Очаквайте: На живо от "Герена" с последни новини за Левски

Борусия Дортмунд тресна Байерн в "Дер Класикер" и до голяма степен реши борбата за титлата

Борусия Дортмунд спечели с 2:0 срещу Байерн (Мюнхен) в “Дер Класикер” на Бундеслигата. Футболистите на Един Терзич този път надиграха своя домакин почти напълно и за пореден път попариха и досега крехките надежди за връщане в битката за титлата. Попаденията в срещата паднаха в двете полувремена, като гостите взеха ранна преднина и успяха да си гарантират спокойни последни минути с гол в края, а точни бяха Карим Адейеми (10’) и Юлиан Риерсон (83’). Това бе първа победа за Борусия (Дортмунд) на "Алианц Арена" от над 10 години.

Възпитаниците на Томас Тухел започнаха по-активно и стигнаха до първата опасност още преди изтичането на пет минути игра. Йошуа Кимих центрира от фал, а след изчистването играч на баварците нанесе удар, който бе блокиран. Малко след това отново подаване отдясно бе много близо до това да бъде засечено от Хари Кейн, но в последния момент бе изпреварен. Гостите отговориха в 10-ата минута, когато подаване на Томас Мюлер бе пресечен в средата на терена, Юлиан Брант успя да изведе по отличен начин Карим Адейеми, а ударът му бе блокиран доста некачествено от заменилия Мануел Нойер в този момент Свен Улрайх, за да влети в мрежата за 0:1.

Гостите получиха нова не лоша възможност в 17-ата минута, когато Джейдън Санчо се оказа напълно сам отдясно и намери нахлуващия Матс Хумелс, но бранителят не успя да уцели вратата. Баварците стигнаха до много добра възможност да изравнят резултата в средата на първата част, когато отново Кимих центрира отлично отдясно, а Хари Кейн засече само от няколко метра пред голлинията, но не успя да намери вратата. В 36-ата минута отново няколко последователни центрирания в пеналта на Борусия в крайна сметка можеха да доведат до попадение. Именно в тази ситуация топката срещна ръката на Матс Хумелс при изстрел към вратата от съвсем близо на Ерик Дайър, но преглеждането на ситуация с ВАР не доведе до дузпа за домакините.

Футболистите на Борусия Дортмунд започнаха много по-добре втората част и показаха, че ще търсят покачване на своята преднина вместо само да се защитават. Отново голмайсторът Карим Адейеми успя да демонстрира отлична техника и да се “разходи” между няколко бранители на домакините, за да навлезе в наказателното поле, където в Матайс Де Лихт го блокира в последния момент. Само няколко минути по-късно Джейдън Санчо успя отдясно да дриблира отдясно, след което прати много добро подаване около точката за дузпа, където Феликс Нмеча стреля, но този път Свен Улрайх се намеси блестящо и спаси.

Томас Тухел реагира и след час игра направи цели три промени, пускайки на терена Кингсли Коман, Серж Гнабри и Матис Тел. Само две минути след това обаче отново играчите на Борусия бяха близо до гол, но Ян Маатсен не успя да уцели вратата след хубавия си пробив. Малко след това пък Хари Кейн отново стигна до топката след центриране от корнер, но отново не успя да намери очертанията на вратата. Англичанинът бе в отлична позиция и минутка по-късно, но тогава подаване към него бе пресечено от Матс Хумелс, който се представяше изключително стабилно.

Натискът на домакините продължи да се засилва в следващите минути. Четвърт час преди края Кингсли Коман отправи опасен удар, но този път Александър Майер се намеси добре и спаси. Това обаче остави много пространства в задни позиции, а отбраната на Байерн неколкократно в този мач демонстрира сериозна нестабилност. Играчите на Байер демонстрираха добра скорост и десетина минути преди края на редовното време Нико Шлотербег се оказа очи в очи с Улрайх, но не успя да се справи. Само минутка или две по-късно вече нямаше прошка за баварците, които отново не се ориентираха правилно и оставиха напълно непокрит в наказателното поле Юлиан Риерсон, който с плътен удар удвои.

Момчетата на Томас Тухел успяха да намалят изоставането си в последната минута на редовното време, когато поредното центриране отдясно на Нусаир Мазрауи, което в крайна сметка бе засечено точно от Хари Кейн. След щателно преглеждане на ситуацията с ВАР се оказа, че англичанинът е бил в засада и попадението бе отменено, което и в крайна сметка сложи точка на спора в срещата.

По този начин Байерн се отдалечи на цели 13 точки от водача в Бундеслигата Байер (Леверкузен) и до голяма степен сякаш реши борбата за титлата. От своя страна Борусия (Дортмунд) пък успя да се завърне в топ 4 с 53 пункта.

Снимки: Gettyimages