Левски се справи с Пирин и стана последният полуфиналист

Отборът на Левски София стана последният полуфиналист в Efbet Супер Волей. Момчетата на треньора Николай Желязков се справиха и биха категорично у дома Пирин (Разлог) с 3:0 (25:21, 25:14, 25:18) в третия решаващ мач от 1/4-финалния плейоф помежду им, игран тази вечер в зала "Левски София" в столицата.

По този начин Левски спечели плейофната серия с 2-1 победи и се класира за полуфиналите. Там "сините" ще имат домакинското предимство срещу настоящият шампион Нефтохимик 2010 (Бургас), който на 1/4-финалите елиминира Берое 2016 (Стара Загора) след 2-0 победи. В полуфиналните плейофи ще се играе до 3 победи от 5 мача. Първата среща между Левски и Нефтохимик ще бъде в четвъртък (4 април) от 19,00 часа в София.

Пирин пък отпада от борбата за титлата и ще завърши на 7-о място в крайното класиране, на което беше и след редовния сезон.

В началото на първия гейм Левски поведе с 3:1 след силна атака на Венислав Антов и грешка на разпределителя на Пирин Николай Манчев. Постепенно гостите от Разлог успяха да изравнят при 5:5 след сгрешен сервис на Майкон Морейра и атака в аут на Алехандро Торо от домакините. Двата тима продължиха напълно равностойно до 8:8, след което "сините" отново дръпнаха с 10:8 след две атаки на Владимир Гърков. Разликата леко нарасна до 14:11 след атака в аут на Радослав Попов от разложани. Пирин съумя да стигне до ново равенство при 18:18 след атака на Мариян Наков и грешка на "сините", което пък накара треньорът на Левски Николай Желязков да поиска прекъсване. Равенството се запази до 20:20, след което Левски дръпна с 22:20 след нова успешна атака на Венислав Антов и грешка при мрежата на Николай Манчев. Играчите на Николай Желязков запазиха преднината си и спечелиха гейма с 25:21 след атака в аут на Наков и отлична блокада на Антов.

Втората част стартира напълно равностойно до 3:3, след което Левски излезе напред в резултата с 5:3 след атака през центъра и страхотен блок на Майкон Морейра. Предимството на "сините" нарасна до 7:3 след грешка на Николай Манчев от гостите и силен ас на Владимир Гърков. Разликата продължи да се увеличава до 10:4 след контра блок-аут на Венислав Антов и ас на Морейра. Резултатът стана 13:5 след нова директна точка от сервис за домакините, този път на Симеон Николов, и контра от втора линия на Гърков. Въпреки прекъсването за наставникът на разложани Благовест Катранджиев, последва контра през центъра на Светослав Гоцев за 14:5. Преднината на Левски стана двуцифрена при 16:6 след поредна успешна контра блок-аут на Антов. Левски запази аванса си до 20:9 след бърза атака на Майкон Морейра, след което без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:14 след атака в аут на Пирин.

Домакините от Левски започнаха по-добре и в третия гейм, като поведоха с 5:2 след три последователни успешни атаки на Владимир Гърков, което накара Благовест Катранджиев да поиска тайм-аут за Пирин. Постепенно разложани успяха да изравнят при 7:7 след контра на Мариян Наков и отлична блокада на Костадин Гаджанов. "Сините", обаче, веднага си върнаха предимството си при 9:7 след сгрешен сервис на Стилиан Делибосов от гостите и силен ас на Симеон Николов. Разликата стана 13:8 след две контри на Венислав Антов и блок на Светослав Гоцев. Независимо от усилията на Пирин, Левски запази преднината си до 16:11, след което последва атака в аут на Мариян Наков и 17:11. Разложани върнаха две точки за 17:13 след успешно нападение на Наков и единична блокада на Делибосов. Левски продължи да води до 21:16 след нови две блокади на Гоцев, след което спокойно спечели гейма с 25:18 след успешна атака на влезлия като резерва Кристиян Титрийски и мача с 3:0, а с това и плейофната серия с 2-1 успеха и се класира за полуфиналите.

Най-полезен за Левски стана Владимир Гърков със 17 точки (1 ас, 62% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане - +12) за победата. Гърков бе обявен и за MVP на цялата 1/4-финална серия. Венислав Антов добави още 13 точки (1 блок и 55% ефективност в атака - +8) за успеха.

За тима на Пирин над всички бе Мариян Наков с 14 точки (1 блок, 1 ас и 35% ефективност в атака - +3).