Убедителен Арсенал се справи с предизвикателството в Брайтън

Арсенал продължава да поддържа високото темпо в битката за титлата. Отборът на Микел Артета спечели с 3:0 гостуването си на Брайтън. Букайо Сака откри резултата от дузпа в 33-ата минута, а Кай Хавертц се разписа в 62-ата минута. Малко преди края резервата Леандро Тросар също се нареди сред голмайсторите.

“Артилеристите” записаха десета победа в последните си 11 мача в първенството, като единствената им грешка в този период бе равенството при гостуването на Манчестър Сити. Днешният успех изкачи Арсенал на върха. Те имат преднина от една точка пред Ливърпул, който утре гостува на Манчестър Юнайтед, и пред “гражданите”.

“Артилеристите” можеха да поведат още във втората минута. Прекрасно центриране на Йодегор от фал намери напълно непокрит Габриел Магаляеш. Неговият удар с глава обаче прати топката покрай вратата. Домакините бързо показаха какви проблеми ще създават на съперника и организираха няколко опасни атаки, които не бяха завършени по възможно най-добрия начин.

Последваха няколко поредни опасности за лондончани. Пробив на Сака завърши с неточен удар. Вербруген отрази изстрел на Жезус, а в 15-ата минута бразилецът не уцели вратата с глава след добро центриране на Хавертц. Положенията се редяха и пред двете врати, но атакуващите играчи и на двата отбора бъркаха при последното подаване или при удара.

След известен период на затишие се стигна до първия гол в мача. Жезус бе повален от Лампти в наказателното поле и бе отсъдена дузпа. Зад топката застана Сака и не сбърка. След гола Арсенал имаше предимство и играеше още по-уверено. Малко преди почивката обаче Брайтън бе близо до изравняване. Великолепен удар на Енсисо бе отразен след блестящо спасяване на Давид Рая.

Второто полувреме започна на високо темпо. Грешка на гостите позволи на Енсисо да напредне и да стреля, но след рикошет ударът не затрудни Рая. Тимът на Артета отговори с няколко атаки, а при най-добрата ситуация центриране на Хавертц бе засечено с глава от Жезус, а топката мина покрай вратата. Вербруген трябваше да се намесва малко по-късно при удар на Йодегор.

Арсенал нанесе втори удар в 62-ата минута. Тогава гостите откраднаха топката в половината на съперника. Йодегор намери Жоржиньо в наказателното поле, а той пусна към Хавертц пред вратата. Германецът бе на точното място и отбеляза важен гол, който донесе солиден аванс на “артилеристите”. За него това е девети гол в първенството от началото на сезона.

След втория гол Брайтън не реагира с по-агресивна игра, а контролът на “артилеристите” стана още по-голям. Влезлият като резерва Тросар отправи хубав удар след индивидуален пробив. Той насочи топката към долния десен ъгъл на Вербруге, но вратарят се справи. Тимът на Артета бе отлично организиран и не даваше никакви шансове на съперника да създаде опасности пред вратата на Рая. Малко преди края грешка на домакините в центъра доведе до трети гол. Тросар бе изведен от Хавертц зад защитата, напредна и преодоля вратаря.

БРАЙТЪН - АРСЕНАЛ 0:3
0:1 - Сака (33-д)
0:2 - Хавертц (62)
0:3 - Тросар (86)

Снимки: Gettyimages