Реал Мадрид издържа 120-минутен натиск, а после детронира Манчестър Сити след дузпи

Рекордьорът по трофеи Реал Мадрид елиминира действащия първенец Манчестър Сити на четвъртфиналите в Шампионската лига и ще играе полуфинал. Това стана след вълнуващ реванш на Острова, при който се стигна до дузпи. При тях вратарят на "кралете" Андрий Лунин спаси на два пъти, а от съотборниците му неточен беше само Лука Модрич. След 120 минути резултатът беше 1:1, с което колосът от “Бернабеу” продължава напред с общ резултат от двата мача 8:7, тъй като първата среща беше завършила 3:3.

За място на финала момчетата на Карло Анчелоти ще спорят с Байерн (Мюнхен), а в другия полуфинал противници ще са Пари Сен Жермен и Борусия (Дортмунд).

Дуелът на “Етихад” мина при постоянен натиск на Манчестър Сити и дълбока защита на испанците. За това влияние оказа и голът на Родриго още в 12-тата минута, с който Реал излезе напред. После Анчелоти прибра отбора си назад и Сити се настани пред наказателното поле в търсене на поне изравнителен гол. Той дойде чак в 76-ата и беше реализиран от Кевин де Бройне след грешка на Антонио Рюдигер, който обаче после се реваншира, след като реализира победната дузпа.

Иначе още през първото полувреме Ерлинг Холанд удари греда, а Де Бройне имаше една отлична възможност за второ попадение малко преди изтичането на редовното време.

В добавените 30 минути и двата състава вече нямаха сили, заради което никой не стигна до гол. Така се премина към ударите от бялата точка. При тях Сити поведе чрез Алварес, а Модрич пропусна първия изстрел за Реал. Все пак Лунин компенсира, отразявайки последователно изстрелите на Бернардо Силва и бившия халф на “белите” Матео Ковачич. В същото време останалите трима от гостуващия отбор не сгрешиха - Лукас Васкес, Начо Фернандес и Рюдигер, което класира Реал напред, защото междувременно Фоудън и вратарят Едерсон също бяха точни за домакините.

Двата отбора се срещнаха за трети пореден сезон в елиминациите на ШЛ. През предишните два това се случи на полуфиналите, а този от миналата пролет завърших с успех за Сити по пътя към първата титла от турнира.

Мениджърът на Сити Джосеп Гуардиола заложи едновременно на Кевин де Бройне и Фил Фоудън. Възстановеният капитан Кайл Уокър също беше титуляр. 11-те на Карло Анчелоти бяха очакваните, като капитанът Начо Фернандес беше партньор на Антонио Рюдигер в центъра на отбраната, след като Орелиан Чуамени беше наказан.

Срещата започна със смяна на владението на топката за по няколко минути. Камавинга отправи първия удар в 10-ата минута.

Още при следващия шанс Реал Мадрид поведе в резултата. Това стана в 12-тата минута, когато Родриго беше точен с добавка, след като Едерсон отрази първия му изстрел.

Домакините веднага натиснаха и в 17-ата Холанд отправи удар с глава, който мина над вратата. След още две норвежецът пък удари напречната греда.

Ман Сити продължи да натиска, а испанците вече приеха ролята да чакат на контраатака. Така в 24-тата минута изненадващо Даниел Карвахал се оказа в близост до Едерсон и шутира, но ударът му беше блокиран.

Де Бройне демонстрира силния си удар в 27-ата минута, но Лунин плонжира и отрази. "Гражданите" продължиха с атаките и в 36-ата Грийлиш беше близо до изравнително попадение след пас на Холанд, но топката излезе а аут.

До края на полувремето Карвахал си изкара жълт картон, заради който ще бъде наказан в следващия мач на Реал в турнира.

Второто полувреме продължи с натиск на английския първенец и разминаване между Начо и Лунин за малко да завърши с попадане на топката в мрежата на Реал. В тези минути украинецът спаси удари на Грийлиш и Фоудън.

Последва период, в който тимът на Гуардиола спря да създава положения, но пък търпеливо разиграваше пред наказателното поле, където бяха всички футболисти на "кралете". Чак в 70-ата вратарят на Реал трябваше отново да се намесва след точен шут - в случая на Грийлиш.

Спокойствието в действията на Сити даде резултат в 76-ата, когато Де Бройне изравни. Той се възползва от може би първата грешка на Антонио Рюдигер и с мощен шут направи 1:1.

Белгийският халф се размина с второ попадение само две минути по-късно, когато шутира с левия крак. Още по-чиста беше ситуацията пред него в 82-рата, но и този път кълбото профуча над гредата.

За продълженията Пеп извади Холанд и на негово място пусна Хулиан Алварес. Допълнителните части предоставиха същото на зрителите - окупация от страна на Сити. До кой знае какви опасности пред Лунин обаче не се стигна. Даже Реал имаше шанс да отбележи в последните секунди на първите 15 минути, но Рюдигер пропусна. Във второто продължение умората сломи и домакините, заради което не се случи нищо запомнящо се. Така остана да се изпълняват дузпи.

При тях футболистите на Реал Мадрид вкара четири срещу три за домакините, с което стигнаха до крайния успех.