Дея спорт пречупи Левски в дербито на НВЛ

Носителят на Купата на България и лидер във временното класиране Дея спорт (Бургас) спечели голямото дерби на 17-ия кръг на Efbet Супер Волей.

Воденият от Франческо Кадеду тим пречупи и се наложи като гост над Левски София с 3:1 (25:23, 25:19, 22:25, 25:21) в среща, играна тази вечер в столицата. Мачът беше повторение и на финала за Money+ Купа България 2024, в който бургазлии надиграха "сините" също с 3:1 гейма.

Така бургазлии продължават да са начело във временното класиране с 16 победи, 1 загуба и 46 точки. Левски пък остава втори 13 победи, 4 загуби и 38 точки в актива си, но преди останалите срещи от кръга утре.

В следващия 18-и кръг Дея спорт приема Монтана, докато "сините" ще гостуват в Бургас, но на шампиона Нефтохимик 2010. Срещите са съответно в събота (24 февруари) от 19,00 часа и в петък (23 февруари) от 19,30 часа.

Срещата започна с минута мълчание в памет на жертвите на пътя и по-конкретно заради бащата на либерото на Дея спорт Мартин Иванов, който е починал вчера след ПТП в София.

Самото начало на първия гейм на двубоя беше напълно равностойно до 6:6. Междувременно при 2:2 опитният Николай Николов от Дея спорт бе принудително сменен заради болка в лявото бедро от Стефан Чавдаров. Бургазлии успяха да дръпнат с 8:6 след технично пускане на Теодор Тодоров и грешка в атака на Владимир Гърков от Левски. "Сините" веднага изравниха за 8:8 след атака на Светослав Гоцев и грешно нареждане в състава на Дея спорт.

Последва сериозно оспорване от страна на гостите и червен картон за Георги Братоев и директна точка за Левски - 9:8.

Носителите на Купата на България си върнаха предимството при 10:9 след грешка на Гърков и контра на Димитър Василев. Разликата леко нарасна до 13:11 след отличен блок на Теодор Тодоров, което пък накара треньорът на Левски Николай Желязков да поиска прекъсване. Въпреки това, преднината на бургазлии стана 16:12 след страхотна блокада на Лукаш Мадалос и нова грешка на Владимир Гърков от домакините и втори тайм-аут за Ники Желязков. Последва силна контра на Валентин Братоев и 17:12. Двата тима продължиха равностойно до 20:15 след бърза атака през центъра на Стефан Чавдаров. "Сините" успяха да намалят изоставането си до 20:22 след грешка на Чавдаров последвана от две невероятни блокади на Алехандро Торо и Светослав Гоцев. Независимо от тайм-аут за треньорът на Дея спорт Франческо Кадеду, последваха две страхотни контри на Торо и Венислав Антов и 22:22. Силна атака на Вальо Братоев и отличен единичен блок на Теодор Тодоров и 24:22. В крайна сметка Дея спорт затвори гейма в своя полза при 25:23 след бърза атака през центъра на Тодоров.

И втората част тръгна равностойно до 3:3, след което последваха две грешки на Венислав Антов от домакините - една от сервис и една в атака, и Дея спорт поведе с 5:3. Разликата набъбна до 7:4 след атака в аут на Владимир Гърков и Ники Желязков поиска тайм-аут за Левски. Въпреки това, последва успешна единична блокада на Стефан Чавдаров и 8:4. Независимо от усилията на "сините", гостите от Бургас запазиха аванса си и дори го увеличиха до 11:6 след две мощни атаки на Лукаш Мадалос и грешка при мрежата на Алехандро Торо от Левски. След второто прекъсване за Ники Желязков, резултатът стана 12:6 след ас на Димитър Василев. За пореден път играта продължи равностойно и Дея спорт задържа предимството си до 16:11 след силна атака-пайп на Валентин Братоев. Бургазлии запазиха разликата до 21:16 след невероятна атака на Мадалос, след което без особени проблеми спечелиха гейма с 25:19 след атака на Стефан Чавдаров и поведоха с 2:0.

