Арсенал прегази и Бърнли и отново се доближи до Ливърпул

Арсенал надделя с 5:0 в гостуването си на Бърнли в мач от 25-ия кръг на Премиър лийг. Отборът на Микел Артета е вкарал 11 гола в последните си две гостувания в английското първенство, след което преди седмица те разгромиха Уест Хам с 6:0. Точни за победителите бяха Мартин Йодегор (4’), Букайо Сака (41’ дузпа, 47’), Леандро Тросар (66’) и Кай Хавертц (78’).

“Артилеристите” откриха резултата още в четвъртата минута след бърза атака. Деклан Райс подаде на левия фланг към Габриел Мартинели, той напред и на свой ред с успореден пас намери Мартин Йодегор на границата на наказателното поле, а норвежецът реализира с плътен изстрел за 0:1.

В 13-ата минута Леандро Тросар бе изведен великолепно от задни позиции очи в очи с Джеймс Трафорд, но вратарят успя в последния момент да му избие топката и да предотврати ново попадение. Постепенно играчите на Микел Артета успяха да изнесат играта около наказателното поле на домакините и почти не им даваха възможност да успеят да изнесат топката в по-предни позиции. В средата на първата част домакините стигнаха до първото си малко по-опасно положение, което дойде след отлична самостоятелна изява на Уилсън Одоберт на левия фланг, след което ударът му бе париран от Давид Рая.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

В 34-ата минута лондончани вкараха топката в наказателното поле и можеше да се получи много опасно положение, но виненочервените все пак успяха да изчистят в последния момент. Само няколко минути по-късно нова добра комбинация прати кълбото към Кай Хаверц на границата на пеналта, той отклони към Леандро Тросар, а белгиецът бе свален на земята от Лоренц Асиньон. Дузпата бе потвърдена след преглед на положението с ВАР, а зад топката застана Букайо Сака, който реализира за 0:2, макар че Джеймс Трафорд бе много близо до това да отрази удара на крилото.

Лондончани сякаш сложиха точка на спора още в самото начало на втората част, когато отново Мартин Йодегор бе в основата на попадението. Капитанът на “топчиите” успя да намери Сака в отлична позиция, той пое елегантно и влезе в пеналта, след което с десния крак реализира за 0:3.

Неприятна ситуация се получи малко преди изминаването на час игра, когато Мартин Йодегор и Аарън Рамзи се сблъскаха. Вторият се строполи на земята, получавайки явно сериозна травма, тъй като се наложи да бъде изнесен на носилка. В 65-ата минута възпитаниците на Микел Артета стигнаха и до четвърти гол благодарение на Леандро Тросар. Якуб Кивиор бе намерен в празно пространство, напредна и пусна успоредно в наказателното поле. Там Кай Хаверц опита да поеме малко нескопосано, но отбитата топка се озова в краката на белгиеца Тросар, който реализира за 0:4.

Петото попадение на сметката на гостите дойде в 78-ата минута, когато Кай Хаверц бе изведен малко странно след изпълнение на корнер срещу доста разредената и объркана в този момент отбрана на Бърнли и реализира гол за своя тим.

За гостите това бе пети пореден успех в първенството и те се доближиха само на две точки от водача Ливърпул, но имат цели два двубоя повече от третия в подреждането Манчестър Сити. От своя страна Бърнли отново е в негативна серия, като последният успех на тима бе в края на декември срещу Фулъм. “Виненочервените” са предпоследни в класирането с 13 пункта.