейд между няколко защитници на Марсилия, но след това не успя да стреля достатъчно прецизно. Десетина минути по-късно дойде и най-големият шанс за ОМ. Унахи стреля от границата на пеналта и топката срещна сглобката на вратата. До края никой не посмя да рискува и резултатът остана непроменен.

Снимки: Gettyimages