"Крусибъл" зове: Тръмп стори немислимото

Джъд Тръмп стори немислимото и отпадна от четвъртфиналите на Световното първенство по снукър в “Крусибъл” след неочаквана загуба с 9:13 от Джак Джоунс. Така 44-тият в световната ранглиста уелсец ще играе на полуфиналите за първи път в кариерата си, след като постигна най-важния успех в живота си на зеленото сукно.

Успехът на Джоунс е напълно заслужен с оглед на показаното в шефилдския “театър на мечтите”, защото той надигра именития си съперник във всички компоненти от джентълменския спорт. Това е  изумително и на фона на предишните мачове в “Крусибъл” на двамата - уелсецът имаше спортния шанс китайските му съперници Съ Дзяхуей и Джанг Анда да се представят доста под нивото, необходимо за световно първенство.

Тръмп пък нямаше никакви трудности в успехите си над Хюсеин Вафей и Том Форд и се очакваше да осигури на зрителите мечтан полуфинал срещу Рони О’Съливан (при положение че Ракетата елиминира Стюърт Бингам).

Асото в колодата обаче така и не можа да поеме контрол над резултата и събитията в мача си срещу Джоунс и практически през цялото времетраене на срещата се опитваше да заличи пасив. Многобройни пропуски по розовата и някои фрапиращи други неточности на Тръмп позволиха на съперника му да поеме инициативата в решителната трета сесия.

Джоунс изигра някои от най-добрите си удари именно под напрежението да си подсигури победата и заслужено може да празнува най-големия успех в кариерата си. Той стана първият от 25 години насам, който се класира за четвъртфиналите при първите си две участия в “Крусибъл”, а сега е на един мач от финала.

Официалният канал на World Snooker Tour в социалните мрежи определи успеха на Джоунс над Тръмп като “вероятно най-голямата изненада на четвъртфинал на Световно в историята”. Tова беше десетият четвърфинал в “Крусибъл” за Асото в колодата, но само в пет случая той е преодолявал тази фаза.

Загубата му означава, че той вече няма как да се изкачи на първо място в световната ранглиста след края на Световното първенство. Ако Рони О’Съливан не спечели титлата, то новият номер 1 от 7 май ще бъде Марк Алън.