Ботев (Пд) отново вдигна Купата 7 години по-късно! "Канарчетата" триумфираха в атрактивен сблъсък с Лудогорец с 3:2

Черноморец елиминира Левски и вече е една крачка по-близо до целта си

Черноморец очаквано се класира за полуфиналите в Националната баскетболна лига. Отборът на Васил Евтимов стори това чрез 2-0 в серията си с Левски, отстранявайки "сините" след 88:74 (25:17, 26:23, 24:19, 13:15) в мач №2 от серията помежду им. Така "акулите" продължават към следващата фаза и вече чакат победителя от серията между Балкан и ЦСКА, където ще се играе мач №3 след днешния успех на "армейците".

Черноморец и Рилски са полуфиналисти в НБЛ, две серии останаха да се решават в петък

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът в столицата започна по подобие на този в Бургас, като Черноморец откри срещата със серия от 2:7 в своя полза след добри изяви на триото МакКонико-Смит-Троша. Тройка на Златин Георгиев намали дистанцията до три точки при 6:9, след което "сините" изпуснаха възможност да изравнят и вместо това получиха кош след добавка на Виктор Онудиуе за 6:11. Георгиев отново се отличи с кош, за да съкрати разликата до едно притежание при 10:13, но след това гостите от Бургас записаха серия от пет поредни точки и отново докоснаха двуцифрената преднина при 10:18. Момчетата на Васил Евтимов продължаваха да бъдат в ролята на водачи до края на първата четвърт, но в един момент Левски успя да скъси изоставането си до шест при 17:23. Така или иначе обаче Шон Смит навъртя 10 точки до края на периода, а преднината на гостите след първите десет минути бе осем при 17:25.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Вторият период започна с нов кош на Златин Георгиев, но след това Черноморец достигна за първи път до двуцифрения актив при 19:29. Серията на "акулите" от началото на частта вече бе 4:9, като те покачиха своята преднина до 13 точки при 21:34 около три минути след старта на четвъртината. Евгени Хаджирусев пък бе точен на два пъти от наказателната линия за 21:36, като Черноморец успя сравнително бързо да влезе в "бонус"-а и да става все по-агресивен до края на полувремето - 23:38 в полза на тима на Васил Евтимов. Ветераните Златин Георгиев и Асен Великов успяха да смъкнат дистанцията до десет точки, като в средата на втората част резултатът бе 30:41 в полза на гостите. Почти всяка атака завършваше с нарушение, като по този начин столичани намалиха изоставането си до седем точки при 34:41. В последните секунди от полувремето тимът на Васил Евтимов постигна серия от пет поредни точки и отново се озова напред с над десет при 37:49. Полувремето завърши при 40:51 в полза на Черноморец.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третата четвърт започна оптимистично за домакините от Левски, които вкараха четири бързи точки и така сведоха дефицита си отново до седем точки при 44:51. Черноморец обаче успя да се предпази от ответния удар на своя съперник и отговори на минисерията на "сините", за да дръпне отново с 11 разлика при 49:60. Троша и Онудиуе отбелязаха важни стрелби за гостите, за да може авансът им да се покачи при 51:65, а след това колумбийският национал отново бе точен зад дъгата за 51:68 в полза на своя тим. Периодът приключи при идентична дистанция, като "акулите" водеха с 59:75 преди старта на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Две минути след началото на последната част обаче резултатът си остана същият, като Левски не можеше да стигне до кош. Най-сетне отборът на Левски започна да трупа нужните точки на своя актив, за да се задържи в мача, като отборът вкара четири поредни и така намали разликата до 12 при 63:75 три минути след началото на периода. Черноморец все още беше безплоден в четвъртината, а тройка на Лъчезар Димитров направи така, че изоставането на "сините" да бъде скъсено до девет при 66:75. След това се стигна до очакван таймаут за Васил Евтимов, домакините отново вкараха за 9:0, но серията им бе стопирана от два успешни наказателни удара на Андрей Иванов за 68:77. Впоследствие Черноморец си възвърна двуцифрената преднина и я запази до финалната сирена, която прозвуча при 74:88 в полза на "акулите".

Алекс Уандие поведе реализаторите за Черноморец с 15 точки. Тони Троша и Андрей Иванов вкараха по 14, Травис МакКонико се разписа с 13 точки, 7 борби, 9 асистенции и 5 откраднати топки, а Милен Захариев и Шон Смит вкараха по 10 точки.

Златин Георгиев записа 18 точки и 8 борби за Левски. Димитър Маринчешки приключи с 14 точки и 9 борби, а Максим Бочев вкара 10 точки.