Атлетико Мадрид спря пропадането с ключов успех в битката за топ 4

Атлетико Мадрид победи Атлетик Билбао с 3:1 в най-важния мач от 33-ия кръг на Ла Лига. Тимът на Диего Симеоне увеличи на 6 точки аванса си пред баските в спора за четвъртото място в крайното класиране и до голяма степен си гарантира участие в Шампионската лига и през следващия сезон.

По-рано през камапанията "лъвовете" сразиха Атлетико на своя "Сан Мамес", а освен това елиминираха тима от Мадрид в турнира за Купата на краля, който впоследствие спечелиха. Днес обаче съставът на Ернесто Валверде не можа да се противопостави на "дюшекчиите", въпреки че изравни в края на първото полувреме с гол на Нико Уилямс. За Атлетико се разписаха Родриго де Пол и Анхел Кореа, а Унай Симон си вкара автогол.

Наставникът на Атлетико Диего Симеоне остави на пейката Алваро Мората, а до Антоан Гризман в предни позиции започна Анхел Кореа. Маркос Йоренте, Родриго де Пол и капитанът Коке действаха в средата на терена. По фланговете се разчиташе на Науел Молина и Самуел Лино, а в защитата пред Ян Облак си партнираха Хосе Хименес, Аксел Витсел и Марио Ермосо.

Горка Гурусета водеше атаката на гостите, а зад него старши треньорът Ернесто Валверде подреди Иняки Уилямс, Ойхан Сансет и Нико Уилямс. Бенят Прадос и Иниго Руиз де Галарета оформиха двойката дефанзивни халфове, а защитната четворка пред Унай Симон беше в състав Йерай Алварес, Даниел Вивиан, Айтор Паредес и Иниго Лекуе.

В началото Атлетик се стремеше да задържа по-продължително топката, но това не смути домакините. Гризман и компания бързо изнесоха действията по-далеч от вратата си, а в 15-ата минута откриха резултата чрез Родриго де Пол. Аржентинският национал стреля силно от границата на наказателното поле, топката рикошира в Де Галарета и стана неспасяема за Унай Симон.

Преди гола Иняки Уилямс пропусна добър шанс за "баските", а удар на Самуел Лино беше блокиран. Атлетико контролираше ситуацията на терена до почивката, но допусна изравняване по крайно необичаен начин. Антоан Гризман сгреши с подаване назад, последва бърза контра и подаване на Гурусета към Нико Уилямс, а той беше безкомпромисен - 1:1.

В 52-ата минута Атлетико отново излезе напред. Кореа отне топката от Сансет, а след това овладя мекия пас на Коке и хладнокръвно преодоля Унай Симон. Гостите не създаваха никакви опасности пред Облак, а смените на Валверде не помогнаха.

В 80-ата минута включилият се в предни позиции Самуел Лино нанесе удар, а топката се отби от гредата и плонжиралия Унай Симон, след което премина голлинията.

Атлетик Билбао е в серия от 3 мача без победа в Ла Лига, а Атлетико Мадрид си стъпи на краката след отпадането от Борусия (Дортмунд) в Шампионската лига и поражението от Алавес.

Снимки: Gettyimages