Академик Пловдив пречупи Черно море в ключов мач за топ 8

Академик Пловдив победи със 108:97 (32:23, 24:32, 39:24, 13:18 ) Черно море Тича в мач от 21-ия кръг на Националната баскетболна лига, изиграл се тази вечер в пловдивската зала “Сила”. По този начин тимът воден от Йордан Янков запази шансовете си за класиране в Топ 8 преди турнира за Купата на България.

Резултати, репортажи и класиране от 21-вия кръг в НБЛ

ПЪРВА ЧАСТ

Само за минута игра гостите от Варна дръпнаха с 5-1 пред съперника си, а бързо след това разликата стана 6 точки (7-1). Домакините бързо отвърнаха на удара и стопиха пасива си до 3 точки (4:7). Това беше за кратко, тъй като Авеил Ъгба беше точен от линията за наказателни удари и отново даде преднина от 5 точки за "моряците". Тройка на Тач Ънру направи аванса им 8 точки, но бърза тройка на Академик пак намали изоставането. Баскетболистите на Йордан Янков продължиха с опитите да стопят пасива си и успяха да свалят разликата до 4 точки - 4 минути преди края на частта. Веднага след това и до точка (18:19), след тройка на Ренел Къмингс. Той беше фаулиран при стрелбата и беше точен при наказателния удар, с който изравни резултата (19:19), а веднага след това домакините поведоха с 24:19. Бързо Черно море стопи пасива си до 2 точки (22:24), при оставащи по-малко от 2 минути. Джъстин МакКол обаче беше точен при изпълнението на фалове, а скед това Мартин Маринов от линията за три точки и преднината на домакините пак набъбна до 7 точки (30:22). 26 секунди преди края на частта разликата скочи до 10 точки (32:22), както и завърши.

ВТОРА ЧАСТ

Още в първите секунди Академик увеличи преднината си на 12 точки с атрактивна забивка на Джъстин МакКол, но "моряците" успяха да намалят до 6 точки (30:36) бързо след това. При оставащи 7:20 минути до почивката гостите вече изостават само с 4 точки (34:38). Размяна на тройки направи резултата 41:36 в полза на Академик, а отново забивка на МакКол увеличи аванса на неговия тим на 6 точки (44:38). Играчите на Кирил Болшаков не се отказват, стопиха до 2 точки (46:44), но домакините все пак успяват да поддържат макар и минимална разлика. 4 минути преди паузата кош на Аверил Ъгба изравни резултата (46:46). В крайна сметка надлъгването с 1 точка спечелиха домакините (56:55).

ТРЕТА ЧАСТ

Академик си върна преднината от 4 точки още в първите минути на третата част, бързо тя се покачи на 6 точки (65:59), след 3 минути игра. Два коша на Аверил Ъгба обаче дадоха преднина от 1 точка на Черно море (66:65), която бързо беше заличена след тройка на Филип Хенри, с която Академик отново излезе наред в резултата (68:65). Стигна се до ново равенство, а двата отбора продължиха надлъгването. При малко повече от 3 минути преди последната четвърт домакините поведоха с 10 точки, а Черно море бързо след това успя да стопи пасива си до 8 точки. Мартин Коцев получи петото си лично нарушение, а нервите му не издържаха, показвайки бурни емоции до пейката на гостите от Варна. Две минути преди края на частта разликата скочи на 13 точки (85:72). Академик продължи да трупа солиден аванс пред съперника си, който стана 15 точки - минута преди заключителната четвърт. 30 секунди преди края разликата скочи до 18 точки в полза на домакините. А в последната част двата отбора влязоха при резултат 85:79 в полза на Академик.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

В първите минути на последната четвърт нищо не изглежда по-различно на паркета, като гостите се опитват да догонят съперника си в резултата, но без особен резултат до този момент. Разликата след 2 минути игра е 20 точки в полза на пловдивчани, които не дават шанс на съперника си да се доближи в резултата. Две минути преди края все пак "моряците" успяха да стопят пасива си до 10 точки (97:107), но не можаха да стигнат до обрат.

19 Академик Пловдив 108:97 Черно море Тича

Томислав Минков завърши с 21 точки и 7 борби за победителите от Пловдив. Ренел Къмингс допринесе с 19 точки и 8 асистенции, Джъстин МакКол и Филип Хенри отбелязаха по 17 точки, Джерълд Лидел вкара 14 точки и грабна 10 борби, а Мартин Маринов се разписа с 10 точки.

Аверил Ъгба бе над всички за Черно море с 31 точки и 13 борби. Костадин Лазаров наниза 18 точки, Мартин Коцев приключи с 12 точки и 13 асистенции, а Тач Ънру реализира 11 точки.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Академик Пловдив: Ренел Къмингс, Джерълд Лидел, Йоанис Кикрилис, Томислав Минков, Филип Хенри

Черно море Тича: Аверил Ъгба, Мартин Коцев, Марин Маринов, Мартин Коцев, Тач Ънру