Левски с първа крачка към полуфиналите след обрат срещу Пирин

Отборът на Левски София направи първа крачка към класиране за полуфиналите на Efbet Супер Волей. Играчите на Николай Желязков направиха обрат и се наложиха над Пирин (Разлог) с 3:1 (23:25, 25:22, 25:15, 25:13) в мач №1 от 1/4-финалните плейофите, игран тази вечер в зала "Левски София" в столицата.

Така "сините" поведоха в плейофната серия с 1-0 победи. Играе се до 2 победи от 3 мача. Втората среща между двата тима е във вторник (26 март) от 19,30 часа в зала "Септември" в Разлог.

Началото на първия гейм беше по-добро за гостите от Пирин, които поведоха с 6:2 след силни изяви на Кристиян Алексов и Мариян Наков, включително и негов ас. Това накара треньорът на Левски Николай Желязков да вземе прекъсване. Разликата се запази до 9:5, след което "сините" успяха да стопят изоставането си до 7:9 след атака и ас на Владимир Гърков. Двата тима продължиха напълно равностойно до 13:11, след което разложани отново увеличиха аванса си до 15:11 след силни атаки на Радослав Попов и нова такава на Мариян Наков. Последваха атака на Венислав Антов и контра на Гърков и 15:13. Левски дори намали до 15:16 след поредна успешна атака на Гърков, което принуди наставникът на Благовест Катранджиев да поиска тайм-аут. Домакините стигнаха и до равенство при 17:17 след отлична блокада на Светослав Гоцев. Левски излезе напред в резултата при 19:18 след атака на Антов и второ прекъсване за Катранджиев. Последваха две поредни грешки на "сините" и 20:19 за Пирин. Атака и контра на Венислав Антов и 21:20 за Левски. Играта продължи точка за точка до 23:23, след което последва страхотна единична блокада на опитния Костадин Гаджанов и 24:23 за гостите. В крайна сметка Пирин затвори гейма в своя полза при 25:23 след контра блок-аут на Радослав Попов.

Втората част започна равностойно между двата отбора и с няколко миниобрата до 7:7, след което Пирин дръпна с 9:7 след блок-аут на Мариян Наков и силен ас на Кристиян Алексов. Последваха бърза атака през центъра на Светослав Гоцев и контра блок-аут на Владимир Гърков и 9:9. Равенството се запази до 12:12, след което Левски поведе с 15:12 след блокада на Симеон Николов и две грешки на разложани. Разликата стана 17:13 след ас на Симеон Николов. "Сините" запазиха преднината си до 20:16 след поредна успешна атака на Гърков, след което дори я увеличиха до 22:16 след два поредни аса на Гоцев. Постепенно Пирин съумя да стопи пасива си до 22:24 след две поредни блокади на Костадин Гаджанов. Все пак, Левски спечели гейма с 25:22 след блок-аут на Венислав Антов и изравни за 1:1.

И началото на третия гейм беше равностойно до 6:6, след което Пирин излезе напред с 8:6 след грешка от сервис на Венислав Антов от домакините и контра блок-аут на Мариян Наков. Преднината на разложани стана 13:9 след силна контра на Кристиян Алексов и мощен ас на Наков. "Сините" веднага реагираха и намалиха до 12:13 след грешка на Наков и силна контра на Антов. Домакините изравниха при 14:14 след грешка на разпределителя на Пирин Николай Манчев. Левски дори поведе с 16:14 след две страхотни последователни атаки на Владимир Гърков, което пък накара Благовест Катранджиев да вземе прекъсване за Пирин. Независимо от това, последваха две отлични блокади на Костадин Козелов и нова контра на Гърков и 19:14. Левски успя да запази преднината си и спечели спокойно гейма с убедителното 25:15 след поредна грешка на гостите, този път на Мариян Наков, с което поведе с 2:1.

Левски бързо дръпна и на старта на четвъртата част с 5:0 след серия от сервиси на Владимир Гърков. Разликата продължи да расте до 7:1 след грешка на Мариян Наков от гостите и до 9:2 след двойна блокада на Светослав Гоцев и Венислав Антов. "Сините" продължиха спокойно и задържаха преднината си до 15:8 след три поредни грешки на разложани. Резултатът стана 18:10 след успешна атака на влезлия като резерва Александър Къндев. В крайна сметка Левски без проблеми спечели гейма с 25:13 след грешка в атака на Радослав Попов от гостите и нова успешна блокада на Костадин Козелов, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за Левски стана Владимир Гърков с 21 точки (1 блок, 2 аса, 55% ефективност в атака и 73% позитивно посрещане - +16) за победата. Венислав Антов (1 блок и 56% ефективност в атака - +10) и Светослав Гоцев (4 блока, 2 аса и 78% ефективност в атака - +12) добавиха още 16 и 13 точки за успеха.

За тима на Пирин над всички бе Мариян Наков с 24 точки (1 блок, 3 аса и 40% ефективност в атака - +15), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победа.

ЛЕВСКИ СОФИЯ - ПИРИН (РАЗЛОГ) 3:1 (23:25, 25:22, 25:15, 25:13)

ЛЕВСКИ: Симеон Николов 3, Венислав Антов 16, Алехандро Торо 5, Владимир Гърков 21, Светослав Гоцев 13, Майкон Морейра 2 - Дамян Колев-либеро (Костадин Козелов 9, Кристиян Титрийски 1, Александър Къндев 5)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ

ПИРИН: Николай Манчев 2, Мариян Наков 24, Кристиян Алексов 6, Радослав Попов 8, Костадин Гаджанов 6, Стилиан Делибосов 8 - Дафин Коцаков-либеро (Томислав Русев, Теодор Каменов 1, Даниел Мицин 1)

Старши треньор: БЛАГОВЕСТ КАТРАНДЖИЕВ.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: nvl.bg/Startphoto.bg