ЦСКА обърна Монтана като гост и взе предимство в 1/4-финала

Волейболистите на ЦСКА взеха предимството в 1/4-финалната серия срещу Монтана в Efbet Супер Волей. Воденият от Александър Попов тим обърна и се наложи като гост на монтанчани с 3:1 (19:25, 25:21, 25:19, 27:25) в мач №1 от 1/4-финала, игран тази вечер в пълната зала "Младост".

Така "червените" поведоха в плейофната серия с 1-0 победи. Играе се до 2 победи от 3 мача. Втората среща между двата тима е в понеделник (25 март) от 19,00 часа в зала "Васил Симов" в София.

В началото на първия гейм гостите от ЦСКА поведоха с 2:0 след атака на Страхиня Бързакович и контра от втора линия на Тодор Вълчев. Монтана веднага изравни при 2:2 след успешна атака на Фахри Путратама и блок-аут на Кристиан Валчак. Монтанчани дори дръпнаха с 8:4 след атаки на Фахри и серия от мощни сервиси на Валчак, включително и ас. Това накара треньорът на "червените" Александър Попов да вземе прекъсване. Армейците успяха да намалят изоставането си до 8:9 след сгрешен сервис на Фахри последвана от отлична блокада на разпределителя Владимир Станков и контра блок-аут на Вълчев. Играта продължи равностойно и точка за точка до 12:11, след което Монтана отново дръпна с 14:11 след поредна атака на Фахри и грешка на Стойко Ненчев от ЦСКА. Гостите за пореден път стопиха пасива си до 15:16 след атака на Вълчев и грешка на Павел Душков от домакините. След тайм-аута за Даниел Пеев и Монтана последваха атака на влезлия като резерва Самуил Вълчинов и успешна блокада на Бруно Рубо и 18:15. Въпреки усилията на "червените", разликата нарасна до 21:15 след нови два страхотни блока на Рубо и Георги Елчинов. В крайна сметка Монтана спокойно спечели гейма с 25:19 след грешка в атака на Тодор Вълчев от гостите.

Втората част стартира напълно равностойно до 7:7, след което ЦСКА успя да дръпне с 9:7 след атака през центъра на Стойко Ненчев и контра блок-аут на Страхиня Бързакович. Последваха атака на Георги Елчинов и контра на Кристиан Валчак и 9:9. "Червените" отново поведоха с 12:9 след аут на Валчак, контра на Тодор Вълчев и грешка на разпределителя на домакините Любомир Агонцев, което пък накара треньорът на Монтана Даниел Пеев да поиска прекъсване. Независимо от това, разликата леко нарасна до 16:12 за ЦСКА след контра през центъра на Ненчев. За пореден път двата отбора продължиха равностойно до 20:16 след блок-аут на Александър Симеонов, след което последва отлична блокада на Иван Михал и 21:16. ЦСКА без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:21 след успешна блокада на Симеонов и изравни за 1:1.

ЦСКА бързо поведе в третия гейм с 5:0 след силни изяви в атака и на блокада на Тодор Вълчев и Страхиня Бързакович и грешка на разпределителя на домакините Любомир Агонцев. Това принуди Даниел Пеев да вземе прекъсване за Монтана. Въпреки това, последва атака в аут на Бруно Рубо и 6:0. Разликата набъбна до 13:5 след контра от втора линия на Бързакович и отлична проява при мрежата на Александър Симеонов. Монтана успя да реагира и да намали изоставането си до 10:14 благодарение на Фахри Путратама и Бруно Рубо. "Червените" си възстановиха преднината при 19:13 след блок-аут на Иван Михал и мощен ас на Страхиня Бързакович, а след това я увеличиха до 21:14 след грешка на Георги Елчинов от Монтана. ЦСКА спечели без особени затруднения частта след 25:19 след силен блок-аут на Бързакович и поведе в геймовете с 2:1.

И на старта на четвъртата част ЦСКА започна по-добре и дръпна с 3:1 след успешна контра на завърналия се в игра Тодор Вълчев. Монтана успя да изравни при 5:5 след грешка от сервис на Страхиня Бързакович от гостите и ас на Фахри Путратама. "Червените" моментално си върнаха предимството при 7:5 след атака от втора линия на Бързакович и директна точка от начален удар на Вълчев. Отлична блокада на Павел Душков и аут на Бързакович и 7:7. Монтанчани дори излязоха напред в резултата при 8:7 след страхотен блок на Самуил Вълчинов, което пък накара Александър Попов да поиска тайм-аут за ЦСКА. Армейците реагираха отлично и обърнаха до 10:8 в своя полза след поредна атака на Страхиня Бързакович. Грешка на гостите и контра на Бруно Рубо и 10:10. Последваха две грешки на домакините и нова преднина за ЦСКА - 12:10. Разликата нарасна до 16:13 след ас на Бързакович и прекъсване за Даниел Пеев и Монтана. Това даде ефект и монтанчани изравниха при 16:16 след атака и блокада на Павел Душков и мощен ас на Фахри. Последва силна контра на Кристиан Валчак и 17:16 за домакините. ЦСКА обаче направи нов обрат и излезе напред в резултата с 20:18 след ас на Иван Михал и страхотен блок на Стойко Ненчев. Атака и блок на Бруно Рубо и равенство 20:20. След ново равенство при 21:21 последва ас на разпределителя Владимир Станков и успешна блокада на Александър Симеонов и 23:21 за "червените". Домакините успяха да спасят два мачбола и да стигнат до 24:24 след атака-пайп на Самуил Вълчинов и контра на Фахри. Монтана имаше и геймбол при 25:24 след атака в аут на Бързакович от гостите. Успешна атака на Симеонов и контра на Бързакович и 26:25 за армейците. Последва силен ас на Стойко Ненчев - 27:25 и 3:1 за ЦСКА.

Най-полезен за ЦСКА стана центърът Стойко Ненчев със 17 точки (2 блока, 1 ас и 74% ефективност в атака - +13). Страхиня Бързакович (1 блок, 2 аса и 34% ефективност в атака - +4) и Тодор Вълчев (1 ас, 58% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане - +7) добавиха по 16 точки за победата.

За домакините от Монтана Фахри Путратама реализира 19 точки (2 аса, 81% ефективност в атака и 88% позитивно посрещане - +15). Кристиан Валчак (2 блока, 1 ас и 40% ефективност в атака - +5) и Бруно Рубо (4 блока и 53% ефективност в атака - +9) се отчетоха с 15 и 13 точки, но и това не помогна за успеха.