Монтана доближи върха във Втора лига след късна драма срещу Литекс на "Огоста"

Монтана се наложи над Литекс с 2:1 в двубой от 21-вия кръг на Втора лига. Домакините стигнаха до успеха на стадион "Огоста" по драматичен начин с гол в последната минута. Франк Еле Есума откри резултата в 34-тата минута, а след почивката Илиян Капитанов (51') изравни. В заключителните моменти от срещата Никола Борисов донесе трите точки на своя тим.

Тимът на Николай Митов беше по-добрият през голяма част от мача и заслужено спечели. Победата можеше да е още по-изразителна, но на три пъти гредите спряха домакините. С днешния успех монтанци се изкачиха до втората позиция във временното класиране със своите 37 точки.

Ловчалии остават на 11-о място с 26 пункта, а в следващия кръг момчетата на Ален Тупаич приемат Черноморец (Балчик). За Монтана предстои гостуване на дубъла на Лудогорец.

Футболистите на Николай Митов започнаха по-активно и в четвъртата минута Димитър Буров центрира от корнер, а топката кацна върху горната греда. Пет по-късно отново гредата спря домакините. Богдан Костов намери по страхотен начин Владислав Цеков в наказателното поле, а ударът с глава на нападателя срещна страничния стълб.

В ответната атака "оранжевите" имаха добра възможност да открият резултата. Илиян Капитанов получи кълбото на удобна позиция, но изстрелът му не намери очертанията на вратата.

Малко преди да измине четвърт час игра от началото на мача Стивън Кирилов засече центриране отляво, но ударът му се оплете във външната част на мрежата. В средата на първото полувреме Богдан Костов шутира опасно, а след рикошет в играч на Литекс, топката излезе в корнер.

Натискът на домакините продължи, а в 34-тата минута логичното се случи и Монтана поведе. Владислав Цеков добре свали топката към Франк Еле Есума, който от движение стреля неспасяемо в долния ляв ъгъл на вратата на Алекс Божев - 1:0.

В самия край на първата част гостите бяха близо до изравнителното попадение. След центриране от пряк свободен удар кълбото достигна до Михаил Минков, но стражът на монтанци направи блестящо спасяване и запази резултата непроменен.

В 48-мата минута Илия Русинов отправи опасен изстрел от границата на наказателното поле, но Божев внимаваше и се намеси подобаващо.

180 секунди по-късно Литекс възстанови равенството. След добро взаимодействие с Иван Иванов, Александър Бучков се озова очи в очи с Васил Симеонов, но шутира в напречната греда. При добавката обаче Илиян Капитанов нямаше как да сбърка и без проблем изпрати топката в опразнената врата.

В 62-рата минута удар с глава на Илия Русинов премина встрани от целта. Малко по-рано пък играчът се строполи в наказателното поле на ловчалии, а от щаба на домакините изявиха сериозни претенции за дузпа, които обаче не бяха уважени от съдията.

В 78-мата минута Кевин Беманга направи пробив по левия фланг, откри си пространство за удар, но отново гредата помогна на "оранжевите".

Късметът все пак се усмихна на домакините в последната минута от редовното време. Буров центрира от фал, а Никола Борисов беше оставен непокрит в непосредствена близост до противниковата врата и с глава реализира за 2:1.

МОНТАНА 2:1 ЛИТЕКС

1:0 Франк Еле Есума (34)
1:1 Илиян Капитанов (51)
2:1 Никола Борисов (90)

Стартови състави:

МОНТАНА: 30. Васил Симеонов, 15. Богдан Костов, 18. Костадин Илиев, 14. Димитър Буров (К), 4. Никола Борисов, 6. Франк Еле Есума, 10. Александър Тодоров, 13. Илия Русинов, 19. Владислав Цеков, 20. Кевин Беманга, 17. Стивън Кирилов

ЛИТЕКС: 1. Алекс Божев, 3. Александър Ангелов, 5. Михаил Минков, 15. Росен Маринов, 20. Александър Бучков, 11. Сулиман Абдулганию, 4. Георги Стайков, 16. Иван Иванов, 17. Кингсли Бучи, 8. Евгени Игнатов, 21. Илиян Капитанов (К)