Третата част също стартира равностойно до 6:6, след което Левски успя да дръпне с 8:6 след силна атака и отлична блокада на Владимир Гърков. Разликата нарасна до 11:8 за "сините", което пък накара Франческо Кадеду да вземе прекъсване за Дея спорт. Резултатът стана 13:9 след страхотна контра от втора линия на Венислав Антов. Постепенно бургазлии съумяха да намалят изоставането си до 13:14 след няколко поредни грешки на домакините. Левски си върна преднината при 18:15 след атака в аут на Валентин Братоев от гостите и контра блок-аут на Алехандро Торо. Резултатът стана 21:16 след блокада на Светослав Гоцев и ас на Майкон Морейра. Дея спорт съумя отново да стопи изоставането си до 21:23 след грешки на Владимир Гърков и Венислав Антов. Все пак, Левски спечели гейма с 25:22 след успешна атака на Гърков и намали пасива си на 1:2.

На старта на четвъртия гейм Левски поведе с 4:2 след две страхотни блокади на "сините". Дея спорт успя да изравни при 5:5 след атака на Лукаш Мадалос и отличен блок на Теодор Тодоров. Домакините отново дръпнаха при 8:6 след атака в аут на Димитър Василев и грешка на Мадалос от гостите. Преднината на Левски стана 12:8 след нова грешка на Мадалос и контра на Венислав Антов, което пък накара Франческо Кадеду да поиска тайм-аут за Дея спорт. Играчите на Ники Желязков успяха да задържат аванса си до 14:11 и 17:14, след което бургазлии върнаха две точки за 17:16 след атака и блокада на влезлия като резерва Закари Паланкай-Омошеби. Гостите дори изравниха за 17:17 след неразбирателство в "синия" състав. Равенството се запази до 20:20, след което последва нова отлична единична блокада на Теодор Тодоров и 21:20 за носителите на Купата на България. След прекъсването за Ники Желязков и Левски, последва нов блок, този път на Вальо Братоев и 22:20. В крайна сметка Дея спорт спечели гейма с 25:21 след нов блок и ас на Братоев, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за Дея спорт стана Лукаш Мадалос с 18 точки (2 блока и 44% ефективност в атака - +6) за победата. Валентин Братоев (2 блока, 44% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане - +4) и Димитър Василев (1 блок, 2 аса, 53% ефективност в атака и 64% позитивно посрещане - +7) добавиха още 13 и 11 точки за успеха.

За Най-полезен играч (MVP) на мача беше обявен либерото на бургазлии Мартин Иванов, който вчера е загубил баща си в автомобилна катастрофа, и който завърши с 67% позитивно и 44% перфектно посрещане.

За Левски Венислав Антов (41% ефективност в атака - +3) и Владимир Гърков (1 блок, 40% ефективност в атака и 45% позитивно посрещане - -2) реализираха по 15 точки, а Алехандро Торо завърши с 14 точки, но и това не помогна за победа.

ЛЕВСКИ СОФИЯ - ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС) 1:3 (23:25, 19:25, 25:22, 21:25)

ЛЕВСКИ: Стоил Палев 1, Венислав Антов 15, Алехандро Торо 14, Владимир Гърков 15, Светослав Гоцев 12, Майкон Морейра 5 - Дамян Колев-либеро (Преслав Петков, Николай Стефанов, Виктор Жеков, Константин Чипев-либеро)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ

ДЕЯ СПОРТ: Георги Братоев 4, Лукас Мадалос 18, Валентин Братоев 13, Димитър Василев 11, Николай Николов, Теодор Тодоров 9 - Мартин Иванов-либеро (Стефан Чавдаров 10, Закари Паланкай-Омошеби 1)

Старши треньор: ФРАНЧЕСКО КАДЕДУ.

Снимки: Startphoto