Марица на победа от 10-а поредна титла

Шампионките от Марица (Пловдив) са на победа от спечелването на 10-ата си поредна титла на България. Момичетата на Борислав Крачанов надиграха ЦСКА с 3:0 (25:19, 25:23, 25:15) във втория финален мач от Национална Волейболна DEMAX+ лига за жени, игран тази вечер в зала "Сила" в Пловдив.

Така маричанки поведоха във финалната серия, която ще се играе до 3 успеха от 5 мача, с 2-0 победи. Третата и може би решаваща среща между двата тима е в неделя (21 април) от 18,00 часа в зала "Христо Ботев" в София.

В началото на първия гейм на срещата Марица бързо поведе с 2:0 след ас на Ива Дудова и отлична блокада на Мария Кривошийска. Разликата нарасна до 6:2 след директна точка от сервис на Кривошийска и грешка в атака на Емилета Рачева от ЦСКА, което накара треньорката на "червените" Юлия Иванова да вземе прекъсване. Последва силна контра на Дудова и 7:2. Гостенките успяха да намалят до 6:9 след две поредни атаки на Виктория Димитрова. Шампионките си върнаха преднината при 13:8 след атака-пайп на Добрина Христоскова и контраатака от краче на Кривошийска. Пловдичанки запазиха предимството си до 16:11 след грешка на Виктория Димитрова от ЦСКА, след което разликата набъбна до 18:11 след бърза контра на Христоскова и аут на Рачева. Маричанки задържаха аванса си до 21:14 след отлична изява при мрежата на Борислава Съйкова, след което въпреки усилията на ЦСКА, момичетата на Борислав Крачанов спокойно спечелиха гейма с 25:19 след силна атака от втора линия на Ива Дудова.

ЦСКА дръпна на старта на втората част с 4:0 при сервис на Емилета Рачева и успешни атаки на Александра Костадинова и Александра Съйкова, както и аут на Виктория Коева от домакините. Това принуди наставникът на Марица Борислав Крачанов да поиска тайм-аут. Разликата нарасна до 7:1, но след това пловдичанки намалиха изоставането си до 5:7 след серия от силни сервиси на Мария Кривошийска. Маричанки дори стигнаха до обрат при 9:8 след две отлични атаки на Ива Дудова и успешна блокада на Борислава Съйкова. Последваха грешка на домакините и ас на Костадинова и 10:9 за "червените". Преднината на армейките стана 14:11 след блокада на Рачева и аут на Коева от шампионките. Марица веднага успя да изравни при 14:14 след атака през центъра на Борислава Съйкова и грешка на Рачева от гостенките. Последваха три последователни атаки на Александра Съйкова и 17:14 за ЦСКА. Прекъсването за Борислав Крачанов даде резултат и Марица изравни за 17:17 и дори дръпна с 19:17 след технична контра на Виктория Коева и мощен ас на Ива Дудова. Двата тима продължиха да играят точка за точка до 22:20, след което ЦСКА успя да изравни за 22:22 след атака на Костадинова и грешка на Борислава Съйкова от маричанки. В крайна сметка Марица измъкна гейма с 25:23 след грешка в атака на "червените" и отлична блокада на Борислава Съйкова.

Марица започна отлично в третия гейм и бързо поведе с 3:0 след две атаки на Добрина Христоскова и контра от краче на Мария Кривошийска. Двата отбора продължиха равностойно до 8:5 след блок-аут на Ива Дудова. Преднината на пловдичанки стана 13:9 след успешна контра на Добрина Христоскова, след което треньорката на ЦСКА Юлия Иванова взе прекъсване. Въпреки това, Марица увеличи преднината си до 17:12 след бърза атака на Борислава Съйкова и технична контра на Ива Дудова. Предимството на Марица нарасна до 20:12 след нови отлични изяви на Дудова и Съйкова, след което без проблеми спечели гейма с убедителното 25:15 след грешка при мрежата на Александра Костадинова от ЦСКА, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за Марица станаха Ива Дудова и Добрина Христоскова с 16 и 15 точки за победата. Три волейболистки на ЦСКА пък бяха най-резултатни с по 10 точки – Емилета Рачева, Александра Костадинова и Александра Съйкова.