Рами Киуан срази руснак и стана европейски шампион по бокс!

Рами Киуан е новият европейски шампион по бокс за мъже в категория до 75 килограма. Българинът надигра с неединодушно съдийско решение (3:2 гласа) руснака Джамбулат Бижамов на финал на ринга в Белград.

Киуан започна финала с бързи и точни удари с дясната ръка. Родният боец използваше много финтове. Бижамов атакуваше агресивно с удари в тялото и преса, но Киуан отстояваше си контрираше умело. В последните трийсет секунди българинът нанесе повече точни удари, но само един от страничните арбитри присъди първата част в негова полза.

Боецът от Махачкала показваше добра защита с отклони и ескиважи и Киуан изпитваше затруднения да вкара чисти попадения във втората част. Носителят на злато от европейска купа разчиташе на интервали от атаки, а през другото време пестеше сили и караше Киуан да носи тежестта му в клинча.

Бижамов пазеше резултата в последната част, но това се оказа грешна тактика за руснака. Той играеше по-обрано с по-малко рискове. Киуан имаше синини и кръв и под двете очи, но не спираше да атакува и да търси обрат. В последните три минути клинчът стана все по-често явление. Българинът, носител на квота за предстоящите олимпийски игри в Париж, успя да разкървави съперника си и това наклони везните в негова полза.

По пътя към финала спортистът от Костинброд надигра боксьори от Румъния, Полша и Италия. Припомняме, че по-рано днес двама други наши национали отстъпиха на финал пред боксьори от Русия. Хавиер Ибаниес загуби последния си сблъсък на еврошампионата със спорно съдийско решение, а Радослав Росенов бе преодолян на финала в дивизията до 60 килограма.

Снимки: Startphoto