"Крусибъл" зове: Хигинс се разплака от радост

Джон Хигинс със сълзи на очи отпразнува изключително драматична победа с 13:12 над Марк Алън, за да се класира на четвъртфиналите на Световното първенство в “Крусибъл” за 18-и път в славната си кариера.

Самият шотландец определи решителното разчистване в 25-ия фрейм като най-великото, което някога е правил. Той изоставаше с 0-62, но с дабъл по червена за среден джоб осъществи невероятен брейк от 71 точки за победата. Това е първият мач в “Крусибъл”, който се решава по последната черна топка от 2006-а насам, когато Найджъл Бонд по такъв начин надделя над Стивън Хендри.

Хигинс изрази облекчението си от факта, че се е преборил с Алън, когото уважава безкрайно, а и от това, че е преборил собствената си неувереност да се възползва от печеливши позиции. През последните поне две години именно този психологически аспект пречеше на Джон да поддържа най-висок стандарт на резултатите си.

Хигинс ще се изправи срещу Кайрън Уилсън във вторник и сряда, а с успеха над Алън си гарантира оставане в топ 16 на световната ранглиста, където неизменно стои от 29 години. В горната половина на схемата в “Крусибъл” само 48-годишният шотландец е печелил турнира, като на полуфиналите го очаква или Дейвид Гилбърт, или Стивън Магуайър.

Алън пък обяснимо беше разочарован, че отново отпада сравнително рано от Световното, но подчерта, че е загубил мача не в последния фрейм, а в предишните, когато е изпуснал шансове да изгради по-сериозен аванс в резултата.

Стюърт Бингам надделя над Джак Лисовски с 13:11 и също е четвъртфиналист в “Крусибъл”. Той ще се изправи срещу Рони О’Съливан, който по-рано вчера срази Райън Дей с 13:7. За последно Бингам игра с Ракетата в шефилдския театър през 2015-а, когато го надви с 13:9, а после победи Джъд Тръмп и Шон Мърфи, за да спечели световната титла.

За първи път от 1992 година четирима квалификанти са на четвъртфиналите - Бингам, Джак Джоунс, Гилбърт и Магуайър.