Национална Лига Футзал: Амиго Северозапад - ССК "ИУ" ВАРНА

Челси отново показа колебания, но преодоля непримиримия Лийдс

Челси победи Лийдс с 3:2 във вълнуващ сблъсък от осминафиналите на ФА Къп. Резервата Конър Галахър зарадва феновете на "Стамфорд Бридж" с решаващ гол в 90-ата минута. Гостите поведоха рано с попадение на Матео Джоузеф, но много скоро Николас Джаксън изравни, а в края на първото полувреме Михайло Мудрик изведе домакините напред. За 2:2 се разписа отново Матео Джоузеф в 59-ата минута.

Мачът беше много зрелищен и можеше да има друг изход, ако гостите по-добре бяха използвали големия брой грешки на Челси в дефанзивен план. Все пак, футболистите, които влязоха от пейката за "сините", дадоха своя принос и отборът намери място в следващия кръг.

Илия Груев - моторът на Лийдс

За съжаление на българските фенове, Илия Груев не взе участие в мача. Родният национал получи почивка от мениджъра Даниел Фарке и се очаква да се завърне в състава през уикенда, когато "белите" гостуват на Хъдърсфийлд.

Челси стигна до тази фаза, след като елиминира Престън и Астън Вила. Лийдс преодоля Питърбро и Плимут, за да заслужи правото да премери сили с един от грандовете на английския футбол.

Челси беше безспорният фаворит в срещата. Отборът на Маурисио Почетино искаше да загърби огромното разочарование от загубения финал в "Карабао Къп" срещу Ливърпул. "Сините" са непостоянни в изявите си от началото на сезона, но днес бяха пределно мотивирани, защото спечелването на турнира може да се окаже единствения им шанс да се класират за евротурнирите.

Почетино направи пет промени в сравнение с дуела на "Уембли" преди няколко дни. Трево Чалоба беше титуляр и игра за първи път след възстановяването си от контузия. На вратата започна Роберт Санчес вместо Джордже Петрович, а шанс от първата минута получиха още Михайло Мудрик, Чуквунонсо Мадуеке и Алфи Гилхрист, който действаше по десния фланг на защитата. На върха на атаката стартира отново Николас Джаксън.

Лийдс е във великолепна форма и натрупа 9 поредни победи в Чемпиъншип. Последната от тях дойде след впечатляващ обрат срещу лидера в класирането Лестър. Спечелването на директна промоция за Премиър лийг е основната цел на тима и това бе причината Груев, който си извоюва статут на основен футболист, този път да не попадне в състава.

Срещу Челси титулярно място в защитата получи новото попълнение Конър Робъртс. В предни позиции Даниел Фарке заложи на Метео Джоузеф, а зад младока стартираха Джейдън Антъни, Жоел Пиру и Даниел Джеймс. Сред резервите останаха Глен Камара, Вилфред Ньонто, Крисенсио Съмървил и Патрик Бамфорд.

В първите минути на двубоя Челси държеше инициативата и търсеше пролуки в защитата на гостите. Истинска пробойна обаче се откри в дефанзивната линия на лондончани. Аксел Дисаси и Мало Густо опитаха да комбинират в наказателното поле пред Санчес, но бяха пресирани и топката попадна на крака на Джоузеф, който веднага я прати в мрежата.

Ранният гол стъписа футболистите на Почетино, а липсата на увреност си пролича най-вече у Роберт Санчес, който в няколко ситуации беше на ръба да сгреши фатално.

Лийдс не се възползва от психологическото състояние на противника и позволи резултатът бързо да бъде изравнен. Това се случи в 15-ата минута след перфектна атака с участието на Мадуеке и Кайседо, завършена от Джаксън. Сенегалецът шутира по диагонала от сравнително малък ъгъл, а Илан Мелие закъсня с реакцията си - 1:1.

След гола Челси вдигна оборотите. Енцо Фернандес, който се разписа в предишните два кръга на ФА Къп, пробва далечен изстрел, но Мелие внимаваше. Французинът отрази и удар на Мудрик, а в 34-ата минута Мадуеке с доза късмет преодоля няколко бранители в розово, но след това силният му шут попадна в страничната мрежа.

Челси се чувстваше все по-комфортно и за гостите стана трудно да отбиват постоянните атаки към вратата си. В 37-ата минута Рахийм Стърлинг проби отдясно и върна топката към точката на дузпата, където пръв до нея стигна Михайло Мудрик и технично я отклони покрай Мелие. Това беше първи гол за украинския национал от началото на годината.

В самия край на полувремето Лийдс организира най-добрата си атака до момента, но ударът на Джейдън Антъни премина на сантиметри от левия страничен стълб.

Никой от треньорите не направи смени на почивката. Лийдс владееше топката по-продължително, а Челси се ориентира към игра на контраатаки. В 54-ата минута Николас Джаксън събра скорост и влезе в наказателното поле, но беше спрян от Лиъм Купър. Секунди по-късно в сходна ситуация и Мудрик се засуети и загуби топката.

В 59-ата минута Джаксън намери спринтиращия Стърлинг, но той не намери вярното продължение на атаката. Последва контра на гостите и нов гол на Матео Джоузеф. Младокът засече с глава прецизно центриране на Джейдън Антъни и Роберт Санчес нямаше какво да стори.

Попадението принуди Челси отново да тръгне в атака. "Сините" упражниха висока преса, но рядко успяваха да разиграят точно след отнемането на топката. В 70-ата минута Мудрик можеше да изскочи сам срещу Мелие, но първото му докосване беше много лошо.

Почетино прибегна към смените и пусна в игра Бен Чилуел, Конър Галахър, Коул Палмър и Ливай Колуил. В 75-ата минута Джейдън Антъни шутира опасно и топката рикошира в играч на Челси, но Санчес не се заблуди и спаси.

В 81-ата минута Джейдън Антъни преодоля двама защитници на домакините, но реши да стреля, вместо да комбинира със свой съотборник, и сгреши. Малко преди края на редовното време Колуил се озова на отлична позиция в наказателното поле, но беше блокиран и Мелие улови топката.

Изглеждаше, че ще има продължения, но Челси все пак избегна допълнителните 30 минути, в които можеше да се случи всичко. "Сините" изтръгнаха победата с късен гол на резервата Конър Галахър след пас на Енцо Фернандес. Галахър се възползва от отличния пас на аржентинеца и с мощен шут разстреля Илан Мелие за крайното 3:2.

Лийдс нямаше време за отговор, но въпреки загубата и отсъствието на доста титуляри, показа, че разполага със сериозен потенциал. Челси не убеди с представянето си, но все пак продължава към четвъртфиналите, където ще срещне Лестър.

Снимки: Gettyimages