Грузия направи крачка напред към мечтата да играе на Евро 2024, ВАР също помогна

Грузия се класира за финалния плейоф в поток „С“ за Евро 2024 , след като тази вечер победи с 2:0 Люксембург на „Борис Пейчадзе“ в полуфинален сблъсък между двата отбора. Буду Зивзивадзе (40', 63') вкара и двата гола за домакините. Преди втория от тях обаче имаше решаващи намеси на ВАР и главния съдия Хосе Мария Санчес, които отмениха изравнително попадение на гостите заради предхождащо нарушение на Максим Шано пред другото наказателно поле. Бранителят получи и червен картон. В битката за място на европейските финали селекцията на Вили Саньол ще срещне отбора, спечелил двубоя между Гърция и Казахстан. Финалът е идния вторник в Тбилиси, а победителят в него ще играе в група „F“ на Европейското.

Грузинците бяха без голямата си звезда Хвича Кварацхелия, който пропусна срещата заради наказание. Титуляр в състава на Люксембург пък бе бранителят на ЦСКА – София Енес Махмутович.

В 13-ата минута домакините организираха страхотна атака с няколко бързи подавания. Тя завърши с хубаво подаване с пета на Чакветадзе към Зивзивадзе, който стреля към далечния ъгъл, но топката срещна гредата. Това бе и първата чиста възможност в този двубой, в който домакините очаквано започнаха малко по-добре. В 21-вата Зивзивадзе прати топката във вратата на гостите, но това попадение правилно бе отменено, тъй като нападателят на Грузия изби топката от ръцете на Морис и фаулира стража, за което получи и жълт картон.

В 40-ата минута Антони Морис спаси Люксембург от сигурен гол, след като излезе напред и изби удар на на Какабадзе отблизо. При последвалия корнер обаче отбраната на гостите не се справи с изчистването и топката стигна до Зивзивадзе, който от няколко метра стреля под напречната греда за 1:0.

В самото начало на второто полувреме Грузия се прибра в своята половина, а гостите се активизираха. Мамардавшили спаси един удар отблизо на Барейро, в 53-тата минута Жерсон Родригес прати топката във вратата на домакините след хубав удар. Това обаче не бе изравнителен гол, защото в този момент от ВАР подадоха сигнал към главния рефер да прегледа ситуация за евентуална дузпа пред другото наказателно поле за ситуация, която се разигра секунди преди попадението на Люксембург. Хосе Мария Санчес реши, че дузпа няма, но има нарушение пред наказателното поле и поради тази причина отмени гола и показа червен картон на Максим Шано. Нарушението обаче бе доста спорно. Грузия дори можеше да удвои аванса си от последвалия пряк свободен удар, но топката срещна напречната греда след изпълнение на Шенгелиа.

Втория гол бе факт в 64-тата минута, когато Зивзивадзе се разписа за втори път, след като засече отблизо центриране на Шенгелиа отляво. Този резултат се запази до края.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!