Барселона измъкна успеха след пребиване на дузпа в добавеното време

След драматичен завършек на двубоя Барселона надви Селта с 2:1 като гост в мач от 25-ия кръг на Ла Лига. Роберт Левандовски донесе успеха на шампионите от дузпа дълбоко в добавено време. Първият му удар беше спасен, но съдията нареди пребиване, защото вратарят Висенте Гуаита беше стъпил и с двата си крака пред голлинията. От втория опит полякът успя, но пък се видя, че и тук има нарушение на правилата, защото нападателят на Барса Рафиня беше нахлул в наказателното поле още преди самия изстрел. Паралелно с това обаче стражът на Селта и при втория случай беше пред голлинията. В крайна сметка съдиите решиха да зачетат гола за 2:1.

Иначе Левандовски вкара и първия гол за своите - в края на първата част, но само две минути след паузата звездата на Селта Яго Аспас изравни.

Тази победа върна "лос кулес"  на третото място ги доближи на две точки от втория Жирона. Тимът на Рафаел Бенитес пък е точно над изпадащите.

Новината в състава на Барселона беше свързана с Витор Роке, който за първи път с екипа на “блаугранас” започна от началото. Бразилецът действаше основно като ляво крило, но не се отличи почти с нищо. Роналд Араухо пък беше заменен и има опасения, че е заради контузия. Рафа Бенитес подреди своите в 4-4-2 и остана на секунди от точка.

Барселона натисна още от първата секунда, а 10-ата минута стигна и до първия си шанс. Тогава Ламин Ямал стреля с левия крак, но вратарят Висенте Гуаита отрази. Две минути по-късно обаче Селта отговори с изстрел на Ларсен, но и тук вратарят беше на мястото си.

Футболистите на Чави продължиха да натискат и в последвалите минути на два пъти бяха близо до попадение. Те обаче така и не стигаха до чисти положения.

Чак в 45-ата минута Левандовски напомни за себе си с отлично отиграване, с което Барса поведе в резултата. Тогава нападателят се възползва от подаване на Ямал и с мощен шут вкара за 1:0.

Началото на втората част обаче се оказа успешно за домакините, защото още в 47-ата Аспас изравни. Капитанът имаше шанс, че топката се отби в тялото на Кунде и залъга Тер Стеген

Влизането на Рафиня в игра направи каталунците по-опасни. Бразилецът заигра активно и търсеше възможност или да стреля, или да подава. Футболистите на Рафаел Бенитес обаче също се надяваха на успех и в 71-вата Аспас за малко да изведе Ларсен на празна врата.

В 73-тата шампионите поискаха дузпа за нарушение на Ману Санчес срещу Рафиня, но не получиха такава.

С наближаването на края Барселона не успяваше да натисне, но пък извади късмет и все пак стигна до гол. Ямал успя да спечели дузпа в продължението, след като несъобразителният Фран Белтран го изрита. Левандовски застана зад бялата точка, но ударът му беше отразен от Гуаита. Страничният арбитър веднага забеляза, че стражът на Селта е нарушил правилата, стъпвайки и с двата си крака пред голлинията в момента на шута, заради което се стигна до пребиване. От втория опит Лева вкара, но и тук имаше нещо нередно, защото съотборникът му Рафиня се оказа навлязъл в наказателното поле при изпълнението. Гуаита обаче също пак наруши правилата с позиционирането си пред голлинията, като в крайна сметка голът беше зачетен.

През идната седмица Барса се завръща в Шампионската лига, като в сряда гостува на Наполи в първи мач от осминафиналите.