Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Манчестър Сити тотално надигра Нюкасъл и отново ще защитава ФА Къп на "Уембли"

Манчестър Сити надделя с 2:0 над Нюкасъл и си подсигури място на полуфиналите на ФА Къп. Носителят на трофея изигра сравнително спокоен двубой, в който домакините доминираха през цялото времетраене на срещата и дори за момент не изпуснаха контрола на двубоя от своите ръце. Те успяха да вземат солидна преднина чрез два гола на Бернардо Силва (13’, 31’) още в първия половин час на мача, след което пропиляха още редица добри положения, за да увеличат своята преднина.

Двата тима започнаха на високи обороти и си размениха няколко атаки, но без нещо сериозно в първите десетина минути. “Гражданите” успяха да излязат напред в първия случай, в който успяха да се задържат по-дълго около наказателното поле на “свраките”, размениха поредица от пасове, а в крайна сметка Бернардо Силва влезе в наказателното поле и стреля, а рикошет в крака на Джамал Лоселс се оказа неспасяем за Мартин Дубравка.

След попадението играчите на Джосеп Гуардиола продължиха да задържат топката в свое владение, а гостите от Нюкасъл дебнеха за грешки, които да им помогнат да осъществят по-опасни контраатаки. Шампионите нанесоха втория си удар отново така спокойно и неочаквано след половин час игра. Тогава отново португалският плеймейкър пое топката пред наказателното поле, стреля, ударът му се отклони в главата на Свен Ботман и напълно обърка Дубравка, влитайки в мрежата му за втори път.

Гостите имаха добра възможност да се върнат в двубоя само няколко минути по-късно, когато центриране отдясно бе свалено от Дан Бърн в наказателното поле, шведът отправи удар, но Щефан Ортега спаси. В 41-ата минута Фил Фоудън успя да се освободи с много добро първо докосване и влезе в пеналта, но бе блокиран от Бруно Гимараеш. Домакините имаха още две добри ситуации за трети гол в последните минути, като първо удар на Жереми Доку бе блокиран, а от последвалият корнер и Рубен Диаш бе близо до това да се разпише.

Играчите на Манчестър Сити започнаха по отличен начин и втората част, когато двойно подаване между Матео Ковачич и Доку даде възможност на последния да влезе опасно в пеналта с топка в крака и да стреля, но този път Дубравка се намеси и спаси. Малко след това Ерлинг Холанд също стреля много опасно след индивидуален пробив, но кълбото премина покрай дясната греда. Йошко Гвардиол също бе напът да се възползва от лошо изчистване, но там играч успя да парира опита му. В следващите минути играчите в синьо още на няколко пъти осъществиха опасни атаки и вкарваха топката в наказателното поле, но отбраната на Нюкасъл се справяше.

“Свраките” получиха своята възможност в 65-ата минута, когато топката бе отнета от Бернардо силва в средата на терена, а впоследствие Мигел Алмирон намери Александър Исак в добра позиция, но шведът бе блокиран и в крайна сметка дори не успя да стреля. “Гражданите” пропиляха поредната си добра възможност в 82-ата минута, когато Ерлинг Холанд опита да нахлуе, осъществи двойно подаване с Фил Фоудън, след което за пореден път бе блокиран, но чак около границата на малкото наказателно поле. До края на срещата футболистите на Джосеп Гуардиола за пореден път демонстрираха отличното си взаимодействие и почти не дадоха шансове на своите гости да осъществят атаки. По този начин Манчестър Сити продължава защитата си на трофея, който спечели през миналата година, класирайки се за полуфиналите, които ще се изиграят през април на “Уембли”.

Снимки: Gettyimages