Титаничен сблъсък между и Ливърпул и Манчестър Сити остави Арсенал на върха

Големите съперници от последните години в Премиър лийгЛивърпул и Манчестър Сити, оправдаха всички очаквания и изиграха изключителен двубой на „Анфийлд“, но не успяха да се победят, след като завършиха 1:1 в суперсблъсъка от 28-ия кръг. Този резултат остави на върха в класирането отбора на Арсенал, който изпреварва мърсисайдци само по голова разлика. Шампионите са на третата позиция едва с точка по-малко. Двата отбора изиграха сравнително равностойно първо полувреме, в което Ман Сити взе аванс благодарение на много хитро изпълнен ъглов удар, след който Джон Стоунс се разписа в 23-тата минута. Алексис Мак Алистър изравни от дузпа в 50-ата минута, а през второто полувреме Ливърпул създаде много повече положения и доминираше по всеки показател, но Луис Диас пропусна три чудесни ситуации, а и Щефан Ортега, който замени Едерсон, направи няколко много добри спасявания. „Гражданите“ обаче също можеха да стигнат до победата, но веднъж Келъхър спря Фоудън, в след това топката на два пъти срещаше гредите след рикошет в тялото на англичанина и след удар на Доку. В добавеното време мърсисайдци имаха сериозни претенции за втора дузпа за това, че Доку изрита в гърдите Мак Алистър, но сигнал не последва. В крайна сметка големите съперници не успяха да се победят в последния сблъсък в Премиър лийг между Юрген Клоп и Джосеп Гуардиола.

Днешната среща бе 30-ата между двамата. Германецът все още има положителен баланс в общата статистика, тъй като има 12 победи срещу 11 за Гуардиола. Що се касае до сблъсъците във Висшата лига, испанецът обаче има предимство с 5:4 победи.

През ноември Манчестър Сити и Ливърпул също направиха 1:1 на "Етихад", след като Ерлинг Холанд даде преднина на шампионите в 27-ата минута, а Трент Александър-Арнолд изравни в 80-ата.

Голямата новина в състава на домакините бе, че Ибрахима Конате, който бе заменен в двубоя със Спарта (Прага), не успя да се възстанови и пропуска голямото дерби. Юрген Клоп предпочете при тази ситуация партньор на Вирджил ван Дайк в центъра на защитата да бъде Джаръл Куанса. Конър Брадли бе десен бек, а отляво на защитата започна Джо Гомес. Клоп реши да остави на пейката за началото Мохамед Салах и Андрю Робъртсън, а Харви Елиът беше част от триото в атака заедно с Дарвин Нунес и Луис Диас. Доминик Собослай стартира като титуляр в халфовата линия. Общо промените в сравнение с мача със Спарта бяха три, а от този с Нотингам Форест – четири.

Джосеп Гуардиола завъртя състава си в реванша с ФК Копенхаген през седмицата. Сега се завърна към по-обичайните 11. Испанецът извърши две корекции от дербито с Манчестър Юнайтед. Мануел Аканжи и Хулиан Алварес започнаха за сметка на Рубен Диаш и Жереми Доку, които останаха на пейката за началото.

Първият удар отправи Алварес след малко повече от две минути игра, но Келъхър улови без проблем. Гостите продължиха да действат по-агресивно в първите минути. В осмата Алварес и Де Бройне комбинираха, но белгиецът не успя да центрира добре почти от аутлинията и топката премина успоредно на вратата. Малко след това Де Бройне стреля силно от далечна дистанция, но Келъхър изби.

В 13-ата минута и Ливърпул създаде първата си възможност. Ван Дайк намери с чудесно диагонално подаване Конър Брадли, който много добре залъга Аканжи, след което центрира остро към далечната греда. Там малко не достигна на Нунес да засече, като при опита си уругваецът дори се удари в гредата, но без да има по-сериозни последствия за него.

Ливърпул на свой ред заигра по-добре в тези минути. В 19-ата Диас прати топката във вратата на Едерсон след подаване на Нунес, но попадението бе отменено заради засада на уругваеца.

В 23-тата минута Кевин Де Бройне изненада защитата на Ливърпул с нестандартно изпълнение на ъглов удар. Белгиецът центрира ниско към близката греда, Аке блокира Мак Алистър и това даде шанс на Стоунс да стигне до топката и отблизо да я прати с крак под ръката на Келъхър.

Ливърпул имаше страхотен шанс да изравни резултата в 31-вата минута, когато Собослай бе оставен в чиста позиция и засече с глава центриране на Елиът, но ударът му премина над вратата.

В 40-ата минута Холанд се откъсна в половината на домакините, като срещу него бе само Ван Дайк, но капитанът на Ливърпул много добре отстъпваше, стоейки близо до нападателя, след което го натисна в момента на удара и за Келъхър нямаше проблеми да улови.

Две минути след това Луис Диас стреля опасно от границата на наказателното поле, но встрани от вратата на Едерсон. В добавеното време Собослай много добре изведе в пеналтерията Конър Брадли, но десният бек сгреши финалния пас в решаващия момент. В последните секунди унгарецът стреля директно от фаул от повече от 30 метра, но Едерсон улови. Това бе и първият точен удар в актива на домакините.

Само две минути след подновяването на играта Аке върна слабо към Едерсон, Дарвин Нунес използва скоростта си, настигна топката и я чукна встрани, а стражът на Сити го препъна категорично в опита да изчисти – дузпа за Ливърпул и жълт картон за стража. Алексис Мак Алистър бе безкомпромисен от бялата точка за 1:1.

Едерсон обаче получи контузия при нарушението, което направи, и в 56-ата минута бе заменен от Шефан Ортега.

В 58-ата минута Сити можеше да си върне преднината, след като Де Бройне много добре намери Фоудън в наказателното поле, но Келъхър бързо излезе напред, скъси ъгъла и направи страхотно спасяване. Веднага след това и Ливърпул пропусна огромен шанс за пълен обрат. Нунес много хитро изведе Диас в наказателното поле, но колумбиецът си пое лошо топката и пропиля стопроцентова възможност.

В 61-вата минута Клоп замени Собослай и Брадли със Салах и Робъртсън. Само две минути след това именно Салах изведе по прекрасен начин Диас, който излезе очи в очи с Ортега и реши да го прехвърли, но ударът му премина встрани. Секунди след това за трети пък колумбиецът пропиля много добра ситуация, след като отново получи в наказателно поле, но се се засуети и Уокър му изби топката.

Натискът на Ливърпул стана огромен. Салах отправи два удара, като първият бе блокиран, а вторият премина встрани. Ортега пък спаси шут на Мак Алистър.

Гуардиола реагира също с двойна смяна. Де Бройне и Алварес отстъпиха местата си на Ковачич и Доку.

В 71-вата минута Ван Дайк изведе отляво Робъртсън, след което шотландецът центрира много добре, а Нунес засече, но Ортега спаси.

Три минути след това Келъхър боксира остро центриране към Фоудън, след което топката рикошира в английския национал и след рикошета срещна напречната греда. Повторенията обаче показаха, че Фоудън игра с ръка тук, така че дори да имаше гол, той вероятно щеше да бъде отменен.

В 76-ата минута Гакпо замени Нунес.

В 80-ата минута Куанса нахлу между Холанд и Доку и стреля опасно, но Ортега отново изби. Четири минути след това Робъртсън свали добре с глава към Мак Алистър, който обаче стреля над вратата. Сити имаше златна възможност в 89-ата минута, когато Доку се справи с Гомес и стреля по диагонала, но топката срещна далечната греда. Секунди след това Диас изведе много добре Салах пред другата страна, но Ортега отново се намеси.

В четвъртата минута Гакпо стреля в гредата, след което Елиът прати топката във вратата, но още преди това страничният рефер вдигна флага си за засада на Салах.

В 97-ата минута Салах падна в наказателното поле, след като бе натиснат от Аке, но Оливър даде знак, че дузпа няма. При последвалия корнер Доку изрита Мак Алистър в гърдите, но белгиецът изглежда игра първо с топка, което го спаси. Ситуацията обаче остана много спорна. Това беше всичко.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Снимки: Imago