Интер спечели 20-ото си Скудето по мечтан начин с триумф в дербито с Милан

Интер официално е новият шампион на Италия! „Нерадзурите“ спечелиха 20-ата си титла в Серия "А", след като триумфираха с 2:1 в градското дерби с Милан от 33-тия кръг на първенството. Попаденията за победителите бяха отбелязани от Франческо Ачерби (18’) и Маркюс Тюрам (49’), а Фикайо Томори (80’) вкара гола за „росонерите“.

Спечели билет за двама за финала на Шампионската лига

По този начин „Змията“ си гарантира титлата, а с това и втората звезда над своята емблема по мечтан начин, а именно с успех в Дерби дела Мадонина, което се случва за първи път в историята. Освен това Интер постигна рекордна за клуба шеста поредна победа в градското дерби, с което изравни върховото постижение на Милан в сблъсъка от двата периода 1911 – 1913 г. и 1946 – 1948 г. В първото в историята Дерби на Милано, провело се в понеделник, "нерадзурите" записаха своя 27-и пореден шампионатен мач без загуба (22 победи и 5 равенства), което е третата най-добра подобна серия на клуба за всички времена. Също така те прекъснаха поредицата на "росонерите" от седем срещи в първенството без поражение.

Стефано Пиоли предприе две промени в стартовите си 11 след загубата с 1:2 от Рома, която изхвърли Милан от Лига Европа. Сред титулярите този път отсъстваха Исмаел Бенасер и Оливие Жиру, като двамата опорни халфове бяха Тижани Райндерс и Ясин Адли. Така изненадващо Рафаел Леао стартира на върха на атаката, Кристиан Пулишич беше преместен на левия фланг на атаката, а като дясно крило играеше Юнус Муса.

От друга страна, Симоне Индзаги очаквано също извърши две промени в състава си след ремито 2:2 с Каляри. Става въпрос за завръщането на изтърпелите наказанията си Бенжамен Павар и Лаутаро Мартинес. Така французинът замени Ян Бисек в защита, а в атака аржентинецът беше партньор на Тюрам за сметка на Алексис Санчес.

Тифозите на Интер показаха двете звезди, а феновете на Милан изобразиха „нерадзурите“ като мишки

Мачът започна с минута мълчание в памет на 26-годишния Матия Джани, който почина по време на мач от местната пета дивизия. Първият шут в срещата дойде в 8-ата минута, когато Лаутаро стреля твърде неточно. Две минути по-късно Павар нанесе удар с глава, който също не намери целта. "Росонерите" организираха първата си по-опасна атака в 15-ата минута, когато шут на Райндерс беше блокиран, а ударът на Тео Ернандес излезе в аут. В 18-ата минута при центриране от корнер Павар отклони с глава топката към Ачерби, който също с глава я прати в мрежата, с което даде аванс на "нерадзурите".

В 25-ата минута Интер се размина с втори гол. Тогава Федерико Димарко намери с пас Лаутаро на чудесна позиция, но нападателят със своя шут изпрати топката високо над вратата. Четири минути след това Милан организира опасна контраатака, но Леао стреля право в Ян Зомер. Секунди по-късно португалецът пробва нов удар, който се оказа много разочароващ. В 33-тата минута Фикайо Томори стреля с глава и прати топката покрай вратата. Пет минути по-късно Николо Барела пусна пас към Тюрам, чийто изстрел мина на сантиметри от едната греда. "Росонерите" веднага отговориха чрез опасен шут на капитана си Давиде Калабрия, но Зомер успя да го отрази. Последва контраатака на "нерадзурите", при която на Майк Менян му се наложи да се намеси при удар на Хенрих Мхитарян след грешка на Фикайо Томори.

Втората част започна отлично за "Змията", тъй като в 49-ата минута Тюрам удвои преднината на тима с шут по земя от границата на наказателното поле. Тео Ернандес бързо се опита да намали изоставането на "Дявола", но Зомер отрази изстрела му, а добавката на Лофтъс-Чийк от акробатично изпълнение се оказа неуспешна. В 62-рата минута Мхитарян се пробва да прехвърли излезлия напред Менян, но опитът на арменеца се оказа много несполучлив. Последваха пропуски на Пулишич и Павар.

Така се стигна до 80-ата минута, когато "росонерите" предприеха късо изпълнение на корнер, след което Матео Габия стреля с глава, а Зомер изби топката, която се отклони и в близката греда. Томори обаче беше на точното място и с удар с глава намали изоставането на своя тим. В 83-тата минута Зомер пресече остро центриране на Пулишич, а резервата Ноа Окафор не успя да направи добавка и Павар изчисти топката малко пред голлинията.

Дербито не мина и без разправии, като в добавеното време Тео Ернандес и резервата Дензъл Дъмфрис се сдърпаха, поради което и двамата бяха изгонени с директни червени картони. Това не беше всичко, тъй като в последните секунди на срещата Калабрия също беше отстранен от игра с червен картон заради свой удар в лицето на влезлия като смяна Давиде Фратези. Така дербито приключи по драматичен начин в полза на "нерадзурите".

Интер събра цели 86 точки в актива си и е недостижим на върха в класирането както за втория Милан (69 т.), така и за всеки друг отбор в елита. Това означава, че „нерадзурите“ официално са шампиони на Италия за 20-и път в своята история. Така празненствата на играчите и треньорите на "Змията" започнаха още на терена след края на дербито.

МИЛАН - ИНТЕР 1:2

0:1 Ачерби (18')

0:2 Тюрам (49')

1:2 Томори (80')

Милан: Менян, Калабрия, Габия, Томори, Ернандес, Адли, Райндерс, Муса, Лофтъс-Чийк, Пулишич, Леао

Интер: Зомер, Павар, Ачерби, Бастони, Дармиан, Барела, Чалханоолу, Мхитарян, Димарко, Тюрам, Лаутаро

Снимки: Gettyimages