Рома "излъга" Милан, но всичко ще се реши на реванша

Рома успя да надделее с минималното 1:0 в гостуването си на Милан в първи мач от 1/4-финалните сблъсъци в Лига Европа. Това бе първа победа за “вълците” далеч от “Олимпико” в последните 14 срещи в европейските турнири. Единственото попадение в срещата бе дело на Джанлука Манчини и падна още в 17-ата минута. Двата тима изиграха по-добро първо полувреме, но след почивката темпото в двубоя поспадна значително. Гостите от Вечния град изглеждаха по-опасния тим със своите атаки на висока скорост, докато домакините опитваха с постепенни нападение почти през цялата продължителност на двубоя, но им липсваше острота и изобретателност в предни позиции.

Първото по-опасно положение в двубоя дойде в деветата минута, когато домакините задържаха топката малко по-продължително, след което Кристиан Пулишич увлече около себе си няколко играчи на “вълците”, за да даде възможност на Тижани Райндерс, да отправи хубав удар. Гостите отговориха след четвърт час с пробив отляво, който завърши с много коварен удар на Стефан Ел Шаарауи, с който Майк Менян се справи трудно. Не така се стекоха нещата след последвалия корнер, когато Джанлука Манчини бе изпуснат и с глава прати топката в мрежата за 0:1.

“Росонерите” бяха много близо до изравняването почти веднага след подновяването на играта и отново след корнер. Оливие Жиру стреля опасно с глава, но Ромелу Лукаку от голлинията успя да изчисти, а последваха още два опита за изстрел, които бяха блокирани. Гостите от Вечния град създадоха нова отлична възможност на своята сметка в 28-ата минута след центриране отляво, с което Лукаку се размина със сантиметри. Малко след изминаването на половин час игра, когато центриране отдясно достигна до Рафа Леао, той опита много атрактивно да стреля с ножичен удар, но не уцели вратата.

В 36-ата минута отново Майк Менян трябваше да се намесва решително след опасно центриране на Шаарауи, което бе спасено от вратаря пред погледа на белгиеца. В тези минути “росонерите” атакуваха постепенно, докато техните гости успяваха да пренасят събитията на високи обороти пред противниковата врата и по този начин да създават повече напрежение пред вратата на домакините. Отново Райндерс създаде проблеми на Миле Швилар в 42-ата минута, когато го затрудни от разстояние.

Нидерландецът отново опита да изостри ситуацията пред вратата на гостите с удар в самото начало на втората част, но той бе спасен. В 52-ата минута останаха съмнения за игра с ръка на играч на домакините в наказателното поле, но претенциите бяха подминати от рефера Клеман Тюрпен. Само в разстояние на две минути след изминаването на час игра гостите от Рома отправиха два опасни удара чрез Пауло Дибала и Браян Кристанте, но и двата не намериха очертанията на вратата.

Постепенно темпото поспадна доста, а играчите на Стефано Пиоли не успяваха да застрашат особено Швилар, макар да владееха топката в по-големите периоди от време. Те достигнаха до няколко поредни добри ситуации около четвърт час преди края, когато първо стража със сетни усилия успя да избие изненадващ удар на Ясин Адли, а малко след това и Леао се озова в добра позиция, но също не успя да намери мрежата.

Домакините стигнаха до най-чистата си възможност за гол в мача в 88-ата минута, когато резервата Самуел Чуквуезе осъществи отличен пробив отдясно, влезе в наказателното поле и пусна към Жиру, но французинът нацели гредата. В добавеното време пък Тами Ейбрахам докосна с ръка топката в наказателното поле, но Тюрпен отново не обърна внимание на положението. Така играчите на Рома взеха минимална преднина преди реванша между двата тима, който ще се изиграе след седмица на “Олимпико”.

Снимки: Gettyimages