С минимум усилия Арсенал излезе отново на върха

Арсенал победи с 2:0 Лутън на "Емиратс" в двубой от 31-вия кръг на Премиър лийг, благодарение на което излезе на върха във временното класиране поне за 24 часа. Утре досегашният лидер Ливърпул може да си върне първото място, ако победи Шефилд Юнайтед у дома. Иначе днес тимът на Микел Артета изигра доста пестелив двубой, налагайки много спокойно темпо. Все пак през първата част домакините доминираха и взеха комфортен аванс след попадение на Мартин Йодегор (24') и автогол на Даики Хашиока (44'). След почивката Арсенал видимо пестеше силите си. Лутън пък записа 11-и пореден мач без успех и прекъсна изключителната си серия от 18 поредни срещи, в които неизменно отбелязваше гол във врата на съперника.

През декември Лутън и Арсенал изиграха зрелищен двубой със седем гола, в който тимът на Микел Артета се добра до победата с гол в 97-ата минута.

Микел Артета бе направил цели пет промени в сравнение с дербито с Манчестър Сити. Олександър Зинченко започна отляво на отбраната на домакините. Томас Партей излезе като титуляр за първи път от 26 август. Емил Смит Роу, Леандро Тросар и Рийс Нелсън също стартираха. Якуб Кивиор, Жоржиньо, Деклан Райс и Габриел Жезус седнаха на пейката, а Букайо Сака изобщо не бе в групата за днешната среща.

Три корекции бе извършил Роб Едуардс. Джордан Кларк и Даики Хашиока се завърнаха сред титулярите, а Фред Ониединма стартира за първи път в Премиър лийг.

Домакините не започнаха на много високи обороти, но откриха резултата в 24-тата минута, когато Смит Роу отне от Мпанзу, след което продължи към Йодегор. Норвежецът направи двойно с Хавертц, след което стреля в близкия ъгъл за 1:0.

Десетина минути след това Камински спаси удар на Смит Роу. В 41-вата минута отново стражът се намеси след шут на Хавертц. След изпълнението на корнера се стигна до напрежение в наказателното поле, след като Даути не игра умело, което даде шанс на Партей да удвои, но ударът по земя на ганаеца отблизо премина встрани.

Тези ситуации обаче бяха знак, че гостите трудно ще задържат минималния резултат до почивката. В 44-тата минута Смит Роу получи от Тросар и проби до аутлинията, след което успя да върне към Нелсън. Хашиока обаче бе този, който я прати във вратата, отбелязвайки си автогол.

Второто полувреме вървеше доста скучно. Лутън все пак поизнесе играта в половината на Арсенал и стоеше по-равностойно, а тимът на Артета видимо пестеше сили. До 66-ата минута нямаше нито един удар към една от двете врати, както и нито една опасна ситуация. В този момент мениджърът на домакините направи двойна смяна, пускайки Райс и Нкетия на местата на Партей и Хавертц. Малко по-късно Мартинели и Томиясу замениха Нелсън и Зинченко. Това обаче не промени игровото поведение на домакините. Чак в 80-ата минута японецът опита първи изстрел към вратата на Камински през втората част, но топката премина встрани.

В 88-ата минута Нкетия направи най-интересното нещо през второто полувреме, след като се освободи добре и стреля опасно по земя от границата на наказателното поле, но Камински изби в корнер.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: Gettyimages