Манчестър Сити наказа пропуските на Челси и е на финал за ФА Къп

Носителят на ФА Къп Манчестър Сити ще може да защитава трофея си, след като се класира за финала. Това стана факт след измъчен успех с 1:0 над Челси на “Уембли” в първия полуфинал от турнира. Бернардо Силва реализира единствения гол шест минути преди изтичането на редовното време.

В битката за купата “гражданите” ще спорят или с Манчестър Юнайтед, или с Ковънтри, които в неделя, също на “Уембли”, ще определят втория финалист. Мачът за трофея ще бъде на въпросния стадион на 25 май.

За разлика от реванша срещу Реал Мадрид в Шампионската лига преди дни, този път Сити остана далеч от високото си ниво, благодарение на което доминираше над испанците. Сега Челси се оказа по-опасният отбор, но три големи пропуска на Николас Джаксън лишиха “сините” от може би заслужено продължаване напред. Тъмнокожият нападател на два пъти излизаше сам срещу вратаря, а веднъж не съумя да реализира с глава от няколко метра. Малко след началото на втората част лондончани имаха претенции и за дузпа за игра с ръка на Джак Грийлиш.

В същото време шампионите на Англия изглеждаха уморени и дълго време в мача не показваха нищо стойностно. В началото Фил Фоудън също като Джаксън пропусна едно на едно с вратаря, но след това настъпи продължителен период, в който играчите на Гуардиола не приличаха на себе си. Както и срещу Реал, много силно включване направи Жереми Доку, който беше в основата на оказалото се победно попадение на Бернардо Силва.

За Челси това беше последен шанс за трофей, след като тимът загуби финала за Купата на лигата, а в първенството е назад в класирането. Манчестър Сити пък се бори и за защита на титлата си във Висшата лига.

Ерлинг Холанд беше големият отсъстващ, след като дори не попадна в групата на Сити заради мускулен проблем. Мениджърът Джосеп Гуардиола смени още трима от титулярите срещу Реал - Едерсон, Рубен Диаш и Йошко Гвардиол, а вместо тях излязоха вторият вратар Щефан Ортега, Джон Стоунс и Нейтън Аке. Сред стартови 11 на Челси направи впечатление отсъствието на бившия играч на “гражданите” Рахийм Стърлинг.

И двата състава заложиха на солидна преса още от началото. Челси успя първи да организира опасна атака, като в 7-ата Джаксън стреля с левия крак, но ударът не се оказа проблем за Ортега. В 11-тата пък Палмър се опита да вкара с удар от центъра, но и тук вратарят спаси с лекота.

Шампионите на Англия отговориха с майсторско извеждане на Де Бройне към Фоудън сам срещу вратаря, но английският национал не успя да реализира.

Футболистите на Челси използваха добър шанс в 30-ата минута, когато Джаксън получи подаване зад отбраната на Сити и още от центъра се устреми сам срещу Ортега. Тъмнокожият нападател обаче не успя дори да стреля и в крайна сметка провали тази възможност.

Пет минути по-късно, при нова контраатака, играчите на Почетино отново бяха близо до първо попадение. Този път обаче Джон Стоунс спря удара на Мадуеке.

Коул Палмър блесна чак в 37-ата, когато задмина Родри и стреля по земя, но Ортега отрази.

На полувремето Гуардиола замени Стоунс с Рубен Диаш. В 49-ата обаче португалецът оголи зоната си и Джаксън мина зад гърба му, за да се озове очи в очи с Ортега. Ударът на нападателя обаче беше слаб и стражът спаси. Последва центриране към Джаксън и нов изстрел, който отново беше отразен.

Манчестър Сити най-накрая отново направи нещо интересно, след като в 53-тата Фоудън шутира с левия крак, но Петрович плонжира и изби. Това беше и първият точен изстрел на "гражданите".

Две минути след това удар на Палмър от пряк свободен удар доведе до дискусионна ситуация, след като топката срещна лявата ръка на Грийлиш, който скочи на стената. Съдиите обаче прецениха, че в случая няма дузпа.

Следващият интересен момент не закъсня. В 61-вата Джаксън пак включи алармата в защитата на Сити с щурм още от центъра, но Уокър го застигна и блокира. Националът на Сенегал падна в наказателното поле, но отново Майкъл Оливър не видя основание за наказателен удар.

Контраатаките на Челси продължиха да създават главоболия на отбраната на Сити, но пък и неточностите в отиграванията на състезателите на Почетино също не спираха. Този пък Кайседо провали всичко с неточен пас.

Междувременно на терена вече беше Жереми Доку. В 69-ата минута той накара Петрович да спасява вратата на Челси, а веднага след това и Де Бройне пропусна.

Носителят на купата вече доминираше и в 84-тата стигна до попадение. Комбинация между Доку и Де Бройне доведе до центриране, след което Бернардо Силва стреля и топката спря в мрежата на Челси - 1:0.

В останалото време, включващо и 8-минутно добавено време, Челси не успя да стигне до изравнителен гол.