Десподов не можа да помогне на ПАОК, а Игор Тиаго пропусна да доближи Брюж до полуфиналите в ЛК

Брюж победи с 1:0 ПАОК в първи мач от четвъртфиналите на Лигата на конференциите. Гола вкара Хуго Ветлесен още в 6-ата минута. Кирил Десподов се появи като резерва за гръцкия тим, а бившият му съотборник в Лудогорец Игор Тиаго пропусна дузпа за домакините през второто полувреме.

Белгийците доминираха почти през целия двубой и можеха да спечелят по-убедително. ПАОК обаче не допусна втори гол и запази шансовете си да обърне в своя полза нещата на "Тумба".

Брюж и ПАОК вече се бяха срещали в евротурнирите. През 2010 година двата отбора се паднаха в една група в Лига Европа и направиха две равенства.

ПАОК се представи блестящо в груповата фаза и завърши на първо място в групата си, като не допусна нито една загуба. Тимът от Солун по право пропусна плейофите, а на 1/8-финалите елиминира Динамо (Загреб). "Двуглавите орли" загубиха с 0:2 гостуването си на "Максимир", но в реванша бяха безмилостни - 5:1.

Подобно на днешния си съперник, и Брюж събра 16 точки в своята група и оглави класирането. На осминафиналите белгийският гранд елиминира Молде с общ резултат 4:2. "Синьо-черните" отстъпиха с 1:2 в Норвегия, а след това спечелиха с 3:0 на своя "Ян Брейдел".

В атаката на Брюж си партнираха Игор Тиаго и Феран Жутгла. В средата на терена започнаха Михал Скораш, Хуго Ветлесен, Ханс Ванакен, Рафаел Нвадике и Кириани Сабе, а тримата бранители пред Нордин Якерс бяха Йорне Спилеерс, Брендън Мехеле и Максим де Кайпер. Заради контузии старши треньорът Ники Хайен не можеше да разчита на трима основни футболисти - Симон Миньоле, Денис Одой и Андреас Сков Олсен.

Мбвана Самата действаше като централен нападател за ПАОК. По дясното крило вместо Десподов стартира Андрия Живкович, а другите офанзивни играчи на гостите бяха Йоанис Константелиас и Тайсон. Магомед Оздоев и Суалихо Мейте бяха двойка вътрешни халфове, под рамката застана Доминик Котарски, а в защита Разван Луческу гласува доверие на Виейриня, Томаш Кеджиора, Константинос Кулиеракис и Абдул Рахман Баба.

На трибуните на "Ян Брейдел" присъстваха много гръцки фенове, които бурно подкрепяха "черно-белите" от Солун. Самата имаше шанс да стреля към вратата на домакините още във 2-ата минута след центриране от статично положение, но топката излезе в аут. Домакините умело се справиха с първоначалния устрем на ПАОК и издебнаха момента да стигнат до ранен гол. Той падна в 6-ата минута след пас на Феран Жутгла към Ветлесен, който технично прати топката в долния ляв ъгъл на вратата за 1:0.

Не мнина много време и Брюж можеше да вкара втори гол, но Игор Тиаго закъсня да засече прострелното центриране на Де Каупер. ПАОК отговори с хубав пробив на Мейте, който подаде на Самата, но ударът на танзаниеца беше блокиран и гостите спечелиха само корнер. В 19-ата минута Игор Тиаго стреля опасно с глава, но след вдигнат флаг за засада. Бразилецът беше много активен и често се връщаше, за да помага на отбраната на домакините.

В средата на първото полувреме Тиаго удари Кулиеракис при опит да се пребори за топката и получи жълт картон, а футболистите на ПАОК имаха претенции дори нападателят да бъде изгонен. В 37-ата минута Жутгла майсторски задържа топката в наказателното поле и подаде на Ветлесен, но защитник в бяло подложи крак и попречи на норвежеца да се разпише за втори път. Брюж лесно преодоляваше пресата на гостите и органзираше скоростни атаки по фланговете, но в повечето пъти следваха неточни центрирания.

В началото на второто полувреме Константелиас центрира остро към Самата, но той атакува много агресивно Спилеерс и получи жълт картон. Далечен удар на Скораш мина над напречната греда, а малко след това Феран Жутгла се откъсна отляво, но стреля в страничната мрежа. Удареният от Самата Спилеерс не можа да продължи и беше заменен от Жоел Ордонес. В 58-ата минута отново Жутгла опита късмета си, но Котарски внимаваше и спаси.

След час игра Скораш прати топката в аут от пряк свободен удар. Веднага след това Луческу смени разочаровалия Константелиас с Десподов. В 66-ата минута Игор Тиаго не успя да се обърне в наказателното поле и да отправи изстрел, а в ответната атака ниско подаване към Десподов беше пресечено, иначе българинът се намираше напълно непокрит на няколко метра от вратата и със сигурност щеше да изравни.

В 71-ата минута Десподов напредна опасно по десния фланг и беше повален от Де Кайпер малко пред наказателното поле. Последвалото центриране изненада защитата на Брюж, но Оздоев не можа да засече топката в мрежата. Четвърт час преди края Доминик Котарски сгреши фатално и фаулира Ониедика в наказателното поле. Съдията Даниел Зийберт веднага отсъди дузпа, а зад топката застана Игор Тиаго. Котарски беше посъветван от Десподов къде ще стреля бразилецът и това явно даде резултат, защото стражът на ПАОК отрази изстрела на голмайстора на белгийците.

В заключителните минути нервите взеха връх и се стигна до спречкане между Брендън Мехеле и Брандън Томас, за което и двамата бяха декорирани в жълто. Брюж не разгърна докрай няколко потенциално много опасни контри, а ПАОК не направи нищо в офанзивен план. Единственият реален шанс се откри пред Десподов, но след изпълнен от него пряк свободен удар топката отиде право в ръцете на Нордин Якерс